Najbogatsi w Polsce 2019 - lista

Chociaż w Polsce mamy aż 43 miliarderów, to majątek stu najbogatszych ludzi w kraju stanowi niespełna 30% majątku Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka w zestawieniu amerykańskiego Forbesa. Prezentujemy szczęśliwą siódemkę najbogatszych Polaków, którzy uplasowali się na najwyższych pozycjach w rankingu z 2019 roku.

Kto zarabia najwięcej w Polsce?

Skład najbogatszych Polaków zmieniał się przez dekady, połowa dawnych miliarderów ustąpiła miejsca nowym. Co ciekawe, w 2019 roku jest ich aż dwa razy więcej niż 11 lat temu. To imponujący wynik. Kto uplasował się na pierwszych siedmiu miejscach rankingu Forbesa?

1.Michał Sołowow, majątek: 13,3 mld zł

Najbogatszym człowiekiem w Polsce jest Michał Sołowow, największy polski przemysłowiec i inwestor prywatny za granicą. Jest odpowiedzialny za grupę firm z rynków chemicznego (Synthos), podłóg drewnianych (Barlinek) czy płytek i ceramiki sanitarnej (Cersanit).

2. Zygmunt Solorz, majątek: 10,1 mld zł

Drugi najbogatszy Polak najbardziej znany jest z tego, że założył telewizję Polsat. Solorz nadal czerpie z niej duże wpływy, ale to sieć komórkowa Plus i platforma satelitarna Cyfrowy Polsat przynoszą mu największe zyski.

3. Dominika Kulczyk, majątek: 6,8 mld zł

W wyniku podziału majątku zmarłego Jana Kulczyka, przez wiele lat najbogatszego człowieka w kraju, jego córka Dominika otrzymała w spadku blisko 7 mld złotych. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży akcji południowoafrykańskiego browaru SABMiller oraz akcji giełdowych Polenergii.

Droga do sukcesu bywa kręta – 8 historii znanych osób

4. Sebastian Kulczyk, majątek: 6,8 mld zł

Syn Jana Kulczyka odziedziczył większą część inwestycji kapitałowych. Największą z nich jest pakiet kontrolny Ciechu, wyceniany pod koniec stycznia 2019 r. na giełdzie na 1,42 mld zł. Drugim kluczowym aktywem Sebastiana Kulczyka są udziały w Autostradach Wielkopolskich. Poza tym dysponuje akcjami spółek wydobywczych szukających paliw i surowców na całym świecie, takich jak San Leon, Centar czy Starta.

5. Jerzy Starak, majątek: 6 mld zł

Pierwszą piątkę najbogatszych Polaków zamyka założyciel jednej z największych firm polonijnych - Comindex. Przedsiębiorstwo produkowało m.in. kosmetyki z wodą toaletową Currara czy słynny ketchup Billy. W latach 90. Starak zajmował się wprowadzaniem na polski rynek koncernów, takich jak Colgate-Palmolive czy Nutricia. Podstawą jego dzisiejszej fortuny jest Polpharma, przejął także Polfę Warszawę i Polfę Lublin.

6. Tomasz Biernacki, majątek: 5 mld zł

To jeden z najszybciej bogacących się przedsiębiorców ostatnich lat. Jest założycielem sieci sklepów Dino, która ponad dekadę temu była lokalną siecią skupiającą 81 placówek, rozmieszczonych między Poznaniem a Wrocławiem. Dziś ma już prawie tysiąc sklepów skoncentrowanych na południu i zachodzie kraju.

7 książek motywacyjnych, które warto przeczytać w 2019 roku

7. Dariusz Miłek, 3,9 mld zł

Twórca sieci obuwniczej CCC. Zaczynał od pracy na bazarze. To właśnie tam dowiedział się od jednego ze sprzedawców, że najlepsze zyski przynosi sprzedaż obuwia. Wkrótce otworzył kolejne stoiska i zaczął zaopatrywać się bezpośrednio u producentów.