Najbogatsi ludzie świata – ranking

Pandemia, wojna w Ukrainie oraz ogólnoświatowe problemy ekonomiczno-finansowe spowodowały, że lista najbogatszych ludzi świata – w stosunku do 2021 roku – zmalała. Statusem miliardera nie może się już pochwalić rekordowa liczba 2755 osób. W 2022 roku najbogatsi ludzie świata mieszczą się w liczbie 2668. Takie wyliczenia już 36 razy przeprowadził „Forbes”. Dowiedz się więcej na temat tego, kto znajduje się w top najbogatszych ludzi świata!

Czego dowiesz się z artykułu?

Najbogatszy człowiek świata – ile zarabia?
Jak zaczynali najbogatsi ludzie świata?
Jak żyją najbogatsi ludzie świata?
Samochody miliarderów – czym jeżdżą najbogatsi ludzie świata „Forbes”?

Najbogatszy człowiek świata – ile zarabia?

Czołówkę miliarderów na świecie w 2022 roku otwiera nie kto inny, jak Elon Musk, założyciel Tesli oraz SpaceX, a także ostatnimi czasy nowy właściciel Twittera, którego majątek opiewa na 219 miliardów dolarów. Znalazł się on na szczycie notowania „Forbes” po raz pierwszy i zdetronizował Jeffa Bezosa (założyciela Amazona), który pierwsze miejsce zajmował przez ostatnie 4 lata (jego majątek wynosi obecnie 171 miliardów dolarów).

Zaraz za Bezosem plasuje się Bernard Arnault (prezes koncernu LVMH), który posiada majątek o wysokości 158 miliardów dolarów. Niewiele mniej ma Bill Gatesnajbogatszy przedstawiciel branży związanej z komputerami. Posiada on aż 129 miliardów dolarów. Jak łatwo zauważyć, top najbogatszych ludzi świata zarabia przede wszystkim na nowych technologiach.

| Ranking najbogatszych Polaków 2021 – ile zarabia najbogatszy Polak?

Jak zaczynali najbogatsi ludzie świata?

Najbogatsza osoba na świecie, czyli Elon Musk, nie zawsze była na szczycie. Jego kariera pełna jest bowiem wzlotów i upadków. Podczas dochodzenia do swojej pozycji lidera na światowej liście najbogatszych ludzi świata był nawet na skraju bankructwa. Pochodzący z RPA miliarder nie miał łatwego życia. W szkole był prześladowany przez innych uczniów, a jego pierwsze doświadczenia biznesowe wiążą się z założeniem… klubu nocnego. Następnie wraz z bratem otworzył firmę Zip2, która przyniosła mu zysk 22 mln dolarów. Zainwestował w rozwijający się rynek internetowy, co okazało się strzałem w dziesiątkę – Musk przez jakiś czas był prezesem popularnego PayPala. Jego ambicje sięgały jednak dalej, i to dość dosłownie, gdyż zaczął dążyć do opracowania technicznych możliwości skolonizowania Marsa. Tak też powstał SpaceX, jego najważniejszy obok Tesla Motors projekt.

Założyciel Amazona, Jeff Bezos, absolwent Uniwersytetu Princeton, porzucił w połowie lat 90. intratną posadę w funduszach hedgingowych DESCO. Na pomysł stworzenia uniwersalnego sklepu internetowego, który mógłby sprzedawać wszelkiego rodzaju towary, wpadł podobno w trakcie jazdy samochodem do pracy. Skupił się początkowo na sprzedaży książek, jednak jego firma od początku inwestowała w najnowsze technologie, wykorzystując m.in. algorytmy podpowiadające klientom odkrycie innych interesujących towarów. Sukces odniósł właśnie dzięki długofalowej strategii nastawionej na klienta, oferując m.in. płatną usługę Amazon Prime, która początkowo pozwalała na bezpłatną dwudniową wysyłkę zakupionych towarów, a obecnie daje dostęp do streamingowego serwisu z filmami i serialami, biblioteki z bezpłatnymi e-bookami, serwisu z muzyką oraz miejsca w chmurze na zdjęcia oraz inne dane.

Kariera Bernarda Arnaulta wygląda nieco inaczej. Pochodzi on bowiem z niezwykle zamożnej rodziny, co znacznie ułatwiło mu start w wyścigu o podium na liście stu najbogatszych ludzi świata. Zaczynał pracę w rodzinnych przedsiębiorstwach, aby za otrzymane od najbliższych 15 mln. dolarów kupić przedsiębiorstwo odzieżowe Christian Dior. Obecnie jest prezesem koncernu LVHM, który obejmuje takie marki luksusowe, jak Dior, Louis Vuitton, Kenzo czy Marc Jacobs.

| Mediana zarobków i średnia pensja w Europie

Jak żyją najbogatsi ludzie świata?

Jak przystało na twórcę innowacji technologicznych, Bill Gates już w latach 90. zamieszkał w domu będącym realizacją idei inteligentnego budynku. Rezydencja nazwana Xanadu, jak posiadłość z filmu „Obywatel Kane” Orsona Wellesa, zlokalizowana jest w stanie Waszyngton, w mieście Medina, tuż nad jeziorem Waszyngton. Dom o powierzchni 6100 m2 został zaprojektowany przez pracownię Bohlin Cywinski Jackson i Cutler-Anderson Architects, a jego budowa pochłonęła 63 miliony dolarów. W pełni ekologiczny budynek pokryty jest na dachu zielenią, co pozwala na regulowanie temperatury wewnątrz w naturalny sposób. Dom został wyposażony w ułatwiające codzienne życie urządzenia działające w systemie Smart Home. Znajduje się w nim także m.in. ogromna biblioteka, 24 łazienki, 7 kuchni, sala balowa, sauna i sala do ćwiczeń.

W Waszyngtonie mieszka również założyciel Amazona – Jeff Bezos, który kupił budynek będący wcześniej siedzibą muzeum włókienniczego. Dom, zlokalizowany w prestiżowej dzielnicy Kalorama, liczy 2,5 tys. m2, a wewnątrz znajduje się 10 sypialni i 11 łazienek.

Elon Musk jest natomiast absolutnym ewenementem w tej kwestii. Żyje on bowiem nad wyraz skromnie. Nie ma własnego mieszkania, a lokum zbudowane z prefabrykatów… wynajmuje od SpaceX! Stanowczo odmawia wydawania milionów na osobiste zachcianki, co jest wyjątkowo nietypowe dla człowieka o takim statusie materialnym, jakim może pochwalić się najbogatsza osoba na świecie.

| 7 dobrze płatnych zawodów bez studiów

Samochody miliarderów – czym jeżdżą najbogatsi ludzie świata „Forbes”?

Choć najbogatszych ludzi świata stać na każdy model samochodu, ich wybory motoryzacyjne są czasem zaskakujące, jak w przypadku Jeffa Bezosa, który na co dzień jeździ Hondą Accord z 1996 roku. Miliarder jednak doskonale zdaje sobie sprawę z nowych trendów technologicznych w dziedzinie motoryzacji. W 2018 roku zainwestował w kalifornijski startup Aurora, który pracuje nad produkcją i wprowadzeniem do sprzedaży aut samojezdnych.

Bill Gates nigdy nie krył swojego uczucia do samochodów i posiada całkiem sporą kolekcję najnowszych oraz starszych aut. Jedną z jego ulubionych marek jest Porsche. Wkrótce po założeniu firmy Microsoft kupił Porsche 911 Turbo generacji 930, które zostało wystawione po latach na aukcję i sprzedane za 52 000 funtów. W jego kolekcji aut znajduje się także jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie samochodów lat 80. – Porsche 959, którego Gates nadal używa, a także auta marki Lamborghini.

Nie powinno natomiast być zaskoczeniem, że właściciel Tesla Motors jeździ właśnie Teslą. Elon Musk najbardziej upodobał sobie Model S w wariancie Performance. Niekiedy jednak przesiada się do innych modeli, a w garażu ma także spalinowego Forda T oraz Jaguara E-Type.

| Zarobki w korporacji – czy duża firma oznacza dużą pensję?

Lista „Forbes” nie pozostawia złudzeń – wiadomo, kto jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Ten tytuł bez wątpienia w tym roku należy do Elona Muska. Światowi miliarderzy posiadają razem majątek liczący 12,7 biliona dolarów. Na tej liście znajdują się nie tylko inwestorzy, ale też muzycy, jak np. Rihanna czy Jay-Z, oraz twórcy filmowi, jak np. Peter Jackson. Warto się także zastanowić, jak sytuacja geopolityczna wpłynie na tę listę za rok.