Jakie cechy powinien posiadać idealny tester gier?

Wiele osób sądzi, że praca testera gier to zajęcie idealne dla pasjonatów. Robiąc to, co się uwielbia, można przy tym zarobić całkiem niezłe pieniądze. W rzeczywistości jednak na zabawie się nie kończy. Szukanie błędów, tworzenie raportów czy wielokrotne analizowanie jednego fragmentu gry potrafi być nużące. Dlatego wśród cech, które powinien posiadać idealny tester gier, wysoko plasuje się cierpliwość.

Zarobki testerów

Wysokość wynagrodzenia testerów gier jest zależna przede wszystkim od ich doświadczenia. Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tym zawodzie, mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 3,5 tys. zł brutto. Junior testerzy, bo o nich mowa, otrzymują również ciekawe benefity. Najczęściej są to: dofinansowanie zajęć sportowych, prywatna opieka medyczna, dofinansowanie kursów i szkoleń oraz ubezpieczenie na życie. Wraz z nabywaniem doświadczenia i wiedzy zarobki testerów gier rosną. Eksperci otrzymuje co miesiąc przeciętnie 6,5 tys. zł brutto. Aż 85% osób zajmujących to stanowisko jest zatrudnianych na podstawie umowy o pracę. Dodatkowym bonusem są przyznawane często świadczenia pozapłacowe.

Zawód: tester gier komputerowych

Obowiązki testera gier

Tester gier ma za zadanie sprawdzić grę pod względem jakości, wydajności i stabilności, zanim ta trafi do regularnej sprzedaży lub zostanie udostępniona graczom w inny sposób. Ponieważ testerzy otrzymują dostęp do gier na długo przed premierą rynkową, nierzadko są zobligowani przez swoich pracodawców do podpisania umowy o poufności. Na codzienne obowiązki osób zatrudnionych na tym stanowisku składają się:

  • weryfikacja funkcjonalności gry oraz przeprowadzanie testów zgodności, testów językowych i testów kompatybilnych,
  • współpraca z developerami (nierzadko w środowisku międzynarodowym),
  • dbanie o sprzęt i odpowiednie środowisko pracy,
  • w przypadku lidera zespołu – rozdzielanie zadań,
  • raportowanie znalezionych błędów i opracowywanie rozwiązań,
  • dzielenie się ogólnymi opiniami i wrażeniami dotyczącymi walorów lub wad gry.

Testerzy gier zdradzają, czy granie to cała ich praca

Cechy wymagane na stanowisku testera gier

Wiele osób porównuje pracę testera gier do pracy detektywa. Musi on mieć analityczny umysł, a także wykazywać się ponadprzeciętną spostrzegawczością i skrupulatnością. Bardzo przydatne w tym zawodzie są określone cechy i umiejętności, takie jak: dokładność (z tą pracą wiąże się konieczność sporządzania szczegółowych raportów) kreatywność i wszechstronność. Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na efektywność pracy testerów gier jest autentyczna pasja. Jeśli ktoś naprawdę lubi grać, to jest to idealna droga rozwoju zawodowego i doskonalenia swoich kompetencji w zakresie game development.

Aby rozpocząć pracę w charakterze testera gier, nie jest konieczne żadne konkretne doświadczenie ani wykształcenie. Między innymi z tego powodu tak wielu studentów stara się o tę posadę jeszcze na etapie nauki.

&nbsp