Ile zarabia specjalista ds. spedycji?

W 2017 r. mediana płac na stanowisku: specjalista ds. spedycji wynosiła 4900 zł brutto. Połowa zatrudnionych otrzymywała niższe, a połowa – wyższe zarobki. Jedna czwarta pracowników mogła liczyć na benefity, np. dostęp do prywatnej opieki medycznej, służbowy telefon do celów prywatnych i dofinansowanie zajęć sportowych.  

Kwalifikacje spedytora

Specjaliści ds. spedycji mogą znaleźć zatrudnienie w firmach przewozowych oraz w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, które transportują swoje wyroby do klientów. Spedytorzy planują i organizują przewozy. Do ich obowiązków należy m.in. sporządzanie dokumentacji czy dokonywanie rozliczeń. Specjaliści ds. spedycji odpowiadają również za budowanie relacji z klientami. Pozyskują zlecenia, a także współpracują z podwykonawcami. Praca na tym stanowisku wymaga kompetencji miękkich, takich jak: opanowanie, komunikatywność oraz umiejętność planowania i zarządzania sobą w czasie. Umiejętności analityczne i zdolność szybkiego podejmowania decyzji również są niezbędne.     

Zawód spedytora – ABC

W zawodzie spedytora liczy się także znajomość przepisów prawa, które regulują działanie konkretnej branży. Brak wiedzy może powodować problemy (np. kary pieniężne). Choć wykształcenie wyższe nie jest warunkiem koniecznym do objęcia stanowiska specjalisty ds. spedycji, warto ukończyć studia np. na kierunku: transport i logistyka. Dodatkowe kwalifikacje ułatwiają zdobycie awansu i podwyżki. Pomagają również w negocjowaniu warunków zatrudnienia przed przyjęciem oferty zatrudnienia.  

Podwyżka – sprawdź, kiedy warto się o nią ubiegać

Specjalista ds. spedycji – zarobki

W 2017 roku praca na stanowisku specjalisty ds. spedycji gwarantowała przeciętne miesięczne zarobki na poziomie 4900 zł brutto. Więcej niż 95% zatrudnionych wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. W przypadku tych osób różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto była większa niż np. u zleceniobiorców.

Wynagrodzenie brutto i netto – na czym polega różnica?

Wysokość zarobków zależy nie tylko od podstawy zatrudnienia. Wielkość i lokalizacja firmy oraz system wynagradzania również mają znaczenie. Pensja waha się także w zależności od doświadczenia – im dłużej pracujesz, tym atrakcyjniejsze warunki oferuje pracodawca.

Wynagrodzenie spedytorów uzależnione jest również od zakresu odpowiedzialności. Spedytor drogowy międzynarodowy może liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie niż spedytor odpowiedzialny za transport na terenie kraju. Co druga osoba pracująca na stanowisku spedytora całopojazdowego międzynarodowego zarabiała ponad 6000 zł brutto. Istotnym elementem wynagrodzenia spedytorów jest prowizja od wykonanych zleceń. Najlepsi spedytorzy potrafią zarobić ponad 10 000 zł brutto.

6 form wynagradzania pracowników

Na atrakcyjność oferty zatrudnienia wpływają również benefity. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, specjaliści ds. spedycji mogli liczyć m.in. na dostęp do prywatnej opieki medycznej (25%), służbowy telefon do celów prywatnych (24%), dofinansowanie zajęć sportowych (24%) i dofinansowanie biletów do kina, teatru itd. (13%).

Benefity - czyli co motywuje pracowników?