Ile zarabia lekarz weterynarii?

Weterynarz to idealny zawód dla osób o zdyscyplinowanym umyśle. W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie lekarza weterynarii wynosiło 4100 zł brutto. Pracownicy mogli liczyć również na premie i świadczenia pozapłacowe, np. dofinansowanie szkoleń i kursów oraz służbowy samochód do celów prywatnych.

Kwalifikacje weterynarza

Chcąc wykonywać pracę w charakterze weterynarza, trzeba ukończyć studia na kierunku: weterynaria. Aby podjąć naukę na uczelni wyższej, warto przystąpić do matury z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Uzyskanie tytułu zawodowego wymaga zaangażowania. Studia nie są łatwe – wiążą się ze zgłębianiem anatomii, chemii, biofizyki, genetyki, embriologii, fizjologii, patofizjologii itd.   

Co powinien wiedzieć przyszły student weterynarii?

Jako przyszły student weterynarii zadbaj nie tylko o zdobywanie wiedzy z zakresu biologii i chemii. Ważne są również Twoje predyspozycje, cechy i zainteresowania. Weterynarz to zawód dla Ciebie, jeśli:

  • Kochasz zwierzęta

Spędzasz wolny czas, czytając książki o zwierzętach? Interesujesz się anatomią, fizjologią itd.? Zdecydowałeś się na wolontariat w schronisku? Znakomicie! Ważne, żebyś szanował zwierzęta i chciał się nimi opiekować.  

7 zawodów dla miłośników zwierząt

  • Jesteś empatyczny

Lekarz (niezależnie od specjalizacji) stara się nieść ulgę w cierpieniu. Jeśli nie jesteś wyłącznie naukowcem o chłodnym umyśle, ale „masz serce” dla zwierząt, możesz zostać uznanym specjalistą, cieszącym się zaufaniem właścicieli czworonogów.

  • Zależy Ci na zdobywaniu i aktualizowaniu wiedzy

Weterynaria to obszerna dziedzina, która szybko się rozwija i dysponuje coraz większymi możliwościami diagnozowania i leczenia. Dobrze, by specjalista odczuwał głód informacji, który motywuje do nauki i poszerzania kompetencji.  

  • Jesteś cierpliwy i opanowany

Zwierzęta bywają groźne i nieobliczalne, szczególnie gdy czują, że znajdują się w niebezpieczeństwie. W zawodzie weterynarza liczy się spokój i umiejętność panowania nad stresem – również w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

  • Jesteś komunikatywny

Lekarz weterynarii musi nawiązać nić porozumienia nie tylko z podopiecznymi, ale również z ich właścicielami. Chcąc osiągnąć ten cel, warto być osobą komunikatywną i empatyczną.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

Weterynarz - zarobki

4100 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie lekarza weterynarii w 2017 r. 12% osób zatrudnionych na tym stanowisku otrzymywało premię co miesiąc. Najczęściej przyznawane benefity to: dofinansowanie szkoleń/kursów (18%), służbowy samochód do celów prywatnych (8%), ubezpieczenie na życie (7%) oraz służbowy telefon do celów prywatnych (7%). 81% weterynarzy wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. 73% lekarzy weterynarii to kobiety.