Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciele handlowi nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Aż 35% ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl skierowanych jest do handlowców. Wysokość wynagrodzenia zależy m.in. od branży. Na przykład specjalista z zakresu farmacji lub medycyny, który sprzedaje leki/usługi medyczne, zarabia przeciętnie 6200 zł brutto. Zarobki doświadczonych przedstawicieli handlowych nierzadko przekraczają 10 000 zł brutto.    

Kwalifikacje i umiejętności handlowca

Pracę w charakterze przedstawiciela handlowego może wykonywać zarówno osoba ucząca się, jak również ktoś, kto posiada wiedzę i wieloletnie doświadczenie w sprzedaży. Umiejętności i skuteczność - to czynniki, które przyczyniają się do wzrostu wynagrodzenia, ale nie są warunkiem koniecznym do podjęcia zatrudnienia. W pracy handlowca liczą się również naturalne predyspozycje, a także kompetencje miękkie. Najistotniejsze spośród nich to:

  • umiejętność nawiązywania i podtrzymania kontaktu oraz zdolność budowania trwałych relacji z klientami,
  • otwartość na naukę i zdobywanie nowych doświadczeń,
  • wytrwałość,
  • konsekwencja,
  • orientacja na cel,
  • empatia pomocna w diagnozowaniu potrzeb klienta,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • zdolności negocjacyjne,
  • samodzielność,
  • inicjatywa.

Sprzedawca powinien też posiadać wiedzę na temat oferowanego towaru/usługi oraz przedsiębiorstwa, dla którego pracuje. Musi być ekspertem w swojej dziedzinie, który potrafi odpowiedzieć na pytania kupującego i rozwiać jego wątpliwości. Ważne, by umiał także zaangażować się w swoją pracę, a co za tym idzie, w relację handlowiec-konsument. Dzięki temu może stać się autentyczny i bardziej przekonujący.

Przedstawiciel handlowy – zarobki

Region, wielkość firmy i branża – to czynniki, które wpływają na wysokość zarobków przedstawicieli handlowych. Decydujące znaczenie ma jednak zaangażowanie w pracę. Najlepsze wynagrodzenie w branży: artykuły spożywcze/alkohol/tytoń przekracza 9 000 zł brutto. W sektorach: inżynieria/technika/produkcja czy farmacja/medycyna zarobki najskuteczniejszych przedstawicieli wynoszą ponad 13 000 zł brutto. Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć wyróżniający się specjaliści z kategorii IT/telekomunikacja - otrzymywana przez nich pensja przekracza nawet 14 000 zł brutto miesięcznie.

Pracownicy mogą liczyć także na dodatki pozapłacowe, takie jak np. opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie zajęć sportowych, bony towarowe oraz telefon/samochód służbowy do celów prywatnych.

Raport dotyczący zawodu handlowca można znaleźć na stronie: http://media.pracuj.pl/presskits/raporty. Więcej o zarobkach w handlu i innych dziedzinach: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.