Ile zarabia fizjoterapeuta i jak nim zostać?

Specjalistyczna wiedza, umiejętności manualne, a także łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów – to podstawowe wymogi w pracy fizjoterapeuty. Liczą się również sprawność fizyczna i cierpliwość. Polscy fizjoterapeuci zarabiają przeciętnie 3200 zł brutto. Otrzymują także świadczenia pozapłacowe, m.in. dofinansowanie do zajęć sportowych.

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak zostać fizjoterapeutą?
Perspektywy w zawodzie fizjoterapeuty
Fizjoterapeuta – zarobki

Fizjoterapeuta pomaga osobom kontuzjowanym i chorym w powrocie do sprawności fizycznej. Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje możliwości, które dają mu fizykoterapia (prowadzona w wykorzystaniu prądów lub energii cieplnej), kinezyterapia (oparta na ćwiczeniach fizycznych) czy balneoterapia (kąpiele itp.). Przeczytaj, jak zacząć pracować w tym ciekawym zawodzie i ile można zarobić.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Aby wykonywać zawód fizjoterapeuty, należy ukończyć studia licencjackie i/lub magisterskie na kierunku fizjoterapia. W toku nauki student nabywa wiedzę m.in. z zakresu anatomii. Fizjoterapeuta pracuje z ludźmi, dlatego powinien posiadać łatwość nawiązywania i podtrzymywania kontaktów. Duże znaczenie ma także indywidualne podejście do pacjenta i umiejętność motywowania go do podejmowania wysiłku.

Perspektywy w zawodzie fizjoterapeuty

Fizjoterapeuci to fachowcy niezbędni w ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, ośrodkach medycyny sportowej i szpitalach. Pracują nie tylko ze sportowcami, ale również z pacjentami po wypadkach, udarach lub cierpiącymi na różne dolegliwości, jak np. choroba Parkinsona, dziecięce porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane itd. Osoby wykonujące ten zawód mogą znaleźć zatrudnienie także w klubach fitness, gabinetach masażu czy salonach odnowy biologicznej. Fachowcy w dziedzinie fizjoterapii otwierają również własne gabinety.

Fizjoterapeuta – zarobki

Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, 77% fizjoterapeutów pracuje na podstawie umowy o pracę. 14% z nich, oprócz wynagrodzenia na przeciętnym poziomie 3200 zł brutto, otrzymuje comiesięczną premię. Średnie zarobki fizjoterapeuty uzupełniają benefity, takie jak świadczenia socjalne, dodatkowe ubezpieczenie na życie czy karnety na zajęcia sportowe.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile zarabia fizjoterapeuta w przeliczeniu na wartość netto, skorzystaj z naszego kalkulatora wynagrodzeń. Za pośrednictwem portalu Pracuj.pl możesz też zamówić indywidualny raport na temat płac.

Zastanawiasz się, ile zarabia fizjoterapeuta z własnym gabinetem, a ile osoba zatrudniona u kogoś? Pensje bardzo często się różnią. Pewne jest to, że wysokość wynagrodzeń absolwentów fizjoterapii zależy m.in. od doświadczenia zawodowego, lokalizacji i wielkości firmy, a także charakteru i miejsca pracy – osoba prowadząca własną działalność lub zatrudniona w prywatnym ośrodku dla kontuzjowanych sportowców zarabia więcej niż ktoś, kto pracuje w państwowym szpitalu.

 

Zarobki w zawodzie fizjoterapeuty zależą od wielu czynników, więc dokładnie można określić jedynie średnią pensję w tej profesji. Jedno jest pewne – to dobry wybór dla osób, które lubią kontakt z ludźmi i chcą pomagać innym.