Lekarz może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy w wersji papierowej lub elektronicznej. Od 1 lipca e-zwolnienia miały stać się jedyną dopuszczalną formą honorowaną przez ZUS. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie terminu.
Zaświadczenie - wystawione w formie papierowej - dostarcza się pracodawcy osobiście. Należy zrobić to w ciągu 7 dni. Zwolnienie elektroniczne jest przesyłane do ZUS za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.
O czym musisz pamiętać, udając się na zwolnienie?
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska, zadecydowała o przesunięciu terminu zastąpienia papierowych zaświadczeń e-zwolnieniami. Ma to nastąpić nie w lipcu, ale grudniu 2018 r. Argumentem, na jaki powołała się minister, była niewielka częstotliwość wystawiania zaświadczeń elektronicznych (3,02 mln zwolnień w formie e-ZLA w porównaniu do 53,6 mln w formie papierowej). Szefowa resortu zaproponowała również wprowadzenie stanowiska asystenta medycznego. Taka osoba pomagałaby lekarzowi w wystawianiu zaświadczeń.