Ile zarabia kosmetolog i jak nim zostać? - zarobki.pracuj.pl
 • Kalkulator netto-brutto
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Przeciętne miesięczne zarobki kosmetologa-kosmetyczki to 3500 zł brutto. Najlepsi mogą zarobić ponad 6500 zł brutto. Aby przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, dermatologii oraz medycyny estetycznej. Przeczytaj, na czym polega kosmetologia i jakie cechy powinna mieć osoba, która pracuje w tym zawodzie.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Kosmetyczka a kosmetolog – czym różnią się te zawody?
• Cechy osobowości kosmetyczki i kosmetologa
• Jak zostać kosmetologiem?
• Kosmetolog – zarobki i benefity

Masz artystyczną duszę, a jednocześnie chętnie przyswajasz wiedzę z zakresu chemii i medycyny? Lubisz pracować z ludźmi i nie boisz się nowych wyzwań? Jeśli tak, to możesz związać swoją karierę zawodową z kosmetologią.

Kosmetyczka a kosmetolog – czym różnią się te zawody?

Aby podjąć pracę w charakterze kosmetyczki, wystarczy ukończyć szkołę policealną i/lub kursy specjalistyczne. W toku nauki i praktyki zdobywa się warsztat umożliwiający wykonywanie makijażu oraz zabiegów, takich jak np. oczyszczanie i złuszczanie skóry. W przypadku tej profesji możliwości zatrudnienia są bardziej ograniczone. Kosmetyczka nie jest przygotowana np. do pracy w laboratorium, ponieważ nie ma odpowiednio rozległej wiedzy z zakresu biochemii.

Zawód kosmetologa natomiast obejmuje nie tylko wykonywanie makijażu czy zabiegów, ale również opracowywanie formuły kosmetyków i testowanie ich w warunkach laboratoryjnych. Praca po kosmetologii polega także na diagnozowaniu stanu skóry oraz na przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych. Absolwent studiów na kierunku kosmetologia potrafi  wykonywać makijaż artystyczny i posiada wiedzę z zakresu kreowania wizerunku. Dlatego jeśli decydujesz się na pracę w tym zawodzie, musisz posiadać szerokie kwalifikacje.

Cechy osobowości kosmetyczki i kosmetologa

Wybierz profesję dostosowaną do swoich predyspozycji, a uszczęśliwisz nie tylko siebie, ale również osoby, z którymi będziesz mieć do czynienia w życiu zawodowym. W pracy kosmetologa ważne są podobne cechy, jak w profesji kosmetyczki.

 • Zmysł estetyczny

Potrafisz łączyć kolory i dostrzegasz proporcje? Takie umiejętności pozwolą Ci wykonywać estetyczne i modne makijaże oraz różne zabiegi dostępne w ofertach gabinetów kosmetologicznych.

 • Dokładność

Wykonujesz swoją pracę z dbałością o szczegóły? Nie kończysz zadania, dopóki nie uzyskasz satysfakcjonujących efektów? Praca kosmetologa wymaga precyzji – zarówno podczas przeprowadzania zabiegów, jak i przy tworzeniu formuł kosmetyków i sporządzaniu ich zgodnie z recepturą.

 • Rzetelność

Wywiązujesz się z przyjętych zobowiązań? Nie odwołujesz spotkań w ostatniej chwili? Dbasz o czystość w miejscu pracy? Zanim zaczniesz pracować z klientem, przeprowadzasz dokładny wywiad? Twoja postawa decyduje nie tylko o satysfakcji, ale również o bezpieczeństwie osób korzystających z Twoich usług.

 • Odpowiedzialność

Jeśli dostrzegasz niepokojącą zmianę na ciele klientki/klienta, odsyłasz taką osobę do specjalisty? Ważne, by kosmetolog nie przekraczał swoich kompetencji. Niewłaściwie udzielona pomoc może przynieść negatywne skutki.

 • Kultura osobista i takt

Jesteś miłą osobą, która traktuje klientki i klientów z delikatnością i cierpliwością? To ważne, ponieważ wizyta w gabinecie kosmetologicznym powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze.

| Jak być damą albo gentlemanem w pracy?

 • Potrzeba rozwoju

Lubisz się uczyć i chętnie śledzisz nowości w branży? Masz świadomość, że należy stale aktualizować i poszerzać wiedzę? Zachowując otwartość na nowe informacje, dowiesz się, jak lepiej i skuteczniej pomagać ludziom, którzy darzą Cię zaufaniem.

| 7 cech charakteru, które cenią pracodawcy

Jak zostać kosmetologiem?

Aby stać się kosmetologiem, warto przede wszystkim:

 • Zweryfikować swoje predyspozycje

Kosmetologia to dziedzina dla osób wrażliwych na piękno. W tym zawodzie liczą się również zdolności manualne oraz predyspozycje intelektualne. Przyswajanie wiedzy z zakresu anatomii, biologii czy genetyki to chleb powszedni dla potencjalnych kosmetologów.

 • Wybrać odpowiednie przedmioty na maturze

Podjęcie nauki na studiach kosmetologicznych jest możliwe po spełnieniu wymogów rekrutacyjnych. Kandydaci powinni m.in. przedstawić świadectwo maturalne z wynikami egzaminów z: matematyki, biologii, chemii czy fizyki (najczęściej jest wymagany jeden lub dwa przedmioty).

| Jak wybierać przedmioty na maturze, by dostać się na studia?

 • Pomyślnie przejść rekrutację na studia

Podjęcie nauki na wybranej uczelni zależy od liczby punktów zdobytych w procesie rekrutacji. Znaczenie ma również to, ilu kandydatów ubiega się o indeks. Przed złożeniem dokumentów warto ocenić swoje szanse. Aby dostać się na wymarzoną uczelnię, można np. poprawić wyniki matury.

 • Uzyskać dyplom uczelni

Architekt, dietetyk czy lekarz – to przykłady zawodów regulowanych. Nie istnieją przepisy regulujące działalność kosmetologów. Nie trzeba posiadać dyplomu, by otworzyć gabinet i wykonywać zabiegi. Wiedza jest jednak niezmiernie ważna. Należy pamiętać, że jest to praca wymagająca dużej odpowiedzialności.

 • Nabrać pokory

Ukończona kosmetologia – co po tym? Absolwent studiów kosmetologicznych jest wyczulony na to, by nie wchodzić w kompetencje lekarzy. Nie czuje się specjalistą w dziedzinie medycyny, dlatego nie wykonuje inwazyjnych zabiegów. Bezpieczeństwo klienta stanowi dla niego najwyższą wartość.

Kosmetolog – zarobki i benefity

Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, 92% osób pracujących na stanowisku kosmetolog-kosmetyczka to kobiety. Mediana płac w przypadku tego zawodu wynosi 3500 zł brutto, co oznacza, że połowa pracowników zarabia poniżej, a połowa – powyżej tej sumy. Narzędziem pomocnym w obliczeniu kwoty netto jest kalkulator wynagrodzeń. 23% kosmetologów w każdym miesiącu otrzymuje premie. Część zatrudnionych może liczyć także na benefity – do najczęściej przyznawanych należy prywatna opieka medyczna (12%).

Zarobki kosmetologa zależą głównie od umiejętności i doświadczenia. Najwięcej zarabiają osoby, które stale się rozwijają i poszerzają swoje kompetencje – ich wynagrodzenie może wynosić ponad 6500 zł brutto. W przypadku osób, które samodzielnie prowadzą zakład kosmetyczny, zarobki mogą być jeszcze wyższe.

 

Kosmetologami zazwyczaj są kobiety, które mają naturalne predyspozycje do dbania o urodę – ale nie jest to regułą. Jeśli chcesz zacząć pracować w tym zawodzie, zapisz się na studia! Jeśli będziesz stale udoskonalać swoje umiejętności, zarobki mogą pozytywnie Cię zaskoczyć.

Narzędzia

 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 28.09.2020
  Jak zostać doradcą podatkowym? Zadania, zarobki i predyspozycje do wykonywania zawodu

  Wymagania wobec doradcy podatkowego dotyczą specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa podatkowego i zasad funkcjonowania przedsiębiorstw. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą podjąć zatrudnienie w firmach doradczych, a także kancelariach prawnych i podatkowych. Aby rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, należy odznaczać się m.in. skrupulatnością i chęcią doskonalenia swoich umiejętności. Ile zarabia doradca podatkowy? Jak zostać doradcą podatkowym? Czytaj dalej.

 • 02.11.2019
  Rzeczoznawca komunikacyjny – ile zarabia i czym się zajmuje?

  Wiedza ekspercka, skrupulatność, rzetelność i doświadczenie – między innymi takimi cechami musi odznaczać się rzeczoznawca komunikacyjny. Jego praca wiąże się z koniecznością częstego podróżowania samochodem, a realizowanie obowiązków zawodowych nierzadko wymaga od niego sporej elastyczności.

28.09.2020
Jak zostać doradcą podatkowym? Zadania, zarobki i predyspozycje do wykonywania zawodu

Wymagania wobec doradcy podatkowego dotyczą specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa podatkowego i zasad funkcjonowania przedsiębiorstw. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą podjąć zatrudnienie w firmach doradczych, a także kancelariach prawnych i podatkowych. Aby rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, należy odznaczać się m.in. skrupulatnością i chęcią doskonalenia swoich umiejętności. Ile zarabia doradca podatkowy? Jak zostać doradcą podatkowym? Czytaj dalej.

02.11.2019
Rzeczoznawca komunikacyjny – ile zarabia i czym się zajmuje?

Wiedza ekspercka, skrupulatność, rzetelność i doświadczenie – między innymi takimi cechami musi odznaczać się rzeczoznawca komunikacyjny. Jego praca wiąże się z koniecznością częstego podróżowania samochodem, a realizowanie obowiązków zawodowych nierzadko wymaga od niego sporej elastyczności.

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

 • 13.09.2022
  Emigracja zarobkowa, czyli za podwyżką do innego miasta lub kraju

  Jedni stale tęsknią, choć zyskali imponujące zarobki. Inni mówią, że dopiero przeprowadzka pozwoliła im rozwinąć skrzydła i poczuć finansową satysfakcję. Inni wzdychają z sentymentem za powolniejszym tempem życia, które stracili w zamian za podwyżkę. Pożegnania ze „swoim” miastem czy nawet krajem mogą być smutne, ale bywają też początkiem czegoś lepszego. Wszystko zależy od motywacji. Sprawdź, kto i dlaczego najczęściej decyduje się na przeprowadzkę za pracą.

 • 03.08.2022
  Nowy Polski Ład dla rodziny, czyli zmiana zasad dla osób samotnie wychowujących dziecko

  Od początku 2022 roku każda osoba samotnie wychowująca dziecko miała możliwość skorzystania z ulgi podatkowej w wysokości 1500 zł. Przepis ten obowiązywał jednak zaledwie pół roku. Od 1 lipca 2022 roku Nowy Polski Ład zniósł tę zasadę, jednocześnie przywracając obowiązującą wcześniej możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego rodzica z dzieckiem oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają obecne przepisy w kwestii Polski Ład a samotni rodzice.

 • 01.08.2022
  Najbogatsi ludzie świata – ranking

  Pandemia, wojna w Ukrainie oraz ogólnoświatowe problemy ekonomiczno-finansowe spowodowały, że lista najbogatszych ludzi świata – w stosunku do 2021 roku – zmalała. Statusem miliardera nie może się już pochwalić rekordowa liczba 2755 osób. W 2022 roku najbogatsi ludzie świata mieszczą się w liczbie 2668. Takie wyliczenia już 36 razy przeprowadził „Forbes”. Dowiedz się więcej na temat tego, kto znajduje się w top najbogatszych ludzi świata!

13.09.2022
Emigracja zarobkowa, czyli za podwyżką do innego miasta lub kraju

Jedni stale tęsknią, choć zyskali imponujące zarobki. Inni mówią, że dopiero przeprowadzka pozwoliła im rozwinąć skrzydła i poczuć finansową satysfakcję. Inni wzdychają z sentymentem za powolniejszym tempem życia, które stracili w zamian za podwyżkę. Pożegnania ze „swoim” miastem czy nawet krajem mogą być smutne, ale bywają też początkiem czegoś lepszego. Wszystko zależy od motywacji. Sprawdź, kto i dlaczego najczęściej decyduje się na przeprowadzkę za pracą.

03.08.2022
Nowy Polski Ład dla rodziny, czyli zmiana zasad dla osób samotnie wychowujących dziecko

Od początku 2022 roku każda osoba samotnie wychowująca dziecko miała możliwość skorzystania z ulgi podatkowej w wysokości 1500 zł. Przepis ten obowiązywał jednak zaledwie pół roku. Od 1 lipca 2022 roku Nowy Polski Ład zniósł tę zasadę, jednocześnie przywracając obowiązującą wcześniej możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego rodzica z dzieckiem oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają obecne przepisy w kwestii Polski Ład a samotni rodzice.

01.08.2022
Najbogatsi ludzie świata – ranking

Pandemia, wojna w Ukrainie oraz ogólnoświatowe problemy ekonomiczno-finansowe spowodowały, że lista najbogatszych ludzi świata – w stosunku do 2021 roku – zmalała. Statusem miliardera nie może się już pochwalić rekordowa liczba 2755 osób. W 2022 roku najbogatsi ludzie świata mieszczą się w liczbie 2668. Takie wyliczenia już 36 razy przeprowadził „Forbes”. Dowiedz się więcej na temat tego, kto znajduje się w top najbogatszych ludzi świata!