Ile zarobisz jako asystent spedytora?

Transport, spedycja i logistyka to jedna z branż, w których można liczyć na atrakcyjne zarobki i możliwości rozwoju. Przykładowo, w 2017 r. co czwarty dyrektor logistyki zarabiał ponad 18 tys. zł. Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku: supply chain manager wynosiło 14 tys. zł, koordynatora transportu - 5,6 tys. zł, a asystenta spedytora – 3,6 tys. zł brutto.    

Asystent spedytora – wymagania

Aby stać się członkiem kadry zarządzającej przedsiębiorstwem transportowym, najczęściej trzeba przejść wszystkie szczeble kariery. Jednym z nich jest stanowisko asystenta spedytora. Osoba, która je zajmuje, udziela wsparcia w zakresie organizacji i monitorowania transportu. Do jej zadań należy m.in. rozbudowywanie bazy klientów, kontaktowanie się z nimi, pozyskiwanie podwykonawców oraz przygotowywanie dokumentacji transportowej.

Jednym z podstawowych wymagań wobec kandydatów jest ukończenie studiów, np. na kierunku logistyka. W przypadku osoby, która będzie pracować w dziale spedycji międzynarodowej, kluczowym elementem jest znajomość języków obcych.

Wykształcenie niepełne wyższe – czy można wpisać do CV?

Pracodawcy oczekują również znajomości pakietu MS Office, a także umiejętności obsługi specjalistycznych programów i giełd transportowych. Liczą się też kompetencje miękkie, a w szczególności: zdolność szybkiego podejmowania decyzji, samodzielność, dobra organizacja pracy, komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole.

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

Z danych serwisu Pracuj.pl wynika, że osoby, które biegle posługują się językami obcymi uzyskują przeciętnie 35% wyższe zarobki niż pracownicy z umiejętnościami językowymi na podstawowym poziomie.

Języki obce w pracy

Młodszy spedytor – zarobki

W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie na stanowisku: asystent spedytora wynosiło 3,6 tys. zł brutto. Tak wynika z danych serwisu zarobki pracuj.pl (https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska). Pracownicy otrzymywali również benefity. Do najczęściej przyznawanych należały: służbowy telefon do celów prywatnych i dofinansowanie zajęć sportowych (30%) oraz prywatna opieka medyczna i dofinansowanie nauki języków obcych (23%). 7% asystentów uzyskiwało także comiesięczne premie.

Premia uznaniowa - co to takiego?

Perspektywy zawodowe

Spedytorzy międzynarodowi zarabiali w 2017 r. przeciętnie o 1,8 tys. zł więcej niż asystenci. Mediana płac wynosiła w ich przypadku 5,4 tys. zł brutto. Znacznie częściej uzyskiwali również regularne premie. Odsetek pracowników nagradzanych w ten sposób wynosił 36%.

Motywacja płacowa czy pozapłacowa – co wybrać?

Najlepsi spedytorzy potrafią zarobić ponad 10 tys. zł brutto.

Od asystenta do spedytora – droga do awansu