Ile zarabia młodszy programista Java?

5100 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie młodszego programisty Java. Ten język programowania jest wykorzystywany m.in. przy tworzeniu aplikacji dla systemów Android.  

Jak zostać programistą?

Choć ukończenie informatyki nie stanowi koniecznego warunku rozpoczęcia kariery programisty, to w trakcie studiów zdobywa się umiejętności, które stanowią solidną podstawę dalszego rozwoju. Wstępne przygotowanie można odbyć także podczas kursów, więc ukończenie kierunku innego niż informatyka nie dyskwalifikuje potencjalnego pracownika. Ważne jednak, by posiadać cechy i predyspozycje, dzięki którym łatwiej jest opanować trudną sztukę pisania kodów i tworzenia oprogramowania dopasowanego do potrzeb użytkowników. Liczą się umiejętności analityczne oraz chęć rozwoju, która jest niezbędna ze względu na dynamiczny rozwój branży IT. Programista powinien cechować się także dokładnością i komunikatywnością. Realizowanie złożonych projektów wymaga współpracy z klientami i z innymi specjalistami z zakresu programowania oraz testowania. Przed podjęciem decyzji o zmianie zawodu sprawdź, czy praca w IT to jest coś, co przyniesie Ci radość i satysfakcję.

7 cech, które powinien posiadać programista

Naukę programowania można rozpocząć w dowolnym momencie - nie tylko na początku kariery zawodowej. Warto jednak pamiętać, że przebranżowienie wymaga wysiłku i determinacji. Można programować także w wolnym czasie, rozwijając umiejętność analitycznego myślenia i inne kompetencje miękkie.  

Droga do IT – czy warto się przebranżowić?

Młodszy programista Java – zarobki

Osoby programujące w języku Java uzyskują najatrakcyjniejsze wynagrodzenia spośród wszystkich programistów. O zarobkach w tym zawodzie decyduje nie tylko język programowania. Liczy się również doświadczenie. W 2017 r. młodsi programiści Java zarabiali przeciętnie 5100 zł brutto miesięcznie. Znaczna część z nich korzystała także z benefitów, takich jak:

  • prywatna opieka medyczna (70%),
  • dofinansowanie zajęć sportowych (70%),
  • świadczenia socjalne (31%),
  • ubezpieczenie na życie (29%).

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Perspektywy finansowe poprawiały się w miarę upływu czasu i nabywania doświadczenia. Po kilku latach młodszy programista może awansować i uzyskiwać wyższą pensję. W 2017 r. fachowcy z kilkuletnim stażem zarabiali co miesiąc przeciętnie 7700 zł brutto. Po awansie na stanowisko starszego programisty wynagrodzenie wzrastało do 13 500 zł brutto.     

W czym programować w 2018 roku?

Dane pochodzą z analizy ok. 360 000 ankiet wypełnionych w 2017 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.