Najbardziej opłacalne zawody na świecie

Lekarze, prawnicy i wszelkiej maści dyrektorzy – to oni uchodzą za najlepiej zarabiających ludzi na świecie. Jak jest naprawdę i czy najlepiej płatne branże w Polsce są takie same, jak w innych krajach? Przeczytaj i sprawdź![\top_text]

Z artykułu dowiesz się:

 • od czego zależy, czy praca jest opłacalna finansowo,
 • w których branżach zarabia się najlepiej w Polsce,
 • kto zarabia najwięcej na świecie według różnych rankingów,
 • jak interpretować zestawienia najlepiej płatnych zawodów na świecie.

Wysokość wynagrodzeń teoretycznie wynika z bardzo prostych zasad. Najwięcej zarabiają ci, którzy potrafią wykonywać najbardziej skomplikowane zadania, dysponują najszerszym wachlarzem umiejętności i potrafią udźwignąć najcięższy bagaż stresu i odpowiedzialności w pracy. Takie zawody są zwykle najbardziej szanowane i rozchwytywane. Ale wysokość zarobków w konkretnej branży zależy także od tego, jak dynamicznie rozwija się dany sektor gospodarki i jaka jest jego aktualna pozycja na rynku. Dlatego właśnie sytuacja związana z zarobkami nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

W niektórych krajach najlepiej płatne są zawody związane z nowymi technologiami. Tak jest m.in. w Polsce. Spośród dziesięciu zawodów, które znalazły się na szczycie rankingu płacowego serwisu zarobki.pracuj.pl, aż siedem profesji jest związanych z sektorem teleinformatycznym. Na szczycie zestawienia znalazł się architekt IT – zawód, który wymaga od programistów opanowania bardzo wielu umiejętności (zarówno technicznych, jak i biznesowych czy organizacyjnych). Zawody powszechnie kojarzone z wysokimi zarobkami – profesje prawnicze i lekarskie – uplasowały się poza pierwszą dziesiątką. Dla medyków zabrakło nawet miejsca w czołowej dwudziestce.

| Najlepiej płatne zawody w Polsce

Opłacalne zawody – od czego zależy wysokość Twojej pensji?

5 tys. zł brutto za miesiąc pracy to dużo czy niewiele? Dla jednego będzie to sporo, a ktoś inny liczy na co najmniej 10 tys. miesięcznie. Punkt widzenia zależy w tym przypadku od oczekiwań i możliwości pracownika. Pod pojęciem najlepiej płatnej pracy każdy może rozumieć coś innego. Ważne, by wynagrodzenie, które otrzymujesz, było satysfakcjonujące, adekwatne do wysiłku, a także proporcjonalne do doświadczenia i płac w branży.

Dyplom ukończenia studiów, dodatkowe kwalifikacje, znajomość języków obcych, doświadczenie, wielkość firmy, wyniki pracy – wszystko to wpływa na wysokość pensji. Znaczenie mają również regulacje prawne, dotyczące np. płacy minimalnej, potrąceń z wynagrodzenia lub zasad wynagradzania pracowników jednostek sfery budżetowej.  

| Dobre zarobki – co to znaczy?

Najlepiej płatna praca w Polsce – poznaj dochodowe branże

Wysokość płac zależy także od branży – np. od tempa rozwoju konkretnej dziedziny i zapotrzebowania na specjalistów. Obszary, które gwarantują atrakcyjne zarobki, to:

 • IT – 6,6 tys. zł brutto

Pracownicy IT to zarówno starsi programiści Java z przeciętnymi miesięcznymi wynagrodzeniami w wysokości 13,5 tys. zł brutto, jak i młodsi administratorzy IT, którzy zarabiają przeciętnie 4,2 tys. zł brutto na miesiąc.

 • Doradztwo/konsulting – 6,3 tys. zł brutto

9 tys. zł brutto – tyle wynosi mediana płac na stanowisku doradcy podatkowego. Oznacza to, że połowa pracowników zarabia poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. HR advisor osiąga przeciętną pensje w wysokości 7,5 tys. zł brutto.

 • Strategia/BI – 6 tys. zł brutto

Zarobki w obszarze strategia/BI zależą w znacznej mierze od doświadczenia. Pracownicy zatrudnieni na stanowisku data analyst, którzy mają staż krótszy niż 3 lata, zarabiają przeciętnie 5 tys. zł brutto. Po upływie 3 lat zarobki wzrastają do około 8,3 tys. zł brutto.

 • Marketing – 5,7 tys. zł brutto

11,5 tys. zł brutto – tyle wynosi przeciętna miesięczna pensja brand managera. Specjalista SEO otrzymuje 6,7 tys. zł brutto, a marketing manager – 12 tys. zł brutto.

 • Nieruchomości – 5,7 tys. zł brutto

Administratorzy nieruchomości zarabiają przeciętnie 5 tys. zł brutto miesięcznie, kierownicy techniczni obiektu – 7,5 tys. zł brutto, a zarządcy nieruchomości – 9,5 tys. zł brutto.

 • Public Relations – 5,5 tys. zł brutto

Statystycznie co druga osoba zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. PR zarabia ponad 6,3 tys. zł brutto. PR manager może liczyć na pensję na poziomie 10 tys. zł brutto.

Przedstawione dane stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.

| Wynagrodzenie brutto w Polsce – od czego zależy?

Najbardziej opłacalne zawody na świecie

Gdy spojrzysz na globalne trendy płacowe, zauważysz, że „stare” profesje nadal są w cenie. W rankingu stworzonym przez serwis therichest.com (uwzględniającym nie tylko specjalistów, ale też pracowników ze stanowisk kierowniczych) na szczycie znalazł się chirurg. Zarobki przedstawicieli tego zawodu twórcy zestawienia oszacowali na ok. 180 tys. dolarów rocznie, czyli 15 tys. dolarów miesięcznie (ok. 45 tys. zł). Autorzy listy podkreślają, że chirurdzy są najlepiej zarabiającymi spośród wszystkich lekarzy, ponieważ ich specjalizacja wymaga wielu lat nauki, uważnego treningu i umiejętności, bez których nie da się przeprowadzać operacji.

Tuż za plecami chirurgów w zestawieniu serwisu therichest.com znaleźli się dyrektorzy zarządzający (140 tys. dolarów rocznie), menedżerowie projektów inżynieryjnych (140 tys. dolarów), piloci (135 tys. dolarów), chirurdzy dentystyczni (135 tys. dolarów) oraz prawnicy (130,5 tys. dolarów). Co ciekawe, dopiero na ósmej pozycji pojawił się przedstawiciel zawodu związanego z sektorem IT – menedżer ds. IT i systemów informacyjnych – z zarobkami na poziomie 100 tys. dolarów rocznie.

Najlepiej płatne zawody na świecie według serwisu therichest.com:

 1. chirurg (180 tys. dolarów rocznie)
 2. dyrektor zarządzający (140 tys. dolarów)
 3. menedżer projektów inżynieryjnych (140 tys. dolarów)
 4. pilot (135 tys. dolarów)
 5. chirurg dentystyczny (132 tys. dolarów).

Od rankingu sporządzonego przez zarobki.pracuj.pl, zdominowanego przez zawody związane z IT, zestawienie serwisu therichest.com różni się niemal w każdym aspekcie. Jest za to podobne do rankingu najlepiej płatnych zawodów w USA, które przygotował serwis askmen.com. Na jego szczycie zaroiło się od zawodów medycznych, które zajęły siedem pierwszych miejsc. Od chirurga lepiej płatną profesją okazał się jednak anestezjolog, którego roczne zarobki twórcy zestawienia oszacowali na blisko 235 tys. dolarów.

Najlepiej płatne zawody w USA wg serwisu askmen.com:

 1. anestezjolog (235 tys. dolarów rocznie)
 2. chirurg (232 tys. dolarów)
 3. położnik i ginekolog (219 tys. dolarów)
 4. chirurg szczękowo-twarzowy (217 tys. dolarów)
 5. ortodonta (205 tys. dolarów).

Zdecydowanie mniej przedstawiciele zawodów medycznych zarabiają za to w Wielkiej Brytanii. Z rankingu stworzonego przez Narodowy Urząd Statystyczny wynika, że na Wyspach poza szefami organizacji zatrudniających ponad 500 osób, którzy znaleźli się na szczycie zestawienia, najlepiej zarabiają piloci (78,35 funtów na godzinę, czyli ok. 19 tys. funtów miesięcznie). Za nimi plasują się dyrektorzy marketingu, kontrolerzy transportowi (m.in. kontrolerzy ruchu lotniczego), lekarze oraz prawnicy.

Najbardziej opłacalne zawody w Wielkiej Brytanii wg Narodowego Urzędu Statystycznego:

 1. szef organizacji zatrudniających powyżej 500 osób (84,453 funta na godzinę)
 2. pilot (78,356 funta)
 3. dyrektor marketingu (68,438 funta)
 4. kontroler transportowy (64,889 funta)
 5. lekarz (63,677 funta).

Jeszcze inne i jeszcze bardziej zaskakujące dane płyną z zestawienia najbardziej opłacalnych zawodów sporządzonego przez amerykańskie wydanie miesięcznika „Forbes”. Redakcja stworzyła listę najlepiej płatnych profesji dla kobiet. Pierwsze miejsce zajął zawód farmaceutki (97,5 tys. dolarów rocznie). Okazuje się, że farmaceutki zarabiają więcej od kobiet piastujących stanowiska dyrektorów zarządzających (90 tys. dolarów) i prawniczek (85 tys. dolarów). Na czwartym miejscu uplasowały się natomiast pielęgniarki, które zostały sklasyfikowane wyżej niż lekarki (6. pozycja na liście).

Najbardziej opłacalna praca dla kobiet wg amerykańskiego „Forbesa”:

 1. farmaceutka (97,5 tys. dolarów rocznie)
 2. dyrektor zarządzająca (90 tys. dolarów)
 3. prawniczka (85 tys. dolarów)
 4. pielęgniarka (79,5 tys. dolarów)
 5. menedżer ds. IT i systemów informacyjnych (79,5 tys.).

Najbardziej dochodowe zawody – komentarz Krzysztofa Domaradzkiego z „Forbesa”

Rankingami najlepiej płatnych zawodów nie rządzi przypadek, choć zerkając na powyższe zestawienia, czasem można odnieść takie wrażenie. Listy zależą bowiem nie tyle od opłacalności poszczególnych profesji, ile od wnikliwości metodologii zastosowanej przy zbieraniu danych. Spoglądając na zestawienie najlepiej płatnych profesji w USA, które zdominowały zawody medyczne, wydaje się nieprawdopodobne, by w rankingu najlepiej opłacanych zawodów dla kobiet wyżej od lekarek uplasowały się pielęgniarki. Z kolei gdy przypomnimy sobie ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce, stworzony przez Pracuj.pl, trudno nam będzie uwierzyć, że opłaca się w naszym kraju zajmować czymś niepowiązanym z sektorem IT.

Czy zatem warto w ogóle zaglądać do list najlepiej płatnych zawodów? Tak, ale traktując je w kategorii ciekawostek, a nie jak zawodową wykładnię.

 

Chcesz wiedzieć, ile zarabiają inni w Twojej branży? Weź udział w badaniu zarobków w Polsce i porównaj swoje wynagrodzenie z pensjami innych specjalistów.