Prawo jazdy kategorii B – to podstawowe wymaganie stawiane kandydatom na stanowisko kuriera. Oczekuje się od nich sumienności, punktualności, umiejętności przewidywania i kultury osobistej. Przeciętne zarobki polskich kurierów to 3900 zł brutto.
Obowiązki kuriera
Praca kuriera polega na odbieraniu przesyłek i dostarczaniu ich do klientów firmy kurierskiej. Osoba zatrudniona w tym charakterze pracuje w określonym rejonie, tzn. na terenie miejscowości lub dzielnicy. Przed rozpoczęciem pracy doręczyciel otrzymuje listę zleceń i na jej podstawie sporządza harmonogram dnia. Musi rozplanować swoje działania tak, by w wyznaczonym czasie dostarczyć przesyłki i odebrać inne od nadawców. Powinien brać pod uwagę odległość, jaka dzieli klientów, których musi odwiedzić danego dnia. Ważne, by uwzględniał także utrudnienia, jakie mogą pojawić się na drodze. Chodzi np. o korki, remonty itd.
Wymagania i perspektywy zawodowe
Profesja kuriera nie zalicza się do zawodów regulowanych. Aby pracować w tym charakterze, nie trzeba mieć specjalnych uprawnień. Pracodawcy stawiają przed kandydatami wymóg uzyskania prawa jazdy kategorii B. Jeśli firma posiada w swojej flocie pojazdy ważące więcej niż 3,5 t, może być konieczne zdobycie dodatkowej licencji. W pracy dostawcy liczą się także kompetencje miękkie, takie jak: punktualność, komunikatywność, zarządzanie sobą w czasie i odpowiedzialność.
Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że w 2016 r. 74% kurierów wypełniało swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Chcąc wykonywać zawód kuriera, warto wykazywać gotowość do założenia własnej działalności gospodarczej. Kurier ponosi odpowiedzialność za dostarczane paczki, a także za mienie firmy, na rzecz której pracuje, np. za samochód. Dostawcy mogą pracować w prywatnych firmach kurierskich działających na terenie kraju (i nie tylko) lub w placówkach Poczty Polskiej.
Kierowca/kurier – zarobki
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie kuriera w 2017 r. wynosiło 3900 zł brutto. Takie wnioski płyną z analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl. 16% osób zatrudnionych w tym charakterze otrzymywało premie za każdy miesiąc pracy. Kurierzy mogli liczyć również na korzyści pozapłacowe, np. służbowy telefon i samochód do celów prywatnych, ubezpieczenie na życie czy świadczenia socjalne.
Informacje na temat zarobków w branży kurierskiej i innych można znaleźć na stronie: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska. Użytkownicy strony Pracuj.pl mogą też zlecić sporządzenie raportu wynagrodzeń: https://zarobki.pracuj.pl/r/#!/survey/step-0. Chcąc obliczyć wartość pensji netto, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.