Informatyka - perspektywy po studiach

Programista jest specjalistą w zakresie określania potrzeb użytkowników aplikacji i programów. Serwisant IT potrafi usuwać usterki i dba o sprzęt. Architekt IT czuwa nad realizacją projektów informatycznych. Poznanie specyfiki pracy w wybranych obszarach pozwala określić kierunek rozwoju zawodowego.

Studia informatyczne to opłacalna inwestycja w zawodową przyszłość. Ważne, żebyś zdobywał doświadczenie w trakcie nauki. Dzięki temu będziesz mógł określić swoje preferencje. Dziedziny IT, które można zgłębiać, to np.:

  • Programowanie

Aby zacząć programować, należy opanować język / języki służące do pisania kodów (Java, PHP, .NET itp.). W pracy programisty liczą się także inne kompetencje, jak np. zdolność analitycznego myślenia, komunikatywność, dokładność czy umiejętność pracy w grupie.

  • Sieci teleinformatyczne, bezpieczeństwo i administracja IT

Informatycy czuwają nad bezpieczeństwem danych. Projektowanie i wdrażanie systemów bezpieczeństwa zapobiega wyciekom informacji, które mogłyby doprowadzić np. do upadku firmy. Inżynierowie specjalizujący się w zarządzaniu projektami IT skutecznie rozwiązują problemy systemowe.

  • Serwis IT

Absolwent informatyki zna budowę komputera oraz urządzeń peryferyjnych. Może zajmować się serwisowaniem i konserwacją sprzętu, usuwaniem awarii itp. Takie osoby znajdą zatrudnienie nie tylko w serwisach komputerowych, ale również w firmach, w których korzysta się z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

  • Tworzenie stron internetowych

Po studiach informatycznych można zajmować się również projektowaniem i wykonywaniem stron www. Posiadając taką umiejętność, można realizować zlecenia dla sklepów internetowych oraz innych firm, które wykorzystują Internet do pozyskiwania klientów.

  • Bazy danych

Inżynier informatyk to specjalista w zakresie zarządzania informacją. Taka osoba tworzy i modyfikuje bazy danych, na których opiera się działalność większości firm i instytucji.

Droga do IT – czy warto się przebranżowić?

Zarobki w IT

Ile zarabia technik informatyk, a ile inżynier? Czy programowanie gwarantuje atrakcyjniejsze perspektywy finansowe niż projektowanie systemów bezpieczeństwa? Wysokość płac to jeden z istotniejszych czynników, które uwzględnia się, planując ścieżkę kariery. Perspektywy finansowe w branży IT zależą m.in. od wykształcenia. W 2018 r. absolwent informatyki - ze stażem pracy krótszym niż 3 lata - zarabiał przeciętnie 5700 zł brutto. Osoba aktywna zawodowo przez 3-6 lat uzyskiwała przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 7000 zł brutto. Dane pochodzą z raportu Pracuj.pl „Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?”.

Na zarobki wpływają również inne czynniki, m.in. wielkość i lokalizacja firmy. Większe przedsiębiorstwa oferują zwykle atrakcyjniejsze płace i możliwości rozwoju. Duże znaczenie ma też postawa pracownika. Osoby, które stale się rozwijają, uzupełniają kwalifikacje i aktualizują wiedzę, pną się po szczeblach kariery, otrzymując kolejne podwyżki.  

6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie