Kontroler ruchu lotniczego – wymagania, obowiązki, zarobki

Kontroler ruchu lotniczego to elitarny zawód, który wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów samolotów oraz pracowników pokładowych i obsługi naziemnej. Aby go wykonywać, powinieneś wykazywać się opanowaniem, doskonałą orientacją przestrzenną i umiejętnością pracy pod presją. Sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zostać kontrolerem lotów,
  • na czym polega praca kontrolera lotów,
  • ile zarabia kontroler ruchu lotniczego.

Marzysz o pracy związanej z lotnictwem, ale nie chcesz latać? Praca kontrolera lotów to dobre zarobki i codzienność pełna wyzwań. Dowiedz się, jak zdobyć ten zawód oraz ile zarabia kontroler ruchu lotniczego

Kontroler ruchu lotniczego – testy i szkolenia

Zastanawiasz się, jak zostać kontrolerem lotów? Żadna uczelnia wyższa nie przygotowuje przecież do wykonywania tego zawodu. Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia i niezbędną wiedzę, powinieneś więc odbyć wiele kursów i szkoleń organizowanych przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego. Już samo zakwalifikowanie się do procesu rekrutacji jest sporym osiągnięciem, a szkolenie trwa przeciętnie 20-22 miesiące. Jak wyglądają jego poszczególne etapy? Sprawdźmy.

  • Wstępna rekrutacja obejmuje: analizę złożonych przez kandydata dokumentów oraz testy predyspozycji FEAST, testy psychologiczne z sesją Assessment Centre oraz rozmowę kwalifikacyjną.
  • Na podstawowy kurs na kontrolera ruchu lotniczego, przeprowadzany w Ośrodku Szkolenia Personelu ATS, składają się: szkolenie teoretyczne w zakresie podstawowym, sesja egzaminacyjna i sesja na symulatorze.
  • Podczas kolejnego etapu szkolenia kandydat na stanowisko kontrolera lotu musi odbyć trwające 4-5 tygodni szkolenie teoretyczne zakończone egzaminem, a także szkolenie praktyczne na symulatorze, trwające 4,5-5,5 miesiąca. Tę część kończy egzamin państwowy, a uzyskanie pozytywnego wyniku podczas sprawdzianu jest niezbędne do otrzymania licencji praktykanta.
  • Podczas ostatniego, trwającego najdłużej etapu kursant odbywa praktyczne szkolenie w docelowym miejscu pracy. Po 9-11 miesiącach jego umiejętności są oceniane podczas egzaminu państwowego i w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku otrzymuje on licencję kontrolera ruchu lotniczego (ATCL, air traffic controller licence).

| Ile zarabia pilot wojskowy?

Obowiązki kontrolera lotów

Praca na stanowisku związanym z kontrolą ruchu lotniczego jest bardzo stresująca i obciążająca psychicznie, dlatego zatrudniona na nim osoba po każdych przepracowanych dwóch godzinach ma obowiązkową godzinę przerwy. W tym czasie dobrze jest skorzystać z siłowni, kortu tenisowego lub innych form aktywności fizycznej w celu rozładowania napięcia.

Cały ruch, który odbywa się na lotnisku i pasach startowych oraz na określonym obszarze w powietrzu,  jest uzależniony od decyzji kontrolera lotów. Za pośrednictwem komunikacji radiowej wydaje on polecenia pilotom. Oprócz tego sprawuje również nadzór nad bezpiecznym lądowaniem, kołowaniem i startem samolotów oraz reguluje ruch statków powietrznych.

Zdarza się, że kontroler lotów musi też opanować nieprzewidzianą sytuację, np. wezwać karetkę, jeśli stewardessa zgłosi, że jeden z pasażerów lądującego samolotu potrzebuje pomocy medycznej.

| 2 najpopularniejsze zawody w przestworzach

Kontroler ruchu lotniczego – zarobki

Za dużą odpowiedzialnością podążają również adekwatne zarobki kontrolera lotów. Kontrolerzy ruchu lotniczego są w stanie zarobić od około 10 000 zł do nawet 90 000 zł brutto miesięcznie (źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/ile-zarabiaja-kontrolerzy-ruchu-lotniczego-jak-zostac-kontrolerem-lotow-w-pazp/xwcwmxc).

 

Praca kontrolera lotów nie jest łatwa – w niewielu zawodach poziom napięcia jest równie wysoki. Ale ponieważ idzie on w parze z ciekawymi wyzwaniami i dobrą pensją, warto rozważyć zatrudnienie się na tym stanowisku. Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem i co robić, by uczynić swoje środowisko pracy jak najbardziej przyjaznym.

| 4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy