Myślisz o nauce programowania? Zobacz, jak może się zmienić Twoja pensja!

12 500 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie na stanowisku starszego programisty. Początkujący pracownicy zajmujący się programowaniem zarabiali przeciętnie 4800 zł brutto. Dzięki ambicji i zaangażowaniu można znacząco zwiększyć swoją pensję.

Programista – zawód z przyszłością

Technologia odgrywa niezwykle ważną rolę w przemyśle, nauce, bankowości, medycynie, rozrywce… Postęp techniczny i powszechna robotyzacja z jednej strony wpływają na redukcję etatów np. w fabrykach, drukarniach, sklepach itd., a z drugiej -przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania na programistów i innych specjalistów ds. IT. Programowanie to dochodowe zajęcie, ale warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy może je wykonywać.

Top 10 stanowisk, na których zarobisz powyżej 9000 zł

Skuteczny programista to ktoś, kto:

  • Potrafi myśleć analitycznie

Kod składa się z ciągu znaków, a każdy z nich ma znaczenie. Ich położenie względem siebie powinno być dokładnie przemyślane.

  • Wykracza poza schematy

Informatyka, a wraz z nią programowanie, ulega ciągłym przeobrażeniom. Coś, co wczoraj było niemożliwe, jutro może stać się wykonalne. Ważne, by specjalista ds. IT wyznaczał sobie śmiałe cele.

  • Jest rzeczowy i skrupulatny

Wyobraźnia programisty powinna być jednak kontrolowana przez intelekt. Dobrze, jeśli osoba, która zajmuje się programowaniem, jest dokładna i docenia wagę szczegółów przy tworzeniu kodu.  

  • Nigdy nie spoczywa na laurach

Niezależnie od tego, jaki zawód się wykonuje, należy uzupełniać kwalifikacje oraz pogłębiać i aktualizować wiedzę. W branży IT ma to szczególne znaczenie.

  • Wykazuje się samodzielnością

Projekty informatyczne realizuje się zespołowo, ale aby zespół działał sprawnie, każdy z jego członków powinien samodzielnie wykonać swoje zadania.

  • Jest cierpliwy

Praca programisty bywa trudna i mozolna, ale cierpliwość popłaca. Skomplikowane kody zamieniają się w aplikacje i programy, które pozwalają nie tylko kontrolować wyniki w sporcie czy planować zadania, ale również korzystać ze skomplikowanej aparatury medycznej.

7 cech, które powinien posiadać programista

Przeciętne wynagrodzenie programisty

Wysoka pensja na początku kariery zawodowej? W branży IT to możliwe. W 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie młodszego programisty wynosiło 4800 zł brutto. Specjalista zatrudniony na stanowisku: programista-developer otrzymywał przeciętnie 10 000 zł brutto. 12 500 zł brutto – taka była mediana płac dla stanowiska starszego programisty (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty).

Pensje programistów zależą jednak nie tylko od stażu. Liczy się także język programowania. W 2018 r. na atrakcyjne perspektywy finansowe mogły liczyć szczególnie osoby, które opanowały Javę:

  • młodszy programista Java – przeciętnie 5100 zł brutto,
  • programista Java – przeciętnie 11 500 zł brutto,
  • starszy programista Java – przeciętnie 13 500 zł brutto.

Dane pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl.

Ile zarabia programista?

Uzdolniony programista nie musi zbyt długo czekać na podwyżkę. 😉