Ile zarabia programista JAVA?

13 000 zł brutto – takie przeciętne miesięczne zarobki uzyskiwali starsi programiści JAVA w 2017 r. Wysokość wynagrodzeń zależała głównie od umiejętności, a także wielkości i lokalizacji firmy.  

Jak zostać programistą?

Wiedzę i umiejętności niezbędne w zawodzie programisty można zdobyć w trakcie studiów na uczelni o profilu technicznym. Inne sposoby uzyskania niezbędnych kompetencji to np. samodzielna nauka lub kursy. Chcąc rozwijać się w tym kierunku, warto aplikować na staż: https://rozpoczynamkariere.pracuj.pl.

Aby programować i osiągać sukcesy jako programista, trzeba posiadać określone cechy i predyspozycje, np. systematyczność, głód wiedzy, zdolność logicznego myślenia i samodzielność. Wbrew obiegowym opiniom komunikatywność także ma znaczenie – jest to praca zespołowa.

7 cech, które powinien posiadać programista

Wynagrodzenie programistów

Zarobki uzyskiwane przez programistów zależą od kilku czynników. Liczy się m.in. region. Znaczenie mają również: wielkość firmy oraz doświadczenie pracownika. Programista, który rozpoczyna pracę, zarabia przeciętnie o kilka tysięcy złotych mniej niż ktoś, kto programuje od lat. Przykładowo, mediana wynagrodzeń dla stanowiska: młodszy programista C++ wynosiła w 2017 r. 5100 zł brutto. Starsi programiści zarabiali przeciętnie 11 500 zł brutto. https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska

Od czego zależą zarobki programisty?

Czy uważasz, że wynagrodzenie to wystarczający powód, by zmienić pracę?

Język – ma znaczenie!

Wysokość wynagrodzeń waha się także w zależności od języka programowania. W 2017 r. mediana płac dla stanowiska: starszy programista PHP wynosiła 10 500 zł brutto. Starsi programiści .NET zarabiali przeciętnie 12 000 zł brutto. Starsi programiści JAVA mogli liczyć na jeszcze wyższe płace, tzn. 13 000 zł brutto. Specjaliści kodujący w języku JAVA, którzy mieli krótszy staż, zarabiali przeciętne 7700 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie w tej specjalizacji, uzyskiwane na początku drogi zawodowej, to 5100 zł brutto.

Starszy programista JAVA 13 000 zł brutto
Programista JAVA 7700 zł brutto
Młodszy programista JAVA 5100 zł brutto

JAVA to język stosowany np. przy tworzeniu gier. Można wykorzystywać  go również przy projektowaniu systemów bankowych. Jest odpowiedni nie tylko dla doświadczonych, ale również dla początkujących programistów. Popularność JAVY sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów od kilku lat utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. To jeden z czynników decydujących o atrakcyjnej wysokości wynagrodzeń.  

Jeden czy kilka języków programowania?

Naukę programowania najlepiej zacząć od przyswojenia jednego języka. Według rankingu przygotowanego przez holenderską firmę Tiobe (https://www.tiobe.com/tiobe-index/), najpopularniejszym jest JAVA. Umiejętność kodowania w innych językach stanowi dodatkowy atut. Warto jednak skoncentrować się głównie na jednym z nich.