Dobra praca, czyli jaka?
Przed przyjęciem oferty zatrudnienia warto zastanowić się, czy warunki oferowane przez pracodawcę nam odpowiadają. Ważne, żebyśmy poznali swoje potrzeby i ustalili, co sprawia, że czujemy się dobrze w konkretnej pracy. Czynniki, które odgrywają istotną rolę, to na przykład:
- Dobór odpowiedniego zawodu – świetnie, jeśli praca, którą wykonujemy, odpowiada naszym talentom, zainteresowaniom i możliwościom.
- Kultura organizacyjna firmy – dobrze jest uwzględnić wartości, jakimi kieruje się organizacja, a także upewnić się, czy są one zbieżne z tym, co sami myślimy i na czym nam zależy.
- Możliwości rozwoju – ciekawa ścieżka kariery, szkolenia oraz inne okazje do podnoszenia kwalifikacji również mogą wpływać na poziom satysfakcji zawodowej.
- Atmosfera – życie zawodowe pochłania znaczną część naszego czasu, dlatego zadbajmy o to, by czuć się dobrze w towarzystwie współpracowników.
- Odległość firmy od miejsca zamieszkania / możliwość pracy zdalnej / pakiety relokacyjne itp. – kandydaci zwracają uwagę również na taki aspekt. Czasami pracodawcy oferują możliwość pracy z domu lub oczekują, że zmienimy miejsce zamieszkania, ale proponują pomoc przy przeprowadzce i organizacji życia w nowym otoczeniu.
- Forma zatrudnienia – przed przyjęciem oferty zastanówmy się, czy zależy nam na tym, by pracować na etacie, czy może bardziej satysfakcjonujące byłoby dla nas samozatrudnienie, kontrakt lub umowy cywilnoprawne.
5 najważniejszych rzeczy w każdej pracy. Masz je u siebie?
Pieniądze to nie wszystko, ale…
Rozważając czynniki przemawiające za przyjęciem oferty pracy, nie sposób pominąć kwestii finansowych. Poziom wynagrodzenia może nas zachęcać lub… demotywować do rozwoju zawodowego. Zanim zdecydujemy się podpisać umowę, dowiedzmy się, jakie płace oferuje pracodawca, czy możemy liczyć na premie oraz inne dodatki do pensji (także pozapłacowe).
Ważne, żebyśmy przystąpili do rozmowy kwalifikacyjnej z pełną świadomością swoich oczekiwań finansowych. Dobrze jest zastanowić się, jaka jest najniższa kwota, którą możemy zaakceptować. Ustalmy też maksymalną stawkę, jakiej możemy oczekiwać od pracodawcy.
Oczekiwania finansowe – skąd mam wiedzieć, jaką kwotę podać?
Staż, wyniki, płace na rynku – czynniki, które należy uwzględnić
Jeśli nie negocjowaliśmy wynagrodzenia na etapie ustalania warunków zatrudnienia, a uważamy, że zarabiamy zbyt mało, możemy poprosić o podwyżkę. Zanim jednak umówimy się na rozmowę z szefem, upewnijmy się, czy nasze oczekiwania finansowe są adekwatne do zajmowanego stanowiska oraz naszego doświadczenia, kwalifikacji i wyników. Aby to ustalić, możemy skorzystać z porównywarki wynagrodzeń Pracuj.pl i zamówić indywidualny raport. Dzięki temu zyskamy informacje, czy nasze płace są przeciętne, czy może stawki, jakie otrzymujemy, plasują się poniżej lub powyżej mediany zarobków w danej specjalizacji. Z raportu dowiemy się również, ile zarabiają pracownicy w poszczególnych częściach kraju. Być może na tej podstawie podejmiemy decyzję o przeprowadzce i znalezieniu pracy w innym mieście lub województwie – warto zachowywać otwartość na takie rozwiązania.
6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie
Uczciwe wynagrodzenie – co to znaczy?
Pensja oferowana przez pracodawcę może zależeć nie tylko od regionu czy wykształcenia kandydata, ale także od doświadczenia zawodowego. Na początku kariery nie otrzymamy takiego samego wynagrodzenia jak współpracownik z dziesięcioletnim stażem. Warto również analizować własne odczucia. Jeśli mamy wrażenie, że pracujemy długo i ciężko, a gratyfikacja, jaką otrzymujemy, wydaje się nam niesatysfakcjonująca, może to oznaczać, że zarabiamy zbyt mało w stosunku do zaangażowania. W takiej sytuacji można rozważyć zmianę firmy, zawodu lub branży. Pamiętajmy jednak, żeby nie patrzeć na kwestie finansowe wyłącznie przez pryzmat emocji.
Odpowiednie wynagrodzenie to takie, które jest adekwatne do wysiłku, jaki wkładamy w pracę i rozwój, a także do rezultatów, jakie uzyskujemy.