Ile zarabia technolog drewna?

Budownictwo i meblarstwo – to najważniejsze branże, w których wykorzystuje się drewno. Technolog nadzoruje prace związane z obróbką i zastosowaniem tego surowca. Podejmuje również działania zmierzające do usprawnienia produkcji. W tym celu poznaje i wdraża nowoczesne systemy. W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie technologa drewna wynosiło 4700 zł brutto.

Wymagania i perspektywy zatrudnienia

Aby objąć stanowisko, należy ukończyć studia na kierunku: technologia drewna – na politechnice lub uniwersytecie przyrodniczym. Chcąc dostać się na ten kierunek, warto przystąpić do egzaminu maturalnego np. z matematyki, fizyki, chemii czy informatyki. Wymogi rekrutacyjne są podane na stronach konkretnych uczelni.

Jak wybierać przedmioty na maturze, by dostać się na studia?

   

W pracy technologa drewna niezbędna jest znajomość gatunków drzew i umiejętność ich sklasyfikowania i oceny w kontekście przydatności w procesie produkcji. Technolog określa np., czy właściwości olszyny sprawiają, że może być ona wykorzystana w procesie wytwarzania desek podłogowych. W tym zawodzie liczą się także: dokładność, umiejętność analitycznego myślenia i zdolności numeryczne. Warto je rozwijać, np. rozwiązując testy.

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/testy-numeryczne-co-to-takiego/ 

Duże znaczenie ma również obsługa komputera – najlepiej opanować ją na poziomie eksperckim. W pracy technologa drewna liczy się także doświadczenie. Aby je zdobyć, warto np. zdecydować się na podjęcie stażu podczas studiów. Łączenie nauki i pierwszych doświadczeń zawodowych pozwala płynnie rozwijać karierę po uzyskaniu dyplomu. Umożliwia także weryfikację kierunku rozwoju -  masz szansę zdecydować, czy chcesz zajmować się technologią drewna, czy jednak wolałbyś wybrać inny zawód.

7 powodów, dla których warto odbyć staż

Ile zarabia technolog drewna?

Miejsca, w których potrzebni są technolodzy drewna to m.in.:

  • zakłady obróbki i przetwórstwa drewna,
  • przedsiębiorstwa i instytucje zajmujące się projektowaniem, konstruowaniem i opracowywaniem rozwiązań technologicznych,
  • jednostki akredytacyjne,
  • biura projektowe.

Specjaliści wykonują swoje obowiązki nie tylko w halach produkcyjnych i w biurze, ale również w laboratorium. Zarobki w tym zawodzie zależą m.in. od doświadczenia, a także wielkości i lokalizacji przedsiębiorstwa. W 2017 r. mediana płac na stanowisku: technolog drewna wynosiła 4700 zł brutto (3342 zł netto w przypadku umowy o pracę: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen). To oznacza, że połowa zatrudnionych zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. Pracownicy otrzymywali także świadczenia pozapłacowe. Najczęściej przyznawanymi były: dofinansowanie nauki języków obcych (24%), ubezpieczenie na życie (24%), służbowy telefon do celów prywatnych (24%) oraz prywatna opieka medyczna (21%). Jedna czwarta zatrudnionych uzyskiwała comiesięczne premie, a ponad 95% z nich wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę.