Jak zostać doradcą klienta w banku?

Aby pracować na stanowisku doradcy, trzeba posiadać fachową wiedzę i przygotowanie merytoryczne. Liczą się również predyspozycje. Wysokość wynagrodzenia zależy m.in. od stanowiska.  

Czego oczekują pracodawcy?

Praca w banku wymaga m.in. kompetencji społecznych. Duże znaczenie mają również cechy, takie jak: uczciwość, dokładność i odporność na stres. Inne wymagania, jakie powinni spełnić kandydaci, to:  

  • Wyższe wykształcenie

Podczas rekrutacji bierze się pod uwagę dyplom ukończenia studiów. Preferowane kierunki to: ekonomia lub finanse i rachunkowość. Osoby, które mają przygotowanie teoretyczne, mogą łatwo odnaleźć się w gąszczu przepisów i reguł. 

  • Wiedza fachowa

Od doradcy oczekuje się również wiedzy na temat oferty banku. Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada na pytania klientów. Ważne, by robiła to w sposób rzetelny i kompetentny.

  • Umiejętność dostosowania oferty do potrzeb klienta

Doradca oferuje klientom rozwiązania, które są dla nich korzystne i adekwatne do ich oczekiwań. Kluczem do sukcesu jest umiejętność słuchania i zrozumienie rozmówcy.

  • Komunikatywność i kultura osobista

Postępowanie w zgodzie ze standardami obsługi klienta wymaga nie tylko komunikatywności, ale również dobrego wychowania i opanowania. Ważne, by doradca nie ulegał emocjom i potrafił spokojnie przedstawiać argumenty.  

Jakie umiejętności wpisać w CV?

  • Doświadczenie

Doradzanie ważnym klientom biznesowym wymaga nie tylko kwalifikacji i wiedzy teoretycznej. Liczy się również doświadczenie, dzięki któremu łatwiej jest np. rozwiązywać sytuacje konfliktowe.  

  • Umiejętność logicznego myślenia

Pracownik banku powinien posiadać zdolności analityczne i numeryczne. Dzięki temu może szybko i bezbłędnie wykonywać obliczenia i odpowiadać na pytania klientów.  

Testy numeryczne – co to takiego?

Doradca klienta w banku – zarobki

Czynniki wpływające na wysokość pensji to m.in. doświadczenie, kwalifikacje oraz system wynagradzania (np. prowizyjny, kafeteryjny itd.). Zarobki zależą także od stanowiska:

  • Doradca bankowy – 4300 zł brutto

Benefity:

- prywatna opieka medyczna (66%)

- świadczenia socjalne (37%)

- dofinansowanie zajęć sportowych (35%)

- ubezpieczenie na życie (23%)

  • Doradca bankowy MŚP – 6000 zł brutto

Benefity:

- prywatna opieka medyczna (61%)

- dofinansowanie zajęć sportowych (58%)

- świadczenia socjalne (40%)

- dofinansowanie biletów do kina, teatru itd. (37%)

  • Doradca klienta biznesowego – 6500 zł brutto

Benefity:

- prywatna opieka medyczna (76%)

- dofinansowanie zajęć sportowych (50%)

- ubezpieczenie na życie (27%)

- służbowy telefon do celów prywatnych (23%)

  • Doradca leasingowy – 7500 zł brutto

Benefity:

- dofinansowanie zajęć sportowych (49%)

- prywatna opieka medyczna (46%)

- służbowy samochód do celów prywatnych (40%)

- służbowy telefon do celów prywatnych (33%)

Na najbardziej atrakcyjne zarobki mogą liczyć doradcy bankowości korporacyjnej z biegłą znajomością języka obcego. Co drugi zarabiał ponad 12 000 zł brutto.

Dane - dotyczące wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach w 2017 r. - pochodzą z ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.