Najlepiej płatne zawody w Polsce

IT i finanse – jeśli chce się dobrze zarabiać, należy szukać pracy w którymś z tych sektorów. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez serwis zarobki.pracuj.pl, na podstawie którego powstał ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce w 2014 r.

W ciągu ostatniego półrocza specjaliści od badania wynagrodzeń z Pracuj.pl przebadali ponad 175 tys. użytkowników serwisu, pytając ich o to, jakie zajmują stanowisko i ile na nim zarabiają. Na podstawie ich wypowiedzi powstał raport płacowy, w którym sklasyfikowano najlepiej płatne stanowiska w Polsce.

Okazuje się, co zresztą nie jest niespodzianką, że na zdecydowanie najwyższe zarobki w kraju mogą liczyć przedstawiciele sektorów IT i finansów. W czołowej 20. najlepiej opłacanych profesji znalazło się aż 10 specjalizacji związanych z branżą teleinformatyczną (cztery z nich otwierają listę) i 4 zaliczające się do sektora finansowego. Dla nikogo nie powinno to stanowić zaskoczenia, albowiem przedstawiciele tych gałęzi gospodarki już od kilku lat tworzą wyżyny płacowe w Polsce.

– Od kilku lat sytuacja się nie zmienia. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć eksperci od nowych technologii oraz finansów – tłumaczy Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl. – Popyt na wysokiej klasy specjalistów z tych sektorów wciąż nie został zaspokojony, co znajduje potwierdzenie także na rynku edukacyjnym. Praktycznie nie ma bezrobotnych wśród absolwentów kierunków związanych z IT. To pracodawca musi się starać o to, by ich zatrudnić, często oferując bardzo dobre wynagrodzenie – dodaje Maciej Bąk.

Zdecydowanie najlepiej opłacanym stanowiskiem w Polsce jest architekt IT. Osoby specjalizujące się w tym fachu zarabiają przeciętnie 8532 zł netto miesięcznie(uwzględniając premie). Drugą specjalizację w zestawieniu (senior developera) architekt IT wyprzedza o blisko 2 tys. złotych. Z kolei pierwszą, która nie jest związana z branżą teleinformatyczną, czyli sklasyfikowanego na piątym miejscu starszego analityka finansowego, dystansuje aż o 2552 zł.

– Żeby być solidnym architektem IT, potrzebny jest cały szereg umiejętności. Przede wszystkim trzeba bardzo dobrze znać rynek IT, mieć znakomity warsztat programistyczny i posiadać dobre wyczucie biznesu. Potrzebna jest zatem rzadko spotykana kombinacja kompetencji. Osoby, które nimi dysponują, są za to należycie wynagradzane – mówi Maciej Bąk.

Główny wniosek z badania nie jest zaskakujący, ale na liście najlepiej płatnych zawodów nie brakuje niespodzianek. Za spore zaskoczenie można uznać obecność w zestawieniu takich stanowisk jak monitor badań klinicznych (osoba zajmująca to stanowisko zajmuje się nadzorowaniem pracy ośrodków badawczych) czy trener biznesu. Dla wielu osób niespodziankę może także stanowić fakt, że radcy prawni zarabiają lepiej od adwokatów (różnica między tymi specjalizacjami wyniosła 144 zł).

Pracuj.pl przyjrzał się także zarobkom przedstawicieli kadry zarządzającej. Tu także nie brakuje niespodzianek. O ile normalne jest, że najlepiej zarabiającymi menedżerami są prezesi firm, o tyle fakt, że dyrektorzy IT i finansowi otrzymują wyższe pensje niż wiceprezesi czy dyrektorzy zarządzający, może wywoływać konsternację. Szczególnie w tej drugiej grupie.

– Z dyrektorami ds. IT mamy do czynienia przede wszystkim w większych przedsiębiorstwach, podobnie jest zresztą z szefami działów finansowych. W mniejszych firmach zwykle nie ma potrzeby zatrudniania osób na te stanowiska. Z naszych badań wiemy, że im większa jest organizacja, tym wyższe oferuje zarobki – wyjaśnia Maciej Bąk.

Poniżej przedstawiamy wykaz najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Czy wśród nich znajduje się Twoja specjalizacja?

Top 20 Specjaliści

Nazwa stanowiska Mediana (wartość przeciętna) płacy całkowitej (pensja + premia) NETTO
Architekt IT 8532
Senior Developer 6599
Starszy Programista JAVA 6270
Starszy Programista .NET 5990
Starszy Analityk Finansowy 5980
Financial Controller 5808
Analityk IT 5800
Brand Manager 5696
Starszy Programista 5644
Software Developer 5535
Monitor Badań Klinicznych 5450
Trener Biznesu 5427
Key Account Manager 5411
Radca prawny 5144
Konsultant IT 5017
Software Engineer 5006
Adwokat 5000
Analityk Biznesowy IT 5000
Kontroler finansowy 5000
Analityk aktuarialny 4986

Top 10 – Stanowiska menedżerskie/dyrektorskie

Nazwa stanowiska Mediana płacy całkowitej (pensja + premia)
Prezes 15532
Dyrektor IT 13706
Dyrektor finansowy 12682
Wiceprezes Zarządu 12613
Dyrektor Zarządzający 12000
Dyrektor zakupów 11912
Dyrektor marketingu 11756
Dyrektor operacyjny 11660
Dyrektor Generalny 11215
Dyrektor Personalny 10821
Dyrektor sprzedaży 10576
Wszystkie kwoty są kwotami PLN netto miesięcznie w przeliczeniu na pełen etat. Wartości to mediany (wartości przeciętne) – połowa respondentów dla poszczególnych stanowisk wskazała, że zarabia kwotę wyższą od podanej, a połowę niższą. Dane zebrane przez serwis zarobki.pracuj.pl na podstawie 175 tys. odpowiedzi.

Chcesz wiedzieć, ile zarabiają inni w Twojej branży? Weź udział w badaniu zarobków w Polsce i porównaj swoje wynagrodzenie z pensjami innych specjalistów.