Ile zarabia kurier? - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Prawo jazdy kategorii B – to podstawowe wymaganie stawiane kandydatom na stanowisko kuriera. Oczekuje się od nich sumienności, punktualności, umiejętności przewidywania i kultury osobistej. Przeciętne zarobki polskich kurierów to 3900 zł brutto.

Obowiązki kuriera

Praca kuriera polega na odbieraniu przesyłek i dostarczaniu ich do klientów firmy kurierskiej. Osoba zatrudniona w tym charakterze pracuje w określonym rejonie, tzn. na terenie miejscowości lub dzielnicy. Przed rozpoczęciem pracy doręczyciel otrzymuje listę zleceń i na jej podstawie sporządza harmonogram dnia. Musi rozplanować swoje działania tak, by w wyznaczonym czasie dostarczyć przesyłki i odebrać inne od nadawców. Powinien brać pod uwagę odległość, jaka dzieli klientów, których musi odwiedzić danego dnia. Ważne, by uwzględniał także utrudnienia, jakie mogą pojawić się na drodze. Chodzi np. o korki, remonty itd.

Wymagania i perspektywy zawodowe

Profesja kuriera nie zalicza się do zawodów regulowanych. Aby pracować w tym charakterze, nie trzeba mieć specjalnych uprawnień. Pracodawcy stawiają przed kandydatami wymóg uzyskania prawa jazdy kategorii B. Jeśli firma posiada w swojej flocie pojazdy ważące więcej niż 3,5 t, może być konieczne zdobycie dodatkowej licencji. W pracy dostawcy liczą się także kompetencje miękkie, takie jak: punktualność, komunikatywność, zarządzanie sobą w czasie i odpowiedzialność.

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że w 2016 r. 74% kurierów wypełniało swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Chcąc wykonywać zawód kuriera, warto wykazywać gotowość do założenia własnej działalności gospodarczej. Kurier ponosi odpowiedzialność za dostarczane paczki, a także za mienie firmy, na rzecz której pracuje, np. za samochód. Dostawcy mogą pracować w prywatnych firmach kurierskich działających na terenie kraju (i nie tylko) lub w placówkach Poczty Polskiej.

Kierowca/kurier – zarobki

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie kuriera w 2017 r. wynosiło 3900 zł brutto. Takie wnioski płyną z analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl. 16% osób zatrudnionych w tym charakterze otrzymywało premie za każdy miesiąc pracy. Kurierzy mogli liczyć również na korzyści pozapłacowe, np. służbowy telefon i samochód do celów prywatnych, ubezpieczenie na życie czy świadczenia socjalne.

Informacje na temat zarobków w branży kurierskiej i innych można znaleźć na stronie:  https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska. Użytkownicy strony Pracuj.pl mogą też zlecić sporządzenie raportu wynagrodzeń: https://zarobki.pracuj.pl/r/#!/survey/step-0. Chcąc obliczyć wartość pensji netto, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 04.12.2018
    Jak negocjować zarobki na początku drogi zawodowej?

    Młody wiek nie musi oznaczać pustego CV. Możesz mieć doświadczenie, nawet jeśli dotychczas nie byłeś pracownikiem etatowym. Ważne, żebyś przygotował się do konfrontacji z rynkiem pracy i trafnie oszacował wartość kompetencji, jakie posiadasz. Dzięki temu pokonasz lęk przed mówieniem o pieniądzach i unikniesz błędów, które mogłyby ostudzić Twój zapał do działania i rozwoju.

  • 02.12.2018
    Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

    PPK to rozwiązanie dla osób chcących gromadzić oszczędności, z których będzie można korzystać na emeryturze. Projekt stworzony przez Ministerstwo Finansów zyskał aprobatę związków zawodowych i Rady Ministrów, a 19 listopada 2018 r. prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą.

04.12.2018

02.12.2018

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

  • 30.11.2018
    Ile zarabia Święty Mikołaj i kto sprawdzi się w tej roli?

    Centra handlowe, szkoły, przedszkola, domy, korporacje – to tutaj można spotkać Świętych Mikołajów. W 2017 r. osoby wcielające się w tę rolę zarabiały w dużych miastach ok. 100-150 zł za półgodzinną wizytę w domu klienta.  Nie tylko czerwony strój i przypięta biała broda są potrzebne w pracy. Ważne są też: uśmiech, opanowanie i umiejętność nawiązywania kontaktu.

    Silny charakter i samodyscyplina to podstawa w branży gastronomicznej

    Na sukces w branży gastronomicznej składają się: szczypta talentu, mnóstwo ciężkiej pracy i otwartość na nowe wyzwania. Liczą się także umiejętności interpersonalne - klient, który przychodzi do restauracji, poszukuje nie tylko doznań smakowych, ale także miłej atmosfery. Wynagrodzenie w gastronomii zależy m.in. od stanowiska. W pierwszej połowie 2018 r. kelnerzy zarabiali przeciętnie 2200 zł netto, a szefowie kuchni – 4700 zł netto.

  • 08.11.2018
    12 listopada: dzień wolny od pracy

    Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę przypada w niedzielę. Sejm uchwalił, że świętować będziemy także w poniedziałek.

30.11.2018

30.11.2018

08.11.2018