Ile zarabia sekretarka?

3000 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie sekretarki/sekretarza w 2017 r. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogły liczyć na benefity, np. świadczenia socjalne lub dofinansowanie zajęć sportowych.

Kompetencje i obowiązki sekretarki/sekretarza

Prowadzenie sekretariatu wymaga umiejętności organizacyjnych. Liczą się również kompetencje twarde, np. znajomość języków obcych. Do obowiązków sekretarki/sekretarza należy m.in.:

  • Zapewnienie sprawnego obiegu dokumentów w firmie

Wysyłanie, porządkowanie, odbieranie i przekazywanie korespondencji wymaga umiejętności kategoryzowania i porządkowania danych.

  • Przygotowywanie zebrań i konferencji

Zamawianie materiałów konferencyjnych, przygotowywanie i wysyłanie zaproszeń, weryfikacja obecności – to przykładowe zadania związane z organizacją spotkań biznesowych.

  • Kupowanie artykułów biurowych niezbędnych do funkcjonowania firmy

Sekretarka często czuwa nad tym, by w biurze nie zabrakło papieru do drukarki, długopisów, ołówków, taśmy oraz innych, pozornie nieistotnych przedmiotów. Choć wydają się prozaiczne, ich brak byłby odczuwalny.  

  • Prowadzenie akt osobowych

Pracodawca ma obowiązek gromadzenia dokumentów związanych z zatrudnieniem pracowników. Sekretarka często zajmuje się ich porządkowaniem.

7 obowiązków pracodawcy przy zatrudnianiu pracownika

  • Pomaganie przełożonemu w ustalaniu planu dnia

Osoba prowadząca sekretariat przypomina przełożonemu o działaniach zaplanowanych na dany dzień.

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

  • Umawianie spotkań

Sekretarka zajmuje się także aranżowaniem spotkań. Czuwa m.in. nad tym, by godziny zebrań, rozmów itd. się nie pokrywały.  

  • Planowanie podróży służbowych

Do obowiązków może należeć także kupowanie biletów, rezerwowanie hoteli czy rozliczanie delegacji.

Sekretarka, asystent – sprawdź 5 mitów na temat pracy w tych zawodach

Sekretarka – zarobki

W 2017 r. mediana płac sekretarki/sekretarza wynosiła 3000 zł brutto. Pracownicy mogli liczyć również na benefity typu: świadczenia socjalne (22%), dofinansowanie zajęć sportowych (17%), prywatna opieka medyczna (15%) oraz bony towarowe (13%). 99% osób pełniących obowiązki sekretarza/sekretarki to kobiety. Dane pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.

Wynagrodzenie za pracę zależy nie tylko od stanowiska. Wielkość i lokalizacja firmy oraz doświadczenie i kwalifikacje pracownika to czynniki, które również mają znaczenie.

Wynagrodzenie brutto w Polsce – od czego zależy?

Na poziom zarobków wpływa też podstawa zatrudnienia. Największa różnica pomiędzy pensją brutto i netto występuje w przypadku umowy o pracę. 94% sekretarek/sekretarzy wykonywało obowiązki w ramach etatu. Ich wynagrodzenie „na rękę” było pomniejszane o składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy.

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę

Zarobki pracownika etatowego w 2018 r.