Jak zostać programistą aplikacji mobilnych?

Atrakcyjne zarobki, ciekawe możliwości rozwoju, brak monotonii – to przykładowe zalety pracy w zawodzie programisty aplikacji mobilnych. Aby tworzyć narzędzia pomocne np. przy zarządzaniu sobą w czasie, planowaniu treningów sportowych czy korzystaniu z konta bankowego, trzeba posiadać określone umiejętności. Można zdobyć je w trakcie studiów informatycznych i rozwijać podczas kursów, praktyk lub stażu.  

Programista – czy to zawód dla Ciebie?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że specjaliści IT, w tym programiści, są stale poszukiwani na rynku pracy. Dobry programista to ktoś, kto nie tylko potrafi myśleć analitycznie, ale również cechuje się kreatywnością i otwartością na nowinki. W tym zawodzie liczą się także: dociekliwość, chęć realizowania ambitnych przedsięwzięć, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.  

10 mitów na temat programistów

Droga do programowania aplikacji mobilnych

Aby zająć się programowaniem, nie trzeba kończyć informatyki, ale wykształcenie kierunkowe na pewno sprzyja nabywaniu potrzebnych umiejętności. Przyszli inżynierowie informatycy uczą się np. ogólnych zasad inżynierii oprogramowania oraz metod programowania. W zawodzie programisty świetnie radzą sobie także matematycy oraz absolwenci automatyki i robotyki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby po studiach humanistycznych i ekonomicznych też podążały tą drogą. Programowania można nauczyć się samodzielnie lub w trakcie specjalistycznych kursów. Najważniejsze, by jak najwcześniej zacząć wykorzystywać wiedzę w praktyce. Można robić to np. podczas praktyk i stażu.

Ważne, by programista biegle posługiwał się językami programowania. Przy tworzeniu aplikacji mobilnych przydają się języki, takie jak:

  • Java,
  • Objective C,
  • Swift.

Przy tworzeniu oprogramowania dla systemu Android dobrze jest wykazywać się biegłą znajomością Javy.

Dlaczego warto jak najwcześniej zacząć pracę?

Przeciętne zarobki programisty

10 000 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja specjalisty, który tworzył oprogramowanie dla systemu Android. Mediana płac osób zatrudnionych na stanowisku: młodszy programista Android wynosiła 4800 zł brutto (połowa programistów zarabiała mniej, a połowa – więcej niż 4800 zł brutto).

8 wymagań na stanowisko: programista Android

Przeciętna miesięczna pensja młodszego programisty Java to 5100 zł brutto. Mediana płac starszych specjalistów była równa 13 500 zł brutto. Doświadczenie zawodowe to jeden z kluczowych czynników wpływających na poziom wynagrodzeń. Aby uzyskiwać coraz atrakcyjniejsze zarobki, należy również inwestować czas w rozwój zawodowy.  

Analityczny umysł, znajomość odpowiednich języków programowania, praktyka i nieustanny rozwój – to elementy decydujące o sukcesie w zawodzie programisty aplikacji mobilnych.