Maszynista offsetowy – ile zarabia?

Maszynista offsetowy – pod tą nieco tajemniczą nazwą kryje się profesja znana szerzej jako: drukarz specjalizujący się w obsłudze maszyn offsetowych. Aby móc się tym zajmować zawodowo, trzeba ukończyć szkołę średnią na kierunku związanym z poligrafią oraz zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenie. 

23

Usługi związane z drukiem offsetowym cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów z różnych branż oraz osób prywatnych, a to sprawia, że na rynku pracy specjaliści z zakresu obsługi maszyn offsetowych są cenieni i poszukiwani. Aby zdobyć tę stabilną i dobrze płatną posadę, należy spełnić kilka warunków.

Żeby zostać maszynistą offsetowym, konieczne jest:

  • ukończenie zawodowej szkoły poligraficznej lub technikum poligraficznego;
  • doświadczenie w obsłudze maszyn drukujących w trybie offsetowym;
  • bardzo dobra znajomość zasad funkcjonowania maszyn wykorzystywanych w druku offsetowym;
  • wrażliwość estetyczna, pozwalająca obiektywnie ocenić jakość drukowanych materiałów;
  • znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem kolorami;
  • umiejętność obsługi komputera i dedykowanego oprogramowania;
  • samodzielność, umiejętność organizacji pracy, dokładność.

Przejdźmy do konkretów – maszynista zarobki

Specjaliści z zakresu obsługi maszyn offsetowych mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie – 4800 zł brutto. Ta wartość to mediana, więc połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia mniej, a połowa więcej niż wskazana kwota. Profesja maszynisty offsetowego jest zdominowana przez mężczyzn – aż 99% osób zatrudnionych na tym stanowisku to panowie. 

10 błędów w CV, przez które nie zmienisz pracy

Maszynista offsetowy – zakres obowiązków

Maszynista offsetowy zajmuje się przede wszystkim przygotowywaniem formy drukowej i doborem odpowiedniego papieru oraz farb do konkretnych zamówień. Muszą one być w 100% zgodne z wymaganiami inwestora lub osoby, która dany materiał zaprojektowała. Ponadto maszynista offsetowy czuwa nad tym, by jakość wydruku była wysoka i niezmienna, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku zleceń wysokonakładowych. Do jego obowiązków należy także przygotowywanie próbnych wydruków. Na ich podstawie, w konsultacji ze swoim zwierzchnikiem, podejmuje on decyzję o wprowadzeniu koniecznych zmian lub akceptacji parametrów wydruku w pierwotnej formie. Musi także czuwać nad prawidłową eksploatacją urządzeń znajdujących się w zakładzie poligraficznym, a także – w miarę swoich możliwości – zajmować się ich konserwacją i niezbędnymi naprawami.

Podczas rekrutacji na stanowisko maszynisty offsetowego istotne jest przejrzyście skonstruowane i pomysłowe CV, które będzie dodatkowym świadectwem umiejętności kandydata. Warto skonsultować przygotowany przez siebie dokument ze specjalistami.