Ile zarabia kosmetyczka? Sprawdź, jak zdobyć kwalifikacje zawodowe

Osoby, które pracują w salonie piękności, zarabiają przeciętnie 3500 zł brutto miesięcznie. Atrakcyjnym dodatkiem do wynagrodzenia są premie oraz korzyści pozapłacowe. Sprawdź, jak zdobyć kwalifikacje kosmetyczki i jak dokładnie wygląda kwestia zarobków w tym zawodzie.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Zawód kosmetyczka – kwalifikacje i predyspozycje
• Perspektywy zawodowe kosmetyczki
• Kosmetyczka – zarobki

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaki jest zakres pracy, którą wykonuje kosmetyczka. Czym tak naprawdę się zajmuje? Jaką szkołę należy ukończyć, aby móc rozpocząć pracę w zawodzie? I wreszcie, ile zarabia kosmetyczka? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Zawód kosmetyczka – kwalifikacje i predyspozycje

Osoba, która chce wykonywać zawód kosmetyczki, powinna posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Niezbędne jest także ukończenie specjalistycznych kursów. Na interesujące propozycje zatrudnienia można liczyć po studiach na kierunku kosmetologia, ale wykształcenie wyższe nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia aktywności zawodowej.

W przypadku osób, które pracują w salonach piękności, liczy się znajomość przepisów BHP. Stanowisko pracy powinno być sterylne. Istotna jest m.in. dezynfekcja narzędzi i urządzeń. Ignorowanie zasad może pociągać za sobą poważne konsekwencje, takie jak np. przeniesienie chorób zakaźnych.

Kompetencje miękkie niezbędne w pracy kosmetyczki to m.in. odpowiedzialność, dokładność oraz chęć rozwijania swoich umiejętności i podnoszenia kwalifikacji. Duże znaczenie ma również komunikatywność, ponieważ osoba pracująca w salonie piękności ma do czynienia z klientami, którzy chcą czuć się dobrze w takim miejscu. Ważna jest więc umiejętność budowania relacji, gdyż wiele osób regularnie korzysta z takich usług. Duże znaczenie ma też zmysł estetyczny.

| Ile zarabia kosmetolog, jakie ma obowiązki i jak zacząć pracować na tym stanowisku?

Perspektywy zawodowe kosmetyczki

Praca kosmetyczki polega m.in. na przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych i wykonywaniu profesjonalnego makijażu na różne okazje. Swoje umiejętności może wykorzystać w różnych miejscach.

  • Gabinet kosmetyczny

Salony, w których wykonuje się makijaże, reguluje brwi czy stylizuje paznokcie, są potrzebne zarówno w wielkich metropoliach, jak i w miasteczkach. Wykwalifikowane i uzdolnione kosmetyczki bez trudu budują sieć zadowolonych klientów, którzy regularnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym.

  • Studio makijażu

Osoba, która działa w branży pielęgnacji urody, może skoncentrować się wyłącznie na wykonywaniu makijażu: dziennego, okolicznościowego, ślubnego czy biznesowego. Aby robić to dobrze, należy stale rozwijać umiejętności i być na bieżąco z trendami.

  • Teatr, plan filmowy, serialowy, reklamowy itd.

Makijażystki pracują również przy realizacji takich przedsięwzięć, jak sztuki teatralne, produkcje kinowe i telewizyjne czy sesje zdjęciowe. W takiej pracy potrzebne są również umiejętności charakteryzatorskie.

  • Firma szkoleniowa

Osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, może zająć się szkoleniem innych fachowców. Kursy grupowe i indywidualne to ciekawe wyzwanie. Ich realizacja jest możliwa nie tylko dzięki umiejętnościom zawodowym. Liczą się także cechy i kompetencje, takie jak komunikatywność, charyzma itp.

  • Blogosfera / vlogosfera

Specjalistki z branży urodowej dzielą się swoją wiedzą również w sieci, np. prowadząc blog lub nagrywając tutoriale o tym, jak wykonać makijaż dzienny, jak dobrać podkład itd.

  • Firma produkująca kosmetyki

Osoby, które rozwijają popularne kanały w serwisie YouTube, wprowadzają na rynek własne kosmetyki. Stworzenie marki wymaga nie tylko kreatywności. Niezbędne jest również rzetelne przygotowanie prawne, techniczne, marketingowe itd.

| 7 sytuacji, w których możesz się rozwijać

Kosmetyczka – zarobki

Przeciętne miesięczne zarobki kosmetyczki wynoszą 3500 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób zarabia poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. Najwyższe w kraju pensje na tym stanowisku przekraczają 6500 zł brutto. Pracownicy mogą liczyć także na benefity. Najczęściej przyznawane to: prywatna opieka medyczna (12%), służbowy telefon do celów prywatnych (9%) oraz ubezpieczenie na życie (8%). 23% kosmetyczek i kosmetologów otrzymuje comiesięczne premie.

| Ile zarabia technik farmaceutyczny?

 

Wiesz już, ile zarabiają kosmetyczki i jak zacząć pracować w tym zawodzie. Jeśli uważasz, że to dla Ciebie dobra droga – zapisz się na kurs i spełnij marzenia!