Magazynier - specjalista od doskonałej organizacji. Ile zarabia?

Sklepowe półki pełne towarów to w pewnym stopniu zasługa magazynierów, którzy kompletują zamówienia i upewniają się, że klient otrzyma to, co zamówił – bez pomyłek, uszkodzeń i opóźnień. W pierwszej połowie 2018 r. zarobki pracowników magazynowych różniły się m.in. w zależności od stanowiska. Najlepiej wynagradzani brygadziści zarabiali ponad 6000 zł brutto miesięcznie.

Praca magazyniera – dokładność i odpowiedzialność

Motywacja do pracy, dokładność, dyspozycyjność, często także uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych – to podstawowe wymagania, jakie powinien spełniać magazynier. Zdarza się, że potrzebna jest znajomość MS Excel oraz umiejętność obsługi urządzeń biurowych.

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Jeśli w magazynie przechowywane są artykuły spożywcze, kandydat na stanowisko magazyniera powinien posiadać również książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych. Mile widziane są uprawnienia do prowadzenia samochodów (prawo jazdy kat. B a czasem także C). Zatrudniający oczekują umiejętności wypisywania listów przewozowych lub wystawiania dokumentów magazynowych, takich jak WZ. Spełnienie wymagań stawianych przez pracodawców umożliwia rozpoczęcie pracy.

Dni pracy magazyniera upływają przede wszystkim na kompletowaniu zamówień, rozładunkach i załadunkach oraz kontrolowaniu stanu produktów przekazywanych klientom. Przygotowanie towaru do wysyłki polega m.in. na jego zabezpieczeniu – tak, by dotarł do odbiorcy bez uszkodzeń.  

W mojej pracy bardzo ważna jest dokładność. Muszę na przykład dbać o to, by towary były ułożone we właściwym porządku. Produkty z zamówień dostarczanych w pierwszej kolejności nie mogą być głęboko schowane. Konieczność wydobywania ich spomiędzy innych zamówień opóźniłaby dostawę, a na dodatek zwiększyłaby ryzyko wypadku albo uszkodzenia towaru.
- Szymon*, pracownik magazynu

Pracownik magazynowy przyjmuje i sprawdza również partie towarów przychodzące do magazynu – weryfikuje ich zgodność z zamówieniem i umieszcza w odpowiednich miejscach.

https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/13-obowiazkow-na-stanowisku-magazyniera/

Zarobki w magazynie – zależne nie tylko od stanowiska

Wynagrodzenia pracowników magazynowych zależą w dużej mierze od zakresu obowiązków i odpowiedzialności. W pierwszej połowie 2018 r. pakowacze zarabiali przeciętnie 2000 zł „na rękę”. Najefektywniejsze osoby uzyskiwały miesięczne pensje w wysokości ponad 2600 zł netto. Wysokość wynagrodzeń często była uzależniona od wydajności, ponieważ pakowacze pracowali na akord.

Wynagrodzenie na akord

2300 zł netto – tyle wynosiły przeciętne zarobki magazynierów. Praca w systemie zmianowym lub wykonywanie obowiązków w uciążliwych warunkach, np. w mroźni wpływały na zwiększenie poziomu płac. Najlepiej wynagradzani pracownicy magazynu zarabiali ponad 3200 netto.

Starsi magazynierzy otrzymywali przeciętnie 2500 zł netto. Najefektywniejsi zarabiali ponad 3200 netto. Awans na stanowisko brygadzisty gwarantował przeciętną miesięczną pensję na poziomie 2900 zł netto. Najlepiej opłacani kierownicy brygady uzyskiwali wynagrodzenie w wysokości nawet przekraczające 4300 netto. Płace na tym stanowisku zależały m.in. od liczby podwładnych i specyfiki magazynu. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, dotyczących osób mających ponad 3-letnie doświadczenie.

Szymon tłumaczy, że pensja to nie jedyna forma zapłaty:

Kiedy zespół osiąga wysokie wyniki, kierownik przyznaje premie. Sumienne wykonywanie obowiązków może także zapewnić awans. Mój pracodawca gwarantuje też karty MultiSport i karty prezentowe z okazji urodzin.

Dobra pamięć, wysoko rozwinięta zdolność organizacji pracy własnej, umiejętność koncentracji i sprawność fizyczna – to, oprócz kompetencji fachowych, istotne atrybuty magazyniera. Osoby, które je posiadają, osiągają najlepsze rezultaty i mogą liczyć na atrakcyjne perspektywy rozwoju i satysfakcjonujące zarobki.   

Sprawdź oferty pracy dla magazynierów: https://www.pracuj.pl/praca/magazynier;kw

*Na prośbę rozmówcy imię zostało zmienione.