Mechanik – jak pasję samochodową przekuć na pracę i zarobki?

Intensywna i wymagająca, a zarazem zapewniająca satysfakcję – taka jest praca mechanika samochodowego. Podstawowy składnik sukcesu stanowi miłość do aut i chęć rozwijania swoich umiejętności. W zamian mechanik może liczyć na zawodowe spełnienie i atrakcyjne zarobki, zarezerwowane dla najlepszych w branży. W pierwszej połowie 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tym zawodzie wynosiło 3200 zł netto. Najlepiej opłacani fachowcy osiągali zarobki na poziomie 5300 zł netto.

Mechanika samochodowa – zajęcie dla pasjonatów

Mechanik kontroluje stan pojazdu, a także dokonuje napraw i regulacji. W tym zawodzie najczęściej jest wymagane wykształcenie kierunkowe. Kandydat powinien być absolwentem szkoły zawodowej lub technikum mechanicznego, znać budowę samochodu i posiadać wiedzę na temat działania poszczególnych układów. To jednak nie wystarczy, aby odnieść sukces w branży.  

Ważne, by mechanik interesował się motoryzacją i był otwarty na nowinki. Poszczególne modele samochodów wymagają stosowania różnych metod pielęgnacji i zapobiegania awariom. Słabym punktem części marek i roczników jest np. korozja. W innych przypadkach stosunkowo szybko pojawiają się kłopoty z elektroniką itd. Im większa wiedza fachowa, tym bardziej kompleksowa obsługa klienta.

5 powodów, dla których hobby pomoże Ci w karierze

Istotnym wymogiem jest również prawo jazdy kat. B. Przed przystąpieniem do naprawy mechanik musi sprawdzić, co dzieje się z samochodem. Jazdę testową wykonuje się również po usunięciu usterek, aby zweryfikować skuteczność podjętych działań. Brak uprawnień uniemożliwiłby wykonywanie części obowiązków przypisanych do stanowiska.

Silne ręce pełne pracy

Co jeszcze się liczy? 

Pracodawcy cenią samodzielność i umiejętność rozwiązywania problemów. Ważna jest też komunikatywność, bo trzeba porozumieć się z klientem, wytłumaczyć, co zostało zrobione, jak powinna przebiegać dalsza eksploatacja itd. Jeśli ktoś chce utrzymać się w warsztacie, musi być też pracowity. Właściwie przez cały dzień mam ręce pełne roboty i muszę szybko się uwijać, żeby nie było opóźnień.
- Adrian*, mechanik

5 powodów, dla których hobby pomoże Ci w karierze

W pracy mechanika niezmiernie ważna jest także kondycja fizyczna. Osoby, które np. mają problemy z kręgosłupem, mogą nie poradzić sobie z obciążeniem związanym m.in. z koniecznością przenoszenia ciężkich elementów lub pochylania się nad otwartą maską samochodu.  

Czy mechanik dużo zarabia?

3200 zł netto – tyle w pierwszym półroczu 2018 r. wynosiło przeciętnie miesięczne wynagrodzenie mechanika. Najlepiej opłacani pracownicy zarabiali ponad 5300 zł netto. Tak wynika z analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl, które dotyczą pracowników z co najmniej 3-letnim doświadczeniem.

Jak mówi Adrian:

Dużo zależy od tego, co potrafisz. Możesz godziwie zarobić, jeżeli masz doświadczenie i wiedzę. Znam osoby, które nie są fachowcami i podejmują się zadań, które ich przerastają. Tracą przez to klientów i ledwo wiążą koniec z końcem. Jeśli masz pojęcie o elektryce i elektronice samochodowej, masz szansę na wyższe wynagrodzenie niż wtedy, kiedy znasz się tylko na mechanice.

W 2017 r. mediana płac na stanowisku mechanika samochodowego wynosiła ok. 2900 zł netto. Oznacza to, że połowa pracowników mogła liczyć na niższe, a połowa – na wyższe płace. Benefity nie były częstym dodatkiem do pensji. 12% zatrudnionych otrzymywało ubezpieczenie na życie, a 8% - dostęp do prywatnej opieki medycznej, świadczenia socjalne oraz dofinansowanie do zajęć sportowych. 

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Przepis na sukces

Wykształcenie kierunkowe, prawo jazdy kat. B, doświadczenie, zaangażowanie i umiejętność budowania relacji z klientami – to podstawowe kompetencje niezbędne w pracy mechanika samochodowego. W tym zawodzie najlepiej radzą sobie osoby, które posiadają zmysł techniczny i nie boją się ciężkiej pracy, a także… mają słabość do motoryzacji i chętnie zdobywają wiedzę z tego zakresu.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Szukasz pracy jako mechanik? Sprawdź oferty: https://www.pracuj.pl/praca/mechanik;kw

*Na prośbę rozmówcy imię zostało zmienione.