Mechanik samochodowy – jak nim zostać?

Każdy kierowca wie, że dobry, uczciwy i kompetentny mechanik to specjalista na wagę złota. Zapotrzebowanie na usługi fachowców w dziedzinie mechaniki samochodowej nie maleje, bo i coraz więcej osób dysponuje własnym lub firmowym samochodem, a te – jak wiadomo – prędzej czy później wymagają napraw i okresowych przeglądów.

Cechy dobrego mechanika samochodowego

Oddając swój samochód do naprawy w zakładzie mechaniki pojazdowej, kierowcy mają prawo liczyć na to, że ich pojazd zostanie szczegółowo „przebadany” i poddany kompleksowej, rzetelnej kontroli. Aby móc zasłużyć na miano profesjonalnego mechanika, trzeba wykazać się różnymi umiejętnościami. Do piastowania takiego stanowiska niezbędne są między innymi:

  • wykształcenie zawodowe, średnie techniczne lub wyższe na kierunku: mechanika;
  • prawo jazdy kategorii B (konieczne, by móc przeprowadzać jazdy testowe, często niezbędne w procesie diagnozowania przyczyn awarii i usterek);
  • dogłębna wiedza z zakresu funkcjonowania wszystkich podzespołów znajdujących się w pojazdach mechanicznych;
  • gotowość do nieustannego dokształcania się i doskonalenia swoich kwalifikacji;
  • spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia, cierpliwość;
  • sprawność fizyczna i manualna, dobry wzrok i koordynacja wzrokowo-ruchowa

Konieczne są badania lekarskie, na które musi się zgłosić każdy nowo zatrudniony etatowy pracownik.

Badania lekarskie pracowników – sprawdź, kiedy musisz je mieć

W zawodzie mechanika liczy się też dociekliwość. To dzięki niej można dotrzeć do sedna problemu, by nie tylko usunąć skutki awarii, ale też wyeliminować ich przyczyny. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie. W tej profesji jest ono ważne o tyle, że pozwala sprawniej i z większą pewnością diagnozować najczęściej występujące usterki. 

Mechanicy samochodowi, którzy są na początku swojej kariery zawodowej, powinni zdawać sobie sprawę, że im więcej czasu poświęca się na dokształcanie i pogłębianie wiedzy, tym lepsze wyniki można osiągać w pracy. 

Urlop szkoleniowy – komu przysługuje?

Na jakie zarobki może liczyć mechanik samochodowy?

O tym, ile zarabia mechanik samochodowy, decyduje wiele czynników. Pensja jest zależna między innymi od umiejętności i doświadczenia fachowca oraz jego renomy i opinii wśród klientów. Im większym zaufaniem cieszy się mechanik, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejne osoby będą rekomendować jego usługi. Znaczenie ma też to, gdzie pracujemy – czy w sporym zakładzie w dużym mieście, czy w niewielkim punkcie położonym na mniej zaludnionym obszarze. Przeciętne wynagrodzenie mechanika samochodowego wynosi 4800 zł brutto, co oznacza, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia więcej, a połowa mniej. Dodatkowe korzyści, na jakie mogą liczyć fachowcy, to: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie zajęć sportowych oraz świadczenia socjalne.  

Warto dowiedzieć się jak najwięcej o wymarzonym zawodzie.