Jak zostać aktorem teatralnym? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Kariera aktora to dobry wybór dla utalentowanych, zdeterminowanych i wytrwałych osób. Adepci zawodu mierzą się z dużą konkurencją, stresem i niepewnością jutra. Ukończenie akademii teatralnej nie gwarantuje etatu w teatrze, ale często stanowi jeden z wymogów, jakie muszą spełniać kandydaci.

Warszawa, Łódź, Wrocław i Kraków – w tych miastach działają państwowe akademie teatralne. W największych polskich ośrodkach miejskich znajdują się także prywatne szkoły przygotowujące do zawodu aktora. To oznacza, że każdego roku rzesza młodych ludzi zdobywa dyplom i wyrusza na podbój teatrów, w których liczba wakatów jest mocno ograniczona. Angaż otrzymują nie tylko osoby posiadające dyplom. Zdarza się, że niektóre role odgrywają naturszczycy, którzy nie mogą posiadać wykształcenia kierunkowego np. z racji wieku. Przykładowo, śpiewający aktorzy, którzy wcielili się w główne role w musicalu „Romeo i Julia”, wystawionym w teatrze Studio Buffo, nie byli absolwentami uczelni o profilu artystycznym. Nina Major, która zagrała Julię, po raz pierwszy pojawiła się na scenie teatru Studio Buffo w wieku 21 lat. Obsadę wyłoniono podczas castingu.         

Na scenie teatralnej można zobaczyć także starszych aktorów, którzy nie zdobyli wykształcenia kierunkowego. Do tego grona należą m.in. Tomasz Oświeciński, który gra w spektaklu „Prywatna klinika” oraz Katarzyna Cichopek, także mająca za sobą debiut teatralny. Naturszczycy znacznie częściej niż w teatrze pojawiają się na planach filmów i seriali telewizyjnych.

Profesjonalne przygotowanie aktorskie – co daje?

Choć dyplom ukończenia akademii teatralnej nie zawsze jest wymagany, absolwenci takiej uczelni posiadają umiejętności ułatwiające pracę na scenie. Studenci uczą się nie tylko gry aktorskiej i ruchu scenicznego, ale też analizy tekstu czy improwizacji. Zgłębiają wiedzę na temat historii, filozofii oraz innych dziedzin, które pomagają wniknąć w treść odgrywanej sztuki, a także zrozumieć rolę i wykreować postać.

Czy studia zdeterminują moją karierę zawodową fakty i mity

Aktor teatralny – zarobki

Wynagrodzenie aktora teatralnego zależy od wielu czynników. Znaczenie ma m.in. lokalizacja teatru. Zarobki we Wrocławiu są wyższe niż np. w Opolu lub w innym mniejszym mieście. Liczy się także liczba spektakli, w których dana osoba wzięła udział. Za każde przedstawienie przysługuje dodatkowe honorarium, które dolicza się do podstawy pensji. Z informacji opublikowanych przez Gazetę Wrocławską wynika, że w 2017 r. aktorzy Wrocławskiego Teatru Lalek zarabiali ok. 2300-3100 zł brutto. Dodatkowo otrzymywali 180-220 zł brutto za każdy występ. Osoby zatrudnione we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego otrzymywały gażę w wysokości 120-130 zł brutto za spektakl. Dostawały także pensję zasadniczą – ok. 2200 zł brutto miesięcznie.  

Zarobki aktorów teatralnych

Na wysokość stawek wpływa również renoma teatru oraz… aktora. Doświadczeni artyści o znanych nazwiskach przyciągają widzów, dlatego otrzymują atrakcyjniejsze płace niż młodsi koledzy „po fachu”.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 02.02.2019
  Rozkwit transportu i logistyki

  Kierowcy i magazynierzy – to pracownicy, którzy w 2019 r. będą szczególnie poszukiwani. Jak podaje agencja zatrudnienia Manpower, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 r. 21 % firm transportowych i logistycznych zamierza przyjąć nowy personel.

02.02.2019
Rozkwit transportu i logistyki

Kierowcy i magazynierzy – to pracownicy, którzy w 2019 r. będą szczególnie poszukiwani. Jak podaje agencja zatrudnienia Manpower, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 r. 21 % firm transportowych i logistycznych zamierza przyjąć nowy personel.

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe