Najbogatsi ludzie świata - ranking Forbes 2019

Na tegorocznej liście stu najbogatszych ludzi świata, którą opublikował Forbes, znalazło się 2135 miliarderów. To o 55% mniej niż ubiegłym roku. W zestawieniu pojawiło się też siedmiu polskich przedsiębiorców. Majątek wszystkich uczestników rankingu wyniósł 8,7 biliona dolarów! 

Zestawienie Najbogatsi Ludzie Świata Forbes opracowywane jest co roku. Prezentuje osoby, których majątek jest szacowany na co najmniej miliard dolarów. Przybliżamy sylwetki pięciu najbardziej majętnych ludzi globu:

1. Jeff Bezos z rodziną, majątek: 131 mld dolarów

Na czele rankingu stoi prezes Amazon.com. Jest pierwszym człowiekiem w historii z kapitałem przekraczającym 100 mld dolarów. Bezos swój biznes rozpoczynał w garażu w Seattle, w czasach, kiedy internet był jeszcze mało popularny. Dziś sklep online Amazon jest jednym z najlepiej prosperujących biznesów na świecie.

Metody i techniki zarządzania firmą

2. Bill Gates, majątek: 96,5 mld dolarów

Na drugim miejscu uplasował się założyciel firmy Microsoft. Ten dobrze znany wszystkim biznesmen już od ponad dwudziestu lat zajmuje pierwsze miejsca na liście najbogatszych ludzi świata. W 2006 roku Gates przestał prowadzić Microsoft i zaangażował się w pracę w fundacji nazwanej imieniem jego i jego żony Melindy.

3. Warren Buffett, majątek: 82,5 mld dolarów

Buffett, nazywany legendarnym inwestorem, jest głównym akcjonariuszem i prezesem Berkshire Hathaway. To firma, która poza nadzorowaniem i zarządzaniem licznymi spółkami zależnymi, zajmuje się przede wszystkim ubezpieczeniami. Warren Buffett prowadzi także działalność filantropijną. W 2006 roku oświadczył, że zamierza ofiarować 12 050 000 akcji Berkshire Hathaway pięciu fundacjom charytatywnym. Pozostałe akcje podzielił pomiędzy instytucje dobroczynne prowadzone przez swoje dzieci. Całość ofiarowanych na cele charytatywne akcji reprezentuje niemal 37 miliardów dolarów.

Najciekawsze akcje charytatywne, które angażują całe firmy

4. Bernard Arnault z rodziną, majątek: 76 mld dolarów

Na czwartym miejscu najbardziej majętnych ludzi świata znajduje się francuski biznesmen, właściciel koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy, jednego z największych producentów luksusowych produktów. Największe dochody przynosi przedsiębiorcy marka Christian Dior. Znany jest on także z kolekcjonowania dzieł sztuki. W swoich zbiorach posiada dzieła twórców, takich jak Maurizio Cattelan, Andy Warhol czy Pablo Picasso.

5. Carlos Slim Helú z rodziną, majątek: 64 mld dolarów

Pierwszą piątkę zamyka meksykański przedsiębiorca, właściciel firmy telekomunikacyjnej Telmex. W 1966 Slim Helú założył firmę działającą w branży nieruchomości, zajmował się także biznesem wydobywczym, drukarskim, handlowym, spożywczym i tytoniowym. W połowie lat 80., kiedy meksykańska gospodarka przeżywała zapaść, Carlos zaczął kupować bankrutujące firmy. Jednak to dopiero zakup Telmex od meksykańskiego rządu w 1990 roku był dla niego prawdziwym przełomem.