3000 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie sekretarki/sekretarza w 2017 r. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogły liczyć na benefity, np. świadczenia socjalne lub dofinansowanie zajęć sportowych.
Kompetencje i obowiązki sekretarki/sekretarza
Prowadzenie sekretariatu wymaga umiejętności organizacyjnych. Liczą się również kompetencje twarde, np. znajomość języków obcych. Do obowiązków sekretarki/sekretarza należy m.in.:
- Zapewnienie sprawnego obiegu dokumentów w firmie
Wysyłanie, porządkowanie, odbieranie i przekazywanie korespondencji wymaga umiejętności kategoryzowania i porządkowania danych.
- Przygotowywanie zebrań i konferencji
Zamawianie materiałów konferencyjnych, przygotowywanie i wysyłanie zaproszeń, weryfikacja obecności – to przykładowe zadania związane z organizacją spotkań biznesowych.
- Kupowanie artykułów biurowych niezbędnych do funkcjonowania firmy
Sekretarka często czuwa nad tym, by w biurze nie zabrakło papieru do drukarki, długopisów, ołówków, taśmy oraz innych, pozornie nieistotnych przedmiotów. Choć wydają się prozaiczne, ich brak byłby odczuwalny.
- Prowadzenie akt osobowych
Pracodawca ma obowiązek gromadzenia dokumentów związanych z zatrudnieniem pracowników. Sekretarka często zajmuje się ich porządkowaniem.
7 obowiązków pracodawcy przy zatrudnianiu pracownika
- Pomaganie przełożonemu w ustalaniu planu dnia
Osoba prowadząca sekretariat przypomina przełożonemu o działaniach zaplanowanych na dany dzień.
5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!
- Umawianie spotkań
Sekretarka zajmuje się także aranżowaniem spotkań. Czuwa m.in. nad tym, by godziny zebrań, rozmów itd. się nie pokrywały.
- Planowanie podróży służbowych
Do obowiązków może należeć także kupowanie biletów, rezerwowanie hoteli czy rozliczanie delegacji.
Sekretarka, asystent – sprawdź 5 mitów na temat pracy w tych zawodach
Sekretarka – zarobki
W 2017 r. mediana płac sekretarki/sekretarza wynosiła 3000 zł brutto. Pracownicy mogli liczyć również na benefity typu: świadczenia socjalne (22%), dofinansowanie zajęć sportowych (17%), prywatna opieka medyczna (15%) oraz bony towarowe (13%). 99% osób pełniących obowiązki sekretarza/sekretarki to kobiety. Dane pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.
Wynagrodzenie za pracę zależy nie tylko od stanowiska. Wielkość i lokalizacja firmy oraz doświadczenie i kwalifikacje pracownika to czynniki, które również mają znaczenie.
Wynagrodzenie brutto w Polsce – od czego zależy?
Na poziom zarobków wpływa też podstawa zatrudnienia. Największa różnica pomiędzy pensją brutto i netto występuje w przypadku umowy o pracę. 94% sekretarek/sekretarzy wykonywało obowiązki w ramach etatu. Ich wynagrodzenie „na rękę” było pomniejszane o składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy.