Na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści w województwie śląskim?

Przeciętne wynagrodzenie w województwie śląskim w 2018 r. wynosiło 4,4 tys. zł brutto. Znacznie powyżej tej wartości zarabiają specjaliści związani z branżą IT oraz badaniami i rozwojem. Z kolei wśród najniżej opłacanych specjalizacji można wymienić: sprzedaż  i obsługę klienta w dziedzinie odzież/dodatki/biżuteria, hotelarstwo oraz pracę w ochronie.

Jakie specjalizacje są najlepiej opłacane w województwie śląskim?

Gdy mowa o korzystnych warunkach płacowych, okazuje się, że firmy IT należą do najbardziej atrakcyjnych pracodawców. W województwie śląskim w 2018 roku osoby zatrudnione na stanowisku: architekt IT zarabiały przeciętnie 12,5 tys. zł brutto. Ta wartość to mediana, co oznacza, że połowa osób pracujących w takim charakterze zarabiała więcej niż wskazana wartość, a połowa osiągała niższe zarobki. Na szczycie płac znalazło się też miejsce dla specjalistów w zakresie zarządzania projektem z obszaru IT – rozwój oprogramowania. Ich przeciętne zarobki plasują się na poziomie 8,5 tys. zł brutto. Na tym stanowisku jest się odpowiedzialnym m.in. za:

  • nadzorowanie pracy pozostałych członków zespołu projektowego, delegowanie zadań i rozliczanie podwładnych z ich realizacji,
  • przygotowywanie raportów,
  • dbanie o to, by realizacja projektu nie przekroczyła założonego czasu i budżetu,
  • zarządzanie dokumentacją projektową,
  • reprezentowanie firmy w kontaktach z klientami.

Jak zadbać o etykietę podczas spotkania z klientem?

Do specjalistów, którzy w województwie śląskim zarabiali w 2018 r. najwięcej, należą też osoby zatrudnione w branżach: badania i rozwój - Business Intelligence/Data Warehouse. Ich przeciętne zarobki wynosiły 8 tys. zł brutto.

Zarobki w województwie śląskim

Ranking najniżej opłacanych specjalizacji w województwie śląskim w 2018 roku

Nie każdy specjalista może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Osoby zatrudnione w obszarach: sprzedaż/obsługa klienta - odzież/dodatki/biżuteria oraz hotelarstwo/gastronomia/turystyka – hotelarstwo mogły liczyć na przeciętne zarobki w wysokości 3 tys. zł brutto. Podobne wynagrodzenie oferowano pracownikom ochrony. Mniej atrakcyjna pensja dotyczy także pracowników wyższego szczebla specjalizujących się w wymienionych dziedzinach. Kadra zarządzająca z obszarów związanych z hotelarstwem i gastronomią oraz call center i pracą fizyczną mogła liczyć na przeciętne wynagrodzenie wynoszące kolejno 6,5 tys. zł brutto, 6,5 tys. zł brutto i 6 tys. zł brutto. Wysokość zarobków zależy m. in. od wielkości firmy oraz jej lokalizacji. W największym mieście województwa śląskiego – Katowicach – przeciętne wynagrodzenie wynosiło w 2018 roku 5 tys. zł brutto, więc była to kwota wyższa o 14% od przeciętnego wynagrodzenia w całym województwie.  

Dla wielu osób satysfakcja z wykonywanej pracy jest wprost proporcjonalna do wysokości zarobków. Planując karierę zawodową, warto zatem wziąć pod uwagę prognozy i statystyki dotyczące wynagrodzeń w interesującym nas sektorze.

Dane pochodzą z analizy ankiet wypełnionych na stronie zarobki.pracuj.pl i dotyczą przeciętnego wynagrodzenia osiąganego przez specjalistów w województwie śląskim w 2018 roku.