Zakres obowiązków purchasing managera
Purchasing manager to inaczej kierownik ds. zakupów. Jego miejscem pracy mogą być m.in. firmy handlowe i przedsiębiorstwa produkcyjne należące do różnych branż. Główne obowiązki na stanowisku purchasing managera to:
- opracowywanie strategii zakupowej przedsiębiorstwa,
- wyszukiwanie dostawców, zapoznawanie się z ich ofertami i wybieranie najkorzystniejszego rozwiązania,
- negocjowanie warunków umów z firmami dostarczającymi towary do przedsiębiorstwa,
- tworzenie nowych rozwiązań logistycznych,
- organizowanie szkoleń dla podwładnych – pracowników działu zajmującego się zakupami,
- kontrolowanie zapasu towarów znajdujących się w pomieszczeniu magazynowym,
- przeprowadzanie analiz rynkowych,
- sporządzanie wewnętrznych procedur.
Ogólne obowiązki pracowników, również purchasing managera, określa regulamin pracy. W sklepie, hurtowni czy przedsiębiorstwie produkcyjnym – taki dokument powinien znajdować się w każdym zakładzie pracy, w którym zatrudnionych jest co najmniej pięćdziesięciu pracowników, chyba że organizacja i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników są opisane w układzie zbiorowym pracy.
Zakres obowiązków – kodeks pracy
Purchasing manager – wymagania
Osobę, która jest zainteresowana pracą na stanowisku purchasing managera, powinna wyróżniać:
- Wiedza ekonomiczna i doświadczenie
Od kandydatów na kierownika ds. zakupów często wymagane jest wykształcenie wyższe uzyskane podczas studiów na kierunkach ekonomicznych. Dla pracodawców może mieć znaczenie także doświadczenie w pracy w dziale odpowiedzialnym za wykonywanie zakupów.
- Zdolności analityczne
W zawodzie purchasing managera istotne są umiejętności analityczne. Pozwalają one m.in. na skrupulatne porównywanie ofert i wybieranie najkorzystniejszych wariantów dla przedsiębiorstwa.
- Umiejętność zarządzania zespołem
Kierownik ds. zakupów nadzoruje obowiązki realizowane przez innych pracowników należących do działu zajmującego się zakupami. Powinien potrafić się z nimi komunikować, dobrze radzić sobie z rozwiązywaniem konfliktów i umieć motywować zespół do pracy.
- Odpowiedzialność i sumienność
Na stanowisku purchasing managera ważna jest odpowiedzialność. Pracownik ten musi mieć świadomość, że to właśnie od niego zależy, czy w przedsiębiorstwie nie zabraknie niezbędnych towarów. Brak sumiennej pracy może skutkować stratami w firmie.
6 umiejętności dobrego menedżera
Zarobki purchasing managera
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (mediana) osoby pracującej na stanowisku purchasing managera wynosi 12 000 zł brutto. Pracownik, który nadzoruje obowiązki wykonywane przez więcej niż 7 podwładnych, otrzymuje przeciętną pensję w wysokości 15 000 zł brutto.
Zarobki purchasing managera oraz przedstawicieli innych zawodów można sprawdzić na stronie Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/