Ile zarabia operator produkcji, a ile brygadzista?

2500 zł netto, 3000 zł netto lub 3400 zł netto – tyle w pierwszym półroczu 2018 r. wynosiły wynagrodzenia pracowników produkcyjnych - w zależności od stanowiska. Najlepsi fachowcy zarabiali ponad 5000 zł netto. Aby uzyskiwać satysfakcjonujące zarobki, należy wykazywać się umiejętnościami technicznymi, dokładnością, uważnością i opanowaniem.

Normy, wymogi, szanse na rozwój

Praca na produkcji to stresujące zajęcie, m.in. ze względu na konieczność realizowania norm produkcyjnych. Kandydat do pracy powinien więc odznaczać się odpornością psychiczną oraz umiejętnością koncentracji

Jak wspomina Olek*, operator linii produkcyjnej, kompetencje miękkie to nie wszystko:

Podczas rozmowy o pracę musiałem wykazać się m.in. zdolnościami technicznymi oraz umiejętnością obsługi komputera. Odpowiadałem też na pytania dotyczące podstaw mechaniki i hydrauliki.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Spełnienie oczekiwań pracodawcy umożliwia podjęcie zatrudnienia w fabryce. Operator linii produkcyjnej wykonuje wymagające obowiązki. 

Moim głównym zadaniem jest wytłaczanie uszczelek według wytycznych klienta. Otrzymuję parametry, a następnie ustawiam maszynę – tak, by uszczelki miały pożądany kształt i odpowiednie wymiary.
- Olek, operator linii produkcyjnej

Część firm oferuje dodatkowe możliwości rozwoju. Olek otrzymał propozycję uczestnictwa w kursie, dzięki któremu mógł zdobyć uprawnienia operatora wózków widłowych. Osoba posiadająca stosowne kwalifikacje może wykonywać więcej obowiązków, np. zajmować się transportowaniem wyprodukowanych uszczelek na terenie zakładu lub przygotowywaniem ich do transportu.

Pomyłka = brak premii?

Błędy popełnione przez pracownika mogą pociągać za sobą poważne skutki. Jak tłumaczy nasz rozmówca, wyprodukowanie partii, która nie spełnia wymagań, to spory koszt dla zakładu i niższe wynagrodzenie dla pracownika. Pomyłka może być równoznaczna z utratą premii, której wysokość to kilkaset złotych.  

Przed dopuszczeniem kandydata do obowiązków pracodawcy organizują szkolenia stanowiskowe, podczas których nowy pracownik dowiaduje się nie tylko, jak obsługiwać maszynę, ale również co robić w sytuacjach zagrożenia. 

W razie awarii wytłaczarki, którą obsługuję, mam obowiązek bezzwłocznie powiadomić kierownika zmiany, który wzywa mechanika i elektryka. 
- Olek, operator linii produkcyjnej

Atrakcyjne zarobki dla wykwalifikowanych specjalistów

O zarobkach w zakładzie produkcyjnym decydują m.in. kwalifikacje, staż pracy, wielkość zakładu oraz efektywność pracownika. 2500 zł netto – tyle w pierwszym półroczu 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie operatora linii produkcyjnej, mającego co najmniej 3-letnie doświadczenie. Najlepsi zarabiali ponad 4200 zł netto. Na wysokość wynagrodzenia miały też wpływ warunki zatrudnienia. Praca zmianowa, praca w niskiej temperaturze (np. w chłodni), narażenie na czynniki chemiczne lub inne niebezpieczne warunki – to aspekty, które powodowały wzrost płac pracowników linii produkcyjnej.

Operatorzy maszyn CNC, którzy posiadali co najmniej 3-letnie doświadczenie, zarabiali przeciętnie 3000 zł netto. Na wysokość płac wpływała także wydajność. Ponad 4700 zł netto – takie wynagrodzenia otrzymywały osoby, które miały już doświadczenie i osiągały najlepsze wyniki.

Ile zarabia operator CNC?

Im wyższe stanowisko i większa odpowiedzialność, tym atrakcyjniejsze płace. Brygadziści na wydziale produkcyjnym uzyskiwali przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3400 zł netto. Najlepsi zarabiali nawet ponad 5000 zł netto. Tak wynika z danych Pracuj.pl. Osoba nadzorująca pracę brygady powinna posiadać dodatkowe kompetencje i predyspozycje. Chodzi m.in. o umiejętności organizacyjne oraz dokładność. Brygadzista czuwa nad bezpieczeństwem pracowników oraz mieniem zakładu pracy. Atrakcyjne zarobki to zapłata za wysoki poziom stresu i odpowiedzialności.   

*Na prośbę rozmówcy zmieniliśmy imię.