Ile zarabiają HR-owcy?

Wynagrodzenia pracowników działów HR w 2017 r. wahały się w zależności od stanowiska. Młodsi specjaliści ds. kadr i płac zarabiali przeciętnie 3600 zł brutto, a starsi – 6000 zł brutto. Znaczenie miała również lokalizacja firmy.  

Na czym polega praca w dziale HR?

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie zasobami ludzkimi zajmują się m.in. prowadzeniem rekrutacji. Do zadań HR-owców należy również prowadzenie akt osobowych pracowników, organizowanie szkoleń lub udzielanie wsparcia w tym zakresie, porządkowania dokumentacji kadrowo-płacowej itd.

Najważniejsze kwalifikacje i umiejętności specjalisty HR to:

  • wykształcenie wyższe (preferowane kierunki: zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologia, socjologia)
  • znajomość języka angielskiego

Języki obce w pracy

  • wiedza z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
  • znajomość pakietu MS Office
  • zdolności organizacyjne
  • komunikatywność

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

  • kreatywność
  • lojalność
  • umiejętność pracy w zespole

Umiejętność pracy w zespole – jak o nią dbać?

HR-owiec powinien czerpać radość z pracy z ludźmi. Ważne, by potrafił również obserwować i wyciągać wnioski. To szczególnie istotne podczas rozmów kwalifikacyjnych, kiedy ma się niewiele czasu na to, by ocenić umiejętności i predyspozycje kandydata na określone stanowisko. Pracownicy działów HR zajmują się także organizacją i prowadzeniem szkoleń. Powinni więc posiadać umiejętność przekazywania informacji w sposób jasny, konkretny i interesujący.

HR – zarobki

Poziom wynagrodzeń w HR zależy od stanowiska, stażu pracy, a także lokalizacji i wielkości firmy. 5500 zł brutto – tyle wynosiła w 2017 r. przeciętna miesięczna płaca osoby zatrudnionej na stanowisku specjalisty ds. HR. 16% pracowników mogło liczyć na premię co miesiąc. Otrzymywali także benefity, takie jak prywatna opieka medyczna (55%), dofinansowanie zajęć sportowych (51%) czy ubezpieczenie na życie (42%).  

Specjaliści ds. kadr i płac zarabiali przeciętnie 5200 zł brutto. 24% z nich uzyskiwało comiesięczne premie. Pracodawcy stosunkowo często przyznawali im korzyści pozapłacowe, tj. dostęp do prywatnej opieki medycznej (55%), dofinansowanie zajęć sportowych (48%) oraz służbowy telefon do celów prywatnych (26%).  6000 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie starszego specjalisty ds. kadr i płac. 7% pracowników otrzymywało premię co miesiąc. Zatrudnieni mogli liczyć także na benefity, np. dostęp do prywatnej opieki medycznej (56%), świadczenia socjalne (36%) i dofinansowanie zajęć sportowych (33%).

17 000 zł brutto – to mediana płac dyrektorów HR. Najczęściej przyznawanymi korzyściami pozapłacowymi były: służbowy telefon do celów prywatnych (69%), służbowy samochód do celów prywatnych (62%), prywatna opieka medyczna (59%) oraz dofinansowanie zajęć sportowych (54%). Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl za 2017 r.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska