Ile zarabiają polscy menedżerowie?

Zarobki menedżerów w Polsce wahają się m.in. w zależności od wielkości i lokalizacji firmy. Kluczowe znaczenie ma jednak branża. Przykładowo, kierownicy restauracji w 2017 r. zarabiali przeciętnie 6,4 tys. zł brutto, a menedżerowie IT– 15,5 tys. zł brutto.

Cechy kierownika

Menedżer powinien odznaczać się umiejętnościami z zakresu zarządzania. Równie duże znaczenie ma wiedza fachowa. Od dobrego kierownika oczekuje się także konkretnych cech osobowości, takich jak np. asertywność, sumienność, odporność na stres, komunikatywność oraz zdolność rozwiązywania konfliktów i budowania korzystnej atmosfery w zespole.

10 cech dobrego kierownika

Wynagrodzenia menedżerów w Polsce

Aby pełnić funkcje kierownicze, trzeba spełniać wysokie oczekiwania pracodawców. W zamian polscy menedżerowie mogą liczyć na atrakcyjne zarobki:

  • Kierownik IT (zarządzanie projektem) – 15,5 tys. brutto

Osoby pracujące w branży IT od lat znajdują się na szczycie listy najlepiej zarabiających specjalistów. Wysokie wynagrodzenia to efekt m.in. szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii i stale rosnącej liczby miejsc pracy.  

  • Finance manager – 15,5 tys. zł brutto

Na atrakcyjne pensje mogą liczyć również specjaliści ds. kontrolingu, czyli popularnego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Finance manager uczestniczy m.in. w przygotowywaniu rocznego budżetu oraz prognoz finansowych.

  • Supply chain manager – 14 tys. zł brutto

Kierownicy zajmujący się logistyką również otrzymują wysokie wynagrodzenia. Supply chain manager nadzoruje funkcjonowanie łańcucha dostaw, negocjuje z dostawcami, a także kontroluje budżet.  

  • Kierownik zakładu produkcyjnego – 12,5 tys. zł brutto

Zajmowanie kierowniczego stanowiska w przedsiębiorstwie produkcyjnym wymaga specjalistycznego wykształcenia, np. ukończenia studiów na kierunku inżynieria produkcji. Menedżer zakładu organizuje i nadzoruje proces produkcji.

  • Regionalny kierownik sprzedaży (farmacja/medycyna) – 12 tys. zł brutto

Menedżer sprzedaży w branży farmaceutycznej powinien posiadać wiedzę z zakresu zarządzania. Wykształcenie farmaceutyczne lub medyczne to dodatkowy atut, który może przełożyć się na poziom sprzedaży.

Ile zarabia farmaceuta?

  • E-commerce manager – 9,8 tys. zł brutto

Wykorzystywanie Internetu i urządzeń mobilnych w sprzedaży przyczynia się do dynamicznego rozwoju branży e-commerce. Osoba, która zarządza sklepem internetowym może liczyć nie tylko na ciekawe wyzwania zawodowe, ale również na atrakcyjne zarobki.

  • Kierownik restauracji – 6,4 tys. zł brutto

Choć menedżerowie lokali gastronomicznych zarabiają znacznie mniej niż np. osoby zarządzające zakładami produkcyjnymi, również nie mogą narzekać na wysokość pensji.

Manager restauracji – wymagania i perspektywy

Sprawdź, na jakie zarobki możesz liczyć na poszczególnych stanowiskach: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska