Japoński Microsoft eksperymentuje z 4-dniowym tygodniem pracy

Microsoft w Japonii wprowadził 4-dniowy tydzień pracy. Eksperyment trwał przez cały sierpień 2019 r. W tym czasie przychód na pracownika zwiększył się o 40% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. 

Jak mówi prawo Parkinsona, dłużej nie zawsze znaczy lepiej. Jeśli mamy do dyspozycji np. 8 godzin oraz zadania, które możemy wykonać w czasie o połowę krótszym, najprawdopodobniej wykorzystamy pełną pulę czasową. W efekcie spędzimy w biurze więcej godzin niż to konieczne. 

Prawo Parkinsona – na czym polega?

Japońscy pracownicy Microsoftu nie pracowali w piątki, a także skracali spotkania (miały one trwać maksymalnie pół godziny) i wybierali rozmowy online zamiast twarzą w twarz. 92% uczestników eksperymentu zmiany przypadły do gustu. Krótszy tydzień pracy mógłby jednak nie sprawdzić się w naszym kraju. Zaledwie 37% polskich pracowników chciałoby korzystać z dłuższych weekendów. W całej Europie odsetek osób nastawionych na trzydniowy wypoczynek wynosi 56%. Tak wynika z badania „The Workforce View 2019”, w którym uczestniczyło 10 tys. pracowników z krajów europejskich. 

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/czterodniowy-tydzien-pracy-w-microsoft-wplyw-na-produktywnosc-pracownikow/d9ns2mr