Jak zarabiać na platformie YouTube? Dodatkowa praca w sieci jest możliwa!

Oglądasz na YouTubie filmy różnych twórców i czujesz, że Ty również odnalazłbyś się w takiej roli? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował swoich sił! Pamiętaj tylko, że to niełatwa branża i nie każdemu udaje się zdobyć popularność, więc nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Potraktuj nagrywanie filmów jako hobby, które być może przyniesie Ci dodatkowe pieniądze. Aby tak się stało, przeczytaj, jak zarabiać na YT.

Czego dowiesz się z artykułu?

Praca etatowa i zarabianie na YouTube – jak to połączyć?
Jak zarobić na YT i robić to, co lubisz?
Jak zarabiać na YouTube – krok po kroku

Według raportu Hootsuite z początku 2020 r. YouTube jest drugim najpopularniejszym medium społecznościowym na świecie – z 2 mld unikalnych użytkowników miesięcznie uplasował się zaraz za Facebookiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób upatruje w YouTubie swojej szansy na popularność i zarobek.

Praca etatowa i zarabianie na YouTube – jak to połączyć?

Jak zarobić na YouTubie, jeśli nie chcesz rezygnować z etatu? Chociaż nagrywanie filmów pochłania sporo czasu, to dla chcącego nic trudnego. Na szczęście praca w internecie nie wymaga  poświęcania konkretnej liczby godzin w ciągu dnia ani dotrzymywania ustalonych terminów publikowania filmów czy natychmiastowego odpowiadania na komentarze obserwatorów. Możesz to robić wtedy, kiedy masz na to czas – czyli na przykład wieczorami i w weekendy. Dodatkowo platforma posiada opcję planowania, więc materiał doda się sam nawet wtedy, gdy Ty będziesz na ważnym spotkaniu biznesowym.

Praca na etacie i zarabianie na YouTubie to bezpieczna opcja, szczególnie dla początkujących twórców. Jeśli okaże się, że po krótkim czasie zdobędziesz duże grono fanów – wtedy na spokojnie przemyślisz poświęcenie się w całości produkowaniu filmów. Ale jeśli tak się nie stanie, będziesz dalej dzielić swój czas pomiędzy główne i dodatkowe źródła zarobku.

| Jak organizować czas, kiedy pracujesz w domu?

Jak zarobić na YT i robić to, co lubisz?

Komputer z internetem, kamera lub telefon. Siadasz i spontanicznie nagrywasz pierwszy film. Co później, to się zobaczy. Jeszcze kilka lat temu tyle mogło wystarczyć, aby zdobyć popularność na YouTube. Ale czasy się zmieniły, a liczba twórców poszybowała w górę. Aby zostać docenionym (zarówno pod względem popularności, jak i finansów), po prostu musisz się wyróżnić i wykazać kreatywnością.

Po pierwsze nie nagrywaj filmów o niczym. Jeszcze zanim wystartujesz ze swoim kanałem, zastanów się, o czym on będzie. Wybierz tematykę, która Cię interesuje i w której… po prostu masz coś do powiedzenia i pokazania. Postaw na dziedzinę związaną z Twoim zawodem lub promowanie ciekawego hobby, a z pewnością znajdą się osoby, które docenią Twoją autentyczność i zostaną z Tobą na dłużej jako subskrybenci. Jeśli nie masz pomysłu na tematykę kanału, poniżej przedstawiamy kilka inspiracji:

  • Makijaż – to temat bardzo popularny na YouTubie, ale mimo to wciąż przybywa nowych kanałów beauty, które zdobywają swoich widzów.
  • Gotowanie – jedzenie to temat, który dotyczy absolutnie wszystkich. Dlatego jeśli masz pomysł na pokazanie swoich popisowych dań w interesujący sposób, zrób to na YT. Nie musisz mieć wielkich umiejętności kulinarnych – większość użytkowników szuka przepisów prostych i szybkich, które będą potrafili z łatwością odtworzyć w domowej kuchni.
  • Książki – jeśli jesteś prawdziwym molem książkowym i zawsze wiesz, co w świecie wydawniczym piszczy, podziel się swoimi recenzjami z innymi. Na YT z pewnością znajdzie się więcej takich osób jak Ty!
  • Nauka – twórcy, którzy prezentują swoim obserwatorom solidną dawkę wiedzy w przystępny sposób wciąż są pożądani na rynku. Pamiętaj tylko, że internet to nie szkoła i treści powinny być przekazywane w sposób dostosowany do medium.
  • Lifestyle – to bardzo szeroka kategoria filmów. Jest mocno oblegana przez twórców, ale z drugiej strony ma też szerokie grono odbiorców. Jeśli masz pomysł, którego jeszcze nie było, spróbuj swoich sił!

Jak zarabia się na YT, nagrywając o tym, co lubisz? Bardzo przyjemnie i wcale nie tak trudno – przynajmniej pod względem technicznym. Czytaj dalej i sprawdź, od ilu wyświetleń zarabia się na YouTubie.

| 6 pomysłów, jak pobudzić kreatywne myślenie

Jak zarabiać na YouTube – krok po kroku

Prawda jest taka, że nawet z najciekawszym contentem na YT nie zarobisz od razu. Dodatkowo w tej branży zarobki nigdy nie są stałe. Dlatego właśnie warto zacząć od łączenia pracy na etacie z tworzeniem filmów.

Wiele osób zastanawia się, od ilu subskrypcji zarabia się na YouTube. Okazuje się, że aby kanał mógł zacząć zarabiać, musi być oglądany minimum przez 4 tys. godzin w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz mieć co najmniej tysiąc subskrypcji. Jeśli osiągnąłeś te pułapy, możesz rozpocząć tzw. monetyzację.

Jak włączyć zarabianie na YT? W tym celu powinieneś przystąpić do programu partnerskiego. Pamiętaj, że jeśli chcesz zarabiać na reklamach w swoich filmach, muszą one być zgodne z wytycznymi na temat tworzenia treści odpowiednich do wyświetlania reklam, a Twój kanał musi być prowadzony rzetelnie.

Oczywiście reklamy to nie jest jedyny sposób na zarobek z YouTube. Jeśli Twój kanał będzie dobrze się rozwijał, masz szansę na:

  • współpracę z firmami (płatną lub barterową) związaną z lokowaniem produktów lub byciem ambasadorem marki,
  • wspieranie kanału, w ramach którego użytkownicy wspierający dokonują comiesięcznej wpłaty w zamian za dostęp do oferowanych przez Ciebie bonusów,
  • część opłat z YouTube Premium – jeśli Twoi fani wykupili tę usługę.

 

Wiesz już, jak zarabia się na YouTubie. Chociaż stawki w tej branży nie są do końca znane (ponieważ najczęściej ustalane indywidualnie – oprócz reklam), to przykłady największych polskich i światowych youtuberów pokazują, że pieniądze z YT mogą być całkiem duże. Jeśli tylko masz pomysł i trochę czasu po pracy etatowej – z pewnością warto spróbować!