Ile zarabia kosmetolog, jakie ma obowiązki i jak zacząć pracować na tym stanowisku?

Przeciętne miesięczne zarobki kosmetologa-kosmetyczki to 3500 zł brutto. Najlepsi mogą zarobić ponad 6500 zł brutto. Aby przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Przeczytaj, na czym polega kosmetologia i jakie cechy powinna mieć osoba, która pracuje w tym zawodzie.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Kosmetyczka a kosmetolog – czym różnią się te zawody?
• Cechy osobowości kosmetyczki i kosmetologa
• Jak zostać kosmetologiem?
• Kosmetolog – zarobki i benefity

Masz artystyczną duszę, a jednocześnie chętnie przyswajasz wiedzę z zakresu chemii i medycyny? Lubisz pracować z ludźmi i nie boisz się nowych wyzwań? Jeśli tak, to możesz związać swoją karierę zawodową z kosmetologią.

Kosmetyczka a kosmetolog – czym różnią się te zawody?

Aby podjąć pracę w charakterze kosmetyczki, wystarczy ukończyć szkołę policealną i/lub kursy specjalistyczne. W toku nauki i praktyki zdobywa się warsztat umożliwiający wykonywanie makijażu oraz zabiegów, takich jak np. oczyszczanie i złuszczanie skóry. W przypadku tej profesji możliwości zatrudnienia są bardziej ograniczone. Kosmetyczka nie jest przygotowana np. do pracy w laboratorium, ponieważ nie ma odpowiednio rozległej wiedzy z zakresu biochemii.

Zawód kosmetologa natomiast obejmuje nie tylko wykonywanie makijażu czy zabiegów, ale również opracowywanie formuły kosmetyków i testowanie ich w warunkach laboratoryjnych. Praca po kosmetologii polega także na diagnozowaniu stanu skóry oraz na przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych. Absolwent studiów na kierunku kosmetologia potrafi  wykonywać makijaż artystyczny i posiada wiedzę z zakresu kreowania wizerunku. Dlatego jeśli decydujesz się na pracę w tym zawodzie, musisz posiadać szerokie kwalifikacje.

Cechy osobowości kosmetyczki i kosmetologa

Wybierz profesję dostosowaną do swoich predyspozycji, a uszczęśliwisz nie tylko siebie, ale również osoby, z którymi będziesz mieć do czynienia w życiu zawodowym. W pracy kosmetologa ważne są podobne cechy, jak w profesji kosmetyczki.

 • Zmysł estetyczny

Potrafisz łączyć kolory i dostrzegasz proporcje? Takie umiejętności pozwolą Ci wykonywać estetyczne i modne makijaże oraz różne zabiegi dostępne w ofertach gabinetów kosmetologicznych.

 • Dokładność

Wykonujesz swoją pracę z dbałością o szczegóły? Nie kończysz zadania, dopóki nie uzyskasz satysfakcjonujących efektów? Praca kosmetologa wymaga precyzji – zarówno podczas przeprowadzania zabiegów, jak i przy tworzeniu formuł kosmetyków i sporządzaniu ich zgodnie z recepturą.

 • Rzetelność

Wywiązujesz się z przyjętych zobowiązań? Nie odwołujesz spotkań w ostatniej chwili? Dbasz o czystość w miejscu pracy? Zanim zaczniesz pracować z klientem, przeprowadzasz dokładny wywiad? Twoja postawa decyduje nie tylko o satysfakcji, ale również o bezpieczeństwie osób korzystających z Twoich usług.

 • Odpowiedzialność

Jeśli dostrzegasz niepokojącą zmianę na ciele klientki/klienta, odsyłasz taką osobę do specjalisty? Ważne, by kosmetolog nie przekraczał swoich kompetencji. Niewłaściwie udzielona pomoc może przynieść negatywne skutki.

 • Kultura osobista i takt

Jesteś miłą osobą, która traktuje klientki i klientów z delikatnością i cierpliwością? To ważne, ponieważ wizyta w gabinecie kosmetologicznym powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze.

| Jak być damą albo gentlemanem w pracy?

 • Potrzeba rozwoju

Lubisz się uczyć i chętnie śledzisz nowości w branży? Masz świadomość, że należy stale aktualizować i poszerzać wiedzę? Zachowując otwartość na nowe informacje, dowiesz się, jak lepiej i skuteczniej pomagać ludziom, którzy darzą Cię zaufaniem.

| 7 cech charakteru, które cenią pracodawcy

Jak zostać kosmetologiem?

Aby stać się kosmetologiem, warto przede wszystkim:

 • Zweryfikować swoje predyspozycje

Kosmetologia to dziedzina dla osób wrażliwych na piękno. W tym zawodzie liczą się również zdolności manualne oraz predyspozycje intelektualne. Przyswajanie wiedzy z zakresu anatomii, biologii czy genetyki to chleb powszedni dla potencjalnych kosmetologów.

 • Wybrać odpowiednie przedmioty na maturze

Podjęcie nauki na studiach kosmetologicznych jest możliwe po spełnieniu wymogów rekrutacyjnych. Kandydaci powinni m.in. przedstawić świadectwo maturalne z wynikami egzaminów z: matematyki, biologii, chemii czy fizyki (najczęściej jest wymagany jeden lub dwa przedmioty).

| Jak wybierać przedmioty na maturze, by dostać się na studia?

 • Pomyślnie przejść rekrutację na studia

Podjęcie nauki na wybranej uczelni zależy od liczby punktów zdobytych w procesie rekrutacji. Znaczenie ma również to, ilu kandydatów ubiega się o indeks. Przed złożeniem dokumentów warto ocenić swoje szanse. Aby dostać się na wymarzoną uczelnię, można np. poprawić wyniki matury.

 • Uzyskać dyplom uczelni

Architekt, dietetyk czy lekarz – to przykłady zawodów regulowanych. Nie istnieją przepisy regulujące działalność kosmetologów. Nie trzeba posiadać dyplomu, by otworzyć gabinet i wykonywać zabiegi. Wiedza jest jednak niezmiernie ważna. Należy pamiętać, że jest to praca wymagająca dużej odpowiedzialności.

 • Nabrać pokory

Ukończona kosmetologia – co po tym? Absolwent studiów kosmetologicznych jest wyczulony na to, by nie wchodzić w kompetencje lekarzy. Nie czuje się specjalistą w dziedzinie medycyny, dlatego nie wykonuje inwazyjnych zabiegów. Bezpieczeństwo klienta stanowi dla niego najwyższą wartość.

Kosmetolog – zarobki i benefity

Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, 92% osób pracujących na stanowisku kosmetolog-kosmetyczka to kobiety. Mediana płac w przypadku tego zawodu wynosi 3500 zł brutto, co oznacza, że połowa pracowników zarabia poniżej, a połowa – powyżej tej sumy. Narzędziem pomocnym w obliczeniu kwoty netto jest kalkulator wynagrodzeń. 23% kosmetologów w każdym miesiącu otrzymuje premie. Część zatrudnionych może liczyć także na benefity – do najczęściej przyznawanych należy prywatna opieka medyczna (12%).

Zarobki kosmetologa zależą głównie od umiejętności i doświadczenia. Najwięcej zarabiają osoby, które stale się rozwijają i poszerzają swoje kompetencje – ich wynagrodzenie może wynosić ponad 6500 zł brutto. W przypadku osób, które samodzielnie prowadzą zakład kosmetyczny, zarobki mogą być jeszcze wyższe.

 

Kosmetologami zazwyczaj są kobiety, które mają naturalne predyspozycje do dbania o urodę – ale nie jest to regułą. Jeśli chcesz zacząć pracować w tym zawodzie, zapisz się na studia! Jeśli będziesz stale udoskonalać swoje umiejętności, zarobki mogą pozytywnie Cię zaskoczyć.