Kurier – praca dla każdego?

Planowanie przewozów i dostarczanie przesyłek  – praca kuriera wymaga staranności, zaangażowania i doskonałej organizacji. W przeciwnym razie osiąga się niską efektywność i – co za tym idzie – niesatysfakcjonujące zarobki.

Lubisz pracę z ludźmi i nie boisz się wysiłku? Jeśli ten opis pasuje do Ciebie, możesz zająć się doręczaniem paczek. Ważne, żebyś posiadał odpowiednie umiejętności i predyspozycje. Kompetencje niezbędne w zawodzie kuriera to m.in.:

1. Prawo jazdy

Osoby odbierające i doręczające przesyłki często przemieszczają się busami. Aby prowadzić samochód o masie do 3,5 tony, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B. W przypadku większych aut dostawczych konieczne mogą okazać się dodatkowe uprawnienia.   

2. Dobra organizacja pracy

Kurier powinien wykazywać się także umiejętnościami organizacyjnymi. Dostawca samodzielnie planuje kolejność wizyt u poszczególnych klientów. Brak organizacji może wiązać się z opóźnieniami, reklamacjami, niższym wynagrodzeniem, a także dodatkowym stresem.

3. Orientacja w terenie

Choć korzystanie z nawigacji ułatwia wyszukiwanie adresów, w pracy kuriera niezbędna jest również dobra pamięć i umiejętność wyszukiwania najkrótszej drogi prowadzącej z punktu A do punktu B.

4. Umiejętność rozwiązywania problemów

Co zrobić, gdy klient nie odbiera paczki? Jak postąpić, gdy droga jest nieprzejezdna, bo doszło do wypadku drogowego? Warto zachować zimną krew w obliczu trudności, ponieważ dzięki temu można łatwo znaleźć rozwiązanie i mimo przeszkód wykonać wszystkie zaplanowane działania.   

5. Odpowiedzialność

Kurier nie zna zawartości paczek, które przewozi, dlatego każdą z nich powinien traktować jednakowo ostrożnie. Pozostawienie przesyłki przed drzwiami domu, przerzucanie paczek – tego typu zachowania narażają klientów na szkody i nieprzyjemności. Tak samo istotne jest terminowe dostarczanie przesyłek, ponieważ osobom korzystającym z usług firm przewozowych często zależy na czasie.   

6. Kultura osobista

Kurier pracuje z klientami, dlatego ważne, by zachowywał się nie tylko odpowiedzialnie, ale również uprzejmie. Przestrzeganie zasad dobrego wychowania jest szczególnie istotne w sytuacjach konfliktowych i świadczy o profesjonalizmie pracownika i firmy, która go zatrudnia.

Praca w zawodzie kuriera sprzyja rozwijaniu umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym.  

Kurier – zarobki

Wynagrodzenie kuriera często zależy od liczby doręczonych paczek, dlatego ważne jest, by każdego dnia realizować harmonogram doręczeń. W 2017 r. przeciętna miesięczna pensja na tym stanowisku wynosiła 3900 zł brutto. Wynagrodzenie kuriera bardzo często składa się z dodatków, np. za terminowość dostaw czy liczbę doręczonych paczek, dlatego też najefektywniejsi pracownicy mogą zarobić znacznie więcej.  16% kurierów w każdym miesiącu otrzymywało premię. Część z nich, oprócz pensji, dostawała także benefity, np.: służbowy telefon do celów prywatnych (16%), służbowy samochód do celów prywatnych (8%), ubezpieczenie na życie (7%) i świadczenia socjalne (6%).

Ile zarabia kurier?

Jaki jest Twój wymarzony zawód?