Ile zarabia kierowca autobusu miejskiego?

4600 zł brutto – tyle w 2020 roku wynoszą przeciętne miesięczne zarobki kierowcy autobusu miejskiego. Są one o 100 zł niższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Pracownicy zatrudnieni na tym stanowisku otrzymują także benefity i świadczenia socjalne. Zobacz, ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie i w innych miastach.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie wymagania musi spełniać kierowca autobusu,
  • co zrobić, aby dostać pracę jako kierowca autobusu,
  • ile zarabia kierowca autobusu w porównaniu z osobami, które prowadzą inne pojazdy,
  • jakie benefity pozapłacowe otrzymują kierowcy autobusów.

Praca kierowcy autobusu – opinie na jej temat są podzielone. Dla jednych to dobre, stabilne zajęcie, inni narzekają na restrykcyjne zasady w kwestii czasu pracy kierowcy autobusu miejskiego (maksymalnie 4,5 godziny ciągłej jazdy, 56 godzin tygodniowo). Sprawdź, czy zawód kierowcy odpowiada Ci pod względem wysokości wynagrodzenia.

Kierowca autobusu – wymagania do wykonywania zawodu

Praca kierowcy autobusów wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również predyspozycji psychofizycznych. Oprócz prawa jazdy kategorii D i świadectwa kwalifikacji zawodowej kandydat powinien posiadać:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
  • orzeczenie wydane przez psychologa,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • zaświadczenie o udziale w szkoleniach okresowych, powtarzanych co 5 lat.

Stanowisko kierowcy może objąć osoba, która ukończyła 21 lat. Wymagania wynikają z art. 39 ustawy o transporcie drogowym (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20011251371).

Jak zostać kierowcą autobusu? Ważne cechy i kompetencje

Prowadzenie pojazdów wymaga określonych cech, takich jak odpowiedzialność, ostrożność, refleks, odporność na stres i wysoka kultura osobista. Warto więc je rozwijać.

| 10 kluczowych kompetencji w zawodzie kierowcy

Jeśli starasz się o stanowisko kierowcy, stwórz profesjonalny życiorys, w którym odniesiesz się do wymagań potencjalnego pracodawcy. Możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl i uzupełnić jeden z dostępnych szablonów.

Wypisz swoje kwalifikacje i wskaż, jakie obowiązki wykonywałeś w przeszłości. Zadbaj o to, by Twoje CV było przejrzyste, schludne i dopracowane. Zanim wyślesz dokument, upewnij się, że nie ma w nim błędów. Zapisz życiorys w odpowiednim formacie. Najkorzystniejszym wyborem jest PDF, który prezentuje się jednakowo, niezależnie od urządzenia czy wersji oprogramowania.

Kierowca autobusu – ile zarabia?

Zarobki kierowcy z prawem jazdy kat. D nie są jednolite i różnią się w zależności od stażu pracy. Z kolei wynagrodzenie kierowcy autobusu miejskiego zależy też od miasta, w którym wykonuje on obowiązki służbowe.

Dodatkowo warto wspomnieć, że nie wszyscy kierowcy zarabiają tyle samo, co pracownicy komunikacji miejskiej (dla przypomnienia – przeciętne wynagrodzenie to 4600 zł brutto miesięcznie). Zarobki różnią się w zależności od zakresu obowiązków. Na przykład prowadzenie samochodu ciężarowego w transporcie międzynarodowym gwarantuje przeciętną pensję w wysokości 8700 zł brutto, a mediana płac dostawców wynosi 4400 zł brutto. Wszystkie wymienione kwoty odnoszą się do stanu na sierpień 2020 r.

Benefity pozapłacowe kierowcy autobusów

Praca kierowcy autobusu to także dodatkowe benefity. Korzyści pozapłacowe, jakie otrzymują osoby, które prowadzą pojazdy MPK, to m.in.: świadczenia socjalne (45%), ubezpieczenie na życie (29%), dofinansowanie usług turystycznych (21%) oraz dofinansowanie zajęć sportowych (24%).

| Benefity – czyli co motywuje pracowników?

Większość kierowców autobusów (94%) wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, co gwarantuje im przywileje pracownicze, np. płatny urlop wypoczynkowy, ochronę przed wypowiedzeniem itd.

 

Dane liczbowe pochodzą z analizy 350 000 ankiet wypełnionych w serwisie zarobki.pracuj.pl.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska  

Negocjuj, jeśli chcesz otrzymywać atrakcyjne wynagrodzenie.