Co trzeba zrobić, by zostać weterynarzem?
Lekarz weterynarii musi ukończyć studia wyższe. Taki kierunek oferują w Polsce m.in. uczelnie – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Poznaniu oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Oprócz przygotowania merytorycznego ważna jest wysoko rozwinięta empatia i umiejętność wzbudzenia zaufania w swoich pacjentach. Zwierzęta, które czują się zagrożone, z pewnością niechętnie będą się poddawały medycznym procedurom, a w skrajnych przypadkach mogą nawet reagować agresją. W zawodzie lekarza weterynarii liczą się również:
- odporność na stres i zmęczenie;
- dobra kondycja – dotyczy to szczególnie lekarzy pracujących ze zwierzętami hodowlanymi znacznych rozmiarów;
- odwaga – nie wszystkie zwierzęta zachowują się przyjaźnie w stosunku do weterynarzy;
- umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i dokładność;
- zdolności perswazyjne – są one ważne w kontakcie z właścicielami chorych zwierząt, bo od porozumienia i współpracy z nimi zależy zdrowie i bezpieczeństwo ich pupili;
- gotowość do ciągłego dokształcania się;
- gotowość do pracy w trudnych warunkach.
Weterynarze często wykonują swoje obowiązki zawodowe o późnej porze. Umiejętność radzenia sobie ze zmęczeniem i skutecznej regeneracji jest w ich przypadku bardzo istotna.
6 pomysłów na regenerację po nocnej zmianie
Zarobki weterynarzy
Ile zarabia lekarz weterynarii? Przeciętne wynagrodzenie, czyli mediana, wynosi na tym stanowisku 4900 zł brutto. Wykonując ten zawód, można także liczyć na benefity, np. służbowy samochód do celów prywatnych, ubezpieczenie na życie, służbowy telefon do celów prywatnych.
Bonusy materialne to nie jedyne czynniki dające satysfakcję z wykonywanego zawodu.
Dla każdego coś innego, czyli za co kochamy swoją pracę
Co wchodzi w zakres obowiązków weterynarza?
Zwykle lekarze tej specjalności wybierają sobie dziedzinę, w którą chcą się zaangażować i na tej podstawie szukają miejsca pracy. Do codziennych zadań należy leczenie zwierząt oraz podejmowanie działań mających na celu uchronienie ich przed różnymi chorobami. W zakres obowiązków weterynarza wchodzi także przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz krzewienie wiedzy o ochronie praw zwierząt.
A jednym z tych praw jest prawo do… urlopu!