Ile zarabia logistyk?

Dbałość o szybki i sprawny przepływ surowców i towarów np. w produkcji, handlu czy usługach – to podstawowe zadanie logistyka. 5600 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne wynagrodzenie osoby wykonującej ten zawód. Co drugi doświadczony specjalista ds. logistyki zarabia ponad 6600 zł brutto.

Kto może zostać logistykiem?

Specjalista ds. logistyki to osoba, która posiada wykształcenie co najmniej średnie. Pracodawcy preferują jednak kandydatów, którzy są absolwentami uczelni wyższej i zdobyli dyplom licencjata lub magistra, na takich kierunkach, jak: logistyka, transport czy ekonomia. Liczy się również znajomość języków obcych, a w szczególności angielskiego.

Języki obce w pracy

Pracodawcy oczekują także umiejętności obsługi programów komputerowych, takich jak MS Office (w szczególności Excel). Duże znaczenie ma oprogramowanie specjalistyczne, np. SAP.

W pracy logistyka liczą się także kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, odporność na stres, umiejętność analizowania, przewidywania i planowania czy zdolność działania w stresie. Osoba zajmująca to stanowisko nie tylko czuwa nad przebiegiem transportu, ale również prowadzi negocjacje z klientami i podwykonawcami.

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

Logistyk – wynagrodzenie

Poziom wynagrodzeń logistyków zależy m.in. od doświadczenia. Początkujący pracownik zarabia przeciętnie 3900 zł brutto, a specjalista ds. logistyki z kilkuletnim stażem - 5600 zł brutto.  Co drugi doświadczony pracownik zarabia ponad 6600 zł brutto. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Specjaliści ds. logistyki otrzymywali również korzyści pozapłacowe, takie jak: prywatna opieka medyczna (42%), dofinansowanie zajęć sportowych (39%), ubezpieczenie na życie (26%) oraz świadczenia socjalne. 15% zatrudnionych mogło liczyć na regularne, comiesięczne premie.

  Mediana płac na stanowisku: supply chain manager wynosiła 14 000 zł brutto. Oznacza to, że połowa managerów zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. Pracownicy otrzymywali także benefity, np.: służbowy telefon do celów prywatnych (45%), dostęp do prywatnej opieki medycznej (43%), dofinansowanie zajęć sportowych (37%) i ubezpieczenie na życie (27%). 18% zatrudnionych uzyskiwało dodatkowo comiesięczne premie.  

Co najmniej 92% logistyków wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Podstawa zatrudnienia wpływa nie tylko na prawa i obowiązki pracownika. Decyduje również o wysokości wynagrodzenia netto. Przykładowo, miesięczna pensja co czwartego dyrektora logistyki - po odliczeniu składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy - wynosiła nie 18 000 zł, ale ok. 12 600 zł.

Kalkulator wynagrodzeń