Na jakie zarobki mogą liczyć mieszkańcy województwa lubuskiego?

W woj. lubuskim w 2018 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 4,3 tys. zł brutto. Na wysokość pensji mają wpływ między innymi: specjalizacja pracownika, jego doświadczenie zawodowe i wykształcenie oraz lokalizacja zatrudniającej firmy.

Zarobki w województwie lubuskim

Mediana zarobków w największych miastach w woj. lubuskim

To, jak kształtuje się przeciętna wysokość wynagrodzenia w największych miastach wojewódzkich, wpisuje się w ogólnopolski trend. Im większa aglomeracja, tym wyższe zarobki. W Zielonej Górze mediana zarobków wynosiła 4,45 tys. zł brutto. Dalsze w kolejności były: Żary, z przeciętną pensją 4,4 tys. zł brutto, a także Kostrzyn nad Odrą, gdzie pracownicy mogli liczyć na przeciętne wynagrodzenie 4,35 tys. zł brutto. Osoby zatrudnione przez firmy z Gorzowa Wielkopolskiego, Świebodzina i Nowej Soli otrzymywały przeciętnie 4,2 tys. zł brutto. Wszystkie wskazane wynagrodzenia są wartościami „środka” rynku, co oznacza, że połowa osób zarabiała więcej, a połowa mniej od wskazanych kwot.

Zarobki Polaków. Języki czy region – co wpływa na nasze pensje?

Województwo lubuskie – zarobki specjalistów

Wśród najlepiej wynagradzanych specjalności w województwie lubuskim w 2018 roku prym wiodły te, które są związane z rozwojem oprogramowania w obszarze IT oraz inżynierią. Specjaliści zajmujący się programowaniem otrzymywali przeciętnie 7,5 tys. zł brutto. Z kolei osoby związane zawodowo z automatyką i projektowaniem w obszarze inżynierii zarabiały przeciętnie 7 tys. zł brutto. Na drugim biegunie znaleźli się specjaliści z zakresu: sprzedaż /obsługa klienta - odzież/dodatki/biżuteria, hotelarstwo/gastronomia/turystyka - hotelarstwo oraz praca fizyczna - pracownicy ochrony. Mediana ich zarobków wynosiła kolejno 3 tys. zł brutto, 3 tys. zł brutto oraz 2,5 tys. zł brutto.

Czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia

Kluczowe znaczenie dla osiąganych dochodów ma przede wszystkim poziom zajmowanego stanowiska. W województwie lubuskim w 2018 roku przeciętne wynagrodzenie dyrektora wynosiło 17 tys. zł brutto. Z kolei kierownik i specjalista otrzymywali przeciętną pensję o wysokości kolejno: 8,5 tys. zł brutto i 4 tys. zł brutto. Wśród istotnych czynników mających wpływ na płace należy także wymienić:

  • staż pracy – z ankiet przeprowadzonych przez Pracuj.pl wynika, że mediana wynagrodzeń początkujących specjalistów w województwie lubuskim wynosiła w 2018 roku 3,6 tys. zł brutto, podczas gdy bardziej doświadczeni specjaliści (ze stażem pracy wynoszącym więcej niż 3 lata) zarabiali przeciętnie 4,3 tys. zł brutto.
  • poziom wykształcenia – w porównaniu ze specjalistami legitymującymi się dyplomem ukończenia uczelni osoby bez wyższego wykształcenia zarabiały w woj. lubuskim przeciętnie o 600 zł brutto mniej (4.2 tys. zł brutto do 3,6 tys. zł brutto).

Nie bez znaczenia jest także podstawa zatrudnienia. Osoby pracujące w ramach umowy o pracę mogą liczyć m.in. na płatne nadgodziny i inne świadczenia określone w kodeksie pracy.