Ile zarabiają lekarze rodzinni?

Pensje lekarzy są zróżnicowane. Zależą m.in. od poziomu wykształcenia, stażu pracy, regionu oraz wielkości placówki medycznej. Przeciętne wynagrodzenia górnośląskich medyków zatrudnionych na etat (165 godzin/miesiąc) wynosiły 2253-3458 zł brutto w 2016 r.

Obowiązki lekarza rodzinnego

Osoba specjalizująca się w medycynie rodzinnej może pracować w poradniach internistycznych oraz na oddziałach chorób wewnętrznych. Posiada wiedzę na temat dolegliwości:

  • układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, zatory tętnicze, zaburzenia rytmu serca),
  • układu oddechowego (np. niewydolność oddechowa, astma oskrzelowa, gruźlica płuc),
  • układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kamica żółciowa, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego),
  • układu krwiotwórczego (np. niedokrwistość, skazy krwiotoczne, AIDS),
  • gruczołów wydzielania wewnętrznego i przemiany materii (np. cukrzyca, choroby tarczycy, otyłość),
  • układu ruchu (np. reumatyzm pozastawowy, dna moczanowa, choroby tkanki łącznej).

Lekarz rodzinny posiada kompetencje niezbędne do zdiagnozowania i leczenia dolegliwości z zakresu toksykologii klinicznej, takich jak np. zatrucie lekami. Dysponuje również wiedzą dotyczącą prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Medycyna rodzinna to specjalizacja będąca połączeniem interny i pediatrii. Specjalista może sprawować opiekę medyczną np. nad osobami cierpiącymi na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy dolegliwości układu pokarmowego.       

Wynagrodzenie lekarzy

Zarobki lekarzy zależą od kilku czynników. Wahają się w zależności od wielkości placówki medycznej, regionu, kapitału, jakim dysponuje pracodawca, stażu pracy czy poziomu wykształcenia. Wysokość wynagrodzenia lekarza rodzinnego zależy również od liczby pacjentów, którzy zgłoszą się do niego w ciągu miesiąca. 

Ile zarabiają lekarze rezydenci?

 

Lekarz rodzinny - zarobki

Na wysokość wynagrodzenia wpływa m.in. to, czy dany specjalista wykonuje obowiązki na podstawie umowy o pracę, czy kontraktu. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że medycy pracują jednocześnie np. w szpitalu, przychodni oraz prywatnym gabinecie.

W 2016 r. Śląska Izba Lekarska przeprowadziła analizę wynagrodzeń zasadniczych (brutto) uzyskiwanych przez lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (w ramach jednego etatu – 165 godz./mies.). Zgromadzone dane dotyczą 3000 etatów lekarskich. Wynika z nich m.in., że lekarz bez specjalizacji zarabiał przeciętnie 2253 zł brutto na miesiąc. Po uzyskaniu I stopnia specjalizacji pensja wzrastała do 2553 zł brutto. Wynagrodzenie po II stopniu specjalizacji wynosiło 2800 zł brutto. Specjaliści zajmujący stanowisko kierownika lub ordynatora uzyskiwali miesięczną pensję w wysokości 3458 zł brutto.   

http://www.izba-lekarska.org.pl/aktualnosci/1525-analiza_wynagrodzen