Jak wzrost płacy minimalnej wpływa na wysokość pensji?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia, który jest ogłaszany w Polsce na początku każdego roku, wiąże się z aktualną wysokością inflacji. Różnica na przestrzeni lat jest bardzo duża. Jeszcze w 2010 roku najniższa pensja wynosiła 1317 zł, a 12 lat później jest to już 3490 zł. Zgodnie z zapowiedzią, z powodu inflacji, w 2023 roku wzrost płacy minimalnej w Polsce ma nastąpić aż dwukrotnie. Sprawdź, jak podnoszenie pułapu minimalnego wynagrodzenia może wpłynąć na pensje wszystkich pracowników.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Wzrost płacy minimalnej 2023 a inflacja
• Wzrost płacy minimalnej – skutki dla wszystkich pracowników
• Wzrost płacy minimalnej a podwyżka zarabiających więcej

Wzrost płacy minimalnej 2023 a inflacja

Rząd zapowiedział, że w 2023 r. wzrost płacy minimalnej w Polsce będzie miał miejsce aż dwa razy. W sumie podwyżka wyniesie aż około 20%, do kwoty 3600 zł. To działanie ma na celu zrekompensowanie osobom, które zarabiają najniższą krajową, skutków galopującej inflacji – czyli przede wszystkim wzrostu cen towarów i usług.

Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach inflacja pochłonęła dużą część wzrostu płacy minimalnej w znaczeniu nominalnym. 3 tys. zł brutto jest obecnie warte mniej więcej tyle, co 1,3 tys. zł brutto w 1997 r. To oznacza, że pomimo podwyżek, które corocznie ustala rząd, jakość życia osób, które zarabiają najmniej, w najbliższym czasie niestety nie poprawi się znacząco.

| Najniższa krajowa – czym jest i jak ją wyliczyć?

Wzrost płacy minimalnej – skutki dla wszystkich pracowników

Zastanawiasz się, co oznacza wzrost płacy minimalnej dla pracowników, których pensja jest wyższa? Oczywiście, skutki takich decyzji rządu, szczególnie w obliczu inflacji, są mocno widoczne dla wszystkich.

Wynagrodzenia minimalne najczęściej występują wśród pracowników blue collar, czyli związanych z szeroko pojętą pracą fizyczną. Taka sytuacja siłą rzeczy musi wiązać się ze wzrostem pensji także tych osób, które zarabiają więcej. White collar, czyli pracownicy biurowi, a także wszyscy inni zarabiający powyżej najniższej pensji, potrzebują równie dynamicznego wzrostu wynagrodzeń – w przeciwnym razie połączenie wzrostu płacy minimalnej oraz cen towarów i usług z pewnością poskutkowałoby ich niezadowoleniem i sprzeciwem.

Aby uspokoić nastroje, pracodawcy powinni zatem gwarantować regularne zwiększanie pensji wszystkim swoim pracownikom. Niestety, może okazać się, że w czasie kryzysu, który trwa już kolejny rok i zbiega się z kolejnym wzrostem minimalnego wynagrodzenia na przestrzeni lat, nie wszyscy właściciele firm będą mogli sobie na to pozwolić.

| Najniższa stawka godzinowa – umowa o pracę i umowa-zlecenie

Wzrost płacy minimalnej a podwyżka zarabiających więcej

Wzrost płacy minimalnej jest zjawiskiem naturalnym i koniecznym, za którym powinna iść podwyżka pensji wszystkich pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że zwiększanie pensji pozostałych pracowników nie powinno być wprowadzane tak gwałtownie, jak rządowe regulacje dotyczące minimalnej pensji. Pracownicy nie mogą wymagać od pracodawców, aby ich pensje rosły proporcjonalnie do tych najniższych, ustalanych odgórnie przez państwo.

Niektóre firmy, szczególnie te mniejsze, mogą nie poradzić sobie z kolejnym wzrostem płacy minimalnej i związanymi z tym oczekiwaniami finansowymi pracowników. Jeśli zatem Twój szef nie będzie w stanie zwiększyć Twojej pensji do oczekiwanego poziomu, możesz zasugerować inne rozwiązanie – np. benefity pracownicze, które pozwolą zrekompensować nieco niższe zarobki.

| Minimalne wynagrodzenie w Polsce – jak zmieniało się w ciągu ostatniej dekady

Nie ma przepisów, które nakazywałyby pracodawcom zwiększanie pensji wszystkich pracowników w związku ze wzrostem płacy minimalnej. Jeśli jednak Twoje wynagrodzenie „przetrwało” w niezmienionym stanie kolejną już zmianę najniższej krajowej, porozmawiaj z szefem o podwyżce lub… zacznij przeglądać oferty pracy na Pracuj.pl!