Firmy produkcyjne, w których najczęściej stosowanym surowcem jest metal lub tworzywa sztuczne – to miejsca, w których mogą pracować operatorzy CNC. Ich wynagrodzenie wynosiło w 2017 r. przeciętnie 3900 zł brutto.
Czym zajmuje się operator CNC?
Technologia CNC jest wykorzystywana w produkcji. Jej zastosowanie usprawnia proces wytwarzania przedmiotów i sprawia, że można kierować nim z poziomu odpowiednio zaprogramowanego mikrokomputera. Tym zajmuje się operator - steruje maszynami, dobierając odpowiednie materiały oraz narzędzia stosowane w trakcie obróbki. Do jego zadań należy także ocena działania urządzeń i modyfikacja ustawień – w taki sposób, aby osiągać wyznaczone cele produkcyjne.
Jakie wymagania musi spełnić operator?
Chcąc pracować w charakterze operatora CNC, warto legitymować się wyższym wykształceniem technicznym. Kluczowe znaczenie mają jednak umiejętności. Pracownik powinien posiadać wiedzę z zakresu użytkowania i regulowania maszyn. Potrzebna jest także biegłość w obsłudze komputera. Podstawowe kompetencje niezbędne w tym zawodzie zdobywa się w trakcie kursu używania i programowania obrabiarek CNC, tzn. tokarki lub frezarki. Certyfikat, który uzyskuje się po ukończeniu szkolenia, jest bezterminowy. Warto jednak aktualizować wiedzę i rozwijać kompetencje, wykorzystując w tym celu dodatkowe możliwości doskonalenia zawodowego.
W pracy operatora CNC liczą się nie tylko umiejętności. Duże znaczenie mają predyspozycje i kompetencje miękkie. Osoba zajmująca to stanowisko powinna posiadać m.in. zdolność koncentracji. W tej pracy przez długi czas wykonuje się te same czynności. Istotne są także: sprawność manualna i precyzja. Inna, przydatna umiejętność to sprawne dokonywanie obliczeń. W procesie rekrutacji weryfikuje się ją za pomocą testów numerycznych.
Testy numeryczne – co to takiego?
Operator CNC – zarobki
Ok. 94-95% osób pracujących w charakterze operatora CNC w 2017 r. wykonywało swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. 35-58% zatrudnionych uzyskiwało comiesięczne premie. Najczęściej przyznawane benefity to: świadczenia socjalne, ubezpieczenie na życie, bony towarowe, dofinansowanie zajęć sportowych oraz prywatna opieka medyczna. Mediana płac na stanowisku operatora CNC to 3900 zł brutto, co oznacza, że połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. Od wynagrodzenia wyrażonego w kwocie brutto odlicza się składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.
Tradycyjne obrabiarki i tokarki są coraz częściej zastępowane przez urządzenia sterowane numerycznie. Operatorzy CNC mają szerokie perspektywy zatrudnienia. Mogą pracować w nowoczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych, których nie brakuje na terenie naszego kraju.