Ile zarabia Święty Mikołaj i kto sprawdzi się w tej roli?

Centra handlowe, szkoły, przedszkola, domy, korporacje – to tutaj można spotkać Świętych Mikołajów. W 2017 r. osoby wcielające się w tę rolę zarabiały w dużych miastach ok. 100-150 zł za półgodzinną wizytę w domu klienta.  Nie tylko czerwony strój i przypięta biała broda są potrzebne w pracy. Ważne są też: uśmiech, opanowanie i umiejętność nawiązywania kontaktu.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak zostać profesjonalnym Świętym Mikołajem
  2. Gdzie szukać zleceń i czego wymagają klienci
  3. Na jakie wynagrodzenie można liczyć

Gdy nadchodzi grudzień, Święty Mikołaj i elfy nie narzekają na brak zleceń. Wesołego i brodatego staruszka, ubranego w czerwony strój, można spotkać np. w galeriach handlowych.

Widywany jest także w prywatnych domach, szkołach, przedszkolach, a coraz częściej również w firmach, gdyż pracodawcom zależy na stworzeniu świątecznej atmosfery i budowaniu przyjaznego wizerunku. Praca w asyście wesołych elfów i migoczących śnieżynek stanowi nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, ale często także świetną zabawę.

Rano na uczelni, po południu w przebraniu

Taka aktywność to dobre rozwiązanie dla studentów, którzy chcą podreperować przedświąteczny budżet. Godziny pracy są zróżnicowane. W centrach handlowych spotkania ze Świętym Mikołajem często są organizowane w weekendy lub popołudniami, po powrocie dzieci ze szkoły. O podobnej porze odbywają się także wizyty domowe. Firmy zapraszają Mikołajów od poniedziałku do piątku, w godzinach „biurowych”, tzn. między 8.00 a 16.00. Godziny pracy „świętego” zależą w dużej mierze od potrzeb klientów. Gdy studiuje się w trybie dziennym, można przyjmować zlecenia np. w prywatnych domach lub w centrach handlowych.  

Wymagania wobec kandydatów

Jakie oczekiwania powinien spełnić kandydat? Duże znaczenie mają warunki fizyczne, czyli pokaźny wzrost i mocna budowa ciała. Najważniejsze są jednak cechy charakteru i kompetencje interpersonalne. Miłe usposobienie, pogoda ducha, komunikatywność i umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi – to podstawowe wymogi stawiane przez klientów. Dobrze, by wynajęty Mikołaj potrafił odnaleźć się w nieprzewidzianych sytuacjach, np. gdy obdarowywane dziecko jest nieśmiałe lub zaczyna płakać. Praca Świętego Mikołaja jest odpowiednia zarówno dla studentów, jak i dla osób, które ukończyły np. 50 lat.

Zakres obowiązków może różnić się w zależności od zlecenia. Rozdawanie podarunków to nie jedyne zadanie. Podczas wizyty w szkole Święty Mikołaj często występuje w roli animatora, który śpiewa piosenki i inicjuje zabawy. W centrach handlowych prowadzi krótkie pogawędki z obdarowanymi dziećmi i dorosłymi, a często także pozuje do zdjęć. Podczas wizyty w firmach Mikołaj, elfy i śnieżynki organizują konkursy i zabawy, takie jak np. świąteczne karaoke czy układanie wieży z prezentów.     

Freelancing czy agencja?

Mikołaj zatrudniony przez agencję eventową lub agencję pracy tymczasowej zwykle nie musi inwestować własnych środków w strój. Nie trudzi się także poszukiwaniem klientów. Otrzymuje konkretne zlecenia, a na koniec dostaje wynagrodzenie - zwykle uzyskuje je na podstawie umowy-zlecenia.

Zatrudnienie studenta a umowa zlecenie

Istnieje także grupa Świętych Mikołajów, którzy działają samodzielnie i poszukują klientów wśród rodziny i znajomych lub za pośrednictwem Internetu. Zaplanowanie harmonogramu wizyt wymaga umiejętności organizacyjnych i stanowi dodatkowy wysiłek. Realizując taką usługę, należy także zadbać o kwestie formalne i na przykład prowadzić działalność bez rejestracji. Taka możliwość istnieje od 30 kwietnia 2018 r. i wynika z art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców. Nie trzeba rejestrować działalności, jeśli miesięczny przychód nie przekracza 50% kwoty płacy minimalnej.

Kim jest freelancer?

Ile można zarobić, rozdając prezenty?

Zarobki Świętych Mikołajów kształtują się różnie – w zależności od miasta lub zakresu usługi (praca w wigilijny wieczór jest dodatkowo płatna). Znaczenie ma także to, czy pracuje się „na własny rachunek”, czy na zlecenie agencji. Jeśli pomiędzy Mikołajem a klientem występuje pośrednik, wynagrodzenie jest niższe.       

Agencja pracy tymczasowej – co powinieneś o niej wiedzieć

100-150 zł za półgodzinną wizytę w domu klienta – to stawki, na jakie w 2017 r. mogły liczyć osoby pracujące w dużych miastach. Rzeczywiste zarobki były niższe np. o koszty paliwa. W mniejszych miastach stawki rozpoczynały się od 50 zł, a kończyły na 100 zł. Chodzi o osoby pracujące „na własną rękę”. Tak wynika z danych, do których dotarł serwis gazetaprawna.pl.

Zarobki Świętych Mikołajów za oceanem są kuszące. Jak podaje strona time.com, w 2017 r. profesjonaliści zarabiali 30 dolarów za godzinę. Najlepsi otrzymywali nawet 75 dolarów za godzinę pracy. Wielu z nich mogło także wybierać zlecenia i… kostiumy, w których występowali.

Praca w charakterze Świętego Mikołaja to przygoda, którą można zapamiętać na długo. Osoba, która wciela się w tę rolę, doświadcza sympatii, życzliwości i radości, a tych życzymy Wam w każdej pracy 😊