Gdzie szukać pracy? Najlepsze miasta Polski i świata - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Nie masz zobowiązań i chcesz wybrać dla siebie najlepsze miejsce do życia? A może po prostu marzysz o zmianie pracy lub miejsca zamieszkania i wylądowaniu na zupełnie innym końcu Polski, a nawet świata? W XXI wieku nic nie ogranicza Cię do jednego miejsca! Sprawdź, gdzie szukać pracy i gdzie warto się osiedlić ze względów finansowych.

Czego dowiesz się z artykułu?

Najlepsze miasta do życia i pracy – światowi liderzy
Najlepsze miasta w Polsce – gdzie warto żyć i zarabiać?

Adzuna, internetowy agregator i wyszukiwarka ofert pracy prowadzona przez brytyjską firmę AdHunter, stworzyła ranking najlepszych miast do życia w Polsce i na świecie. Zostały one uszeregowane na podstawie liczby dostępnych wakatów, a także względnej finansowej przystępności danego miasta. Drugi ze wskaźników obliczono, porównując średnie miesięczne wynagrodzenie brutto ze średnim kosztem wynajmu mieszkania w danym mieście. Pod uwagę wzięto 72 miasta świata.

Najlepsze miasta do życia i pracy – światowi liderzy

Ranking miast, w których żyje się najlepiej, wygrał rosyjski Petersburg. Tak dobrą pozycja wynika z faktu, że miasto ma ponad 5 milionów mieszkańców i około 110 tysięcy wolnych miejsc pracy. Oznacza to, że przyjezdni z łatwością znajdą tu źródło zarobku, szczególnie jeśli będą szukać pracy w rozbudowanym petersburskim sektorze stoczniowym, maszynowym lub metalurgicznym. Minusem Petersburga jest fakt, że jeśli nie posiadasz tu własnego mieszkania, sporo zapłacisz za wynajem. To wydatek rzędu około 40% średniej miesięcznej pensji.

W Wiedniu, który uplasował się na drugiej pozycji w rankingu, za wynajmowane mieszkanie zapłacisz mniej –  około 20% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Liczba wakatów wynosi tu niecałe 20 tysięcy, ale różnica wynika oczywiście ze znacznie mniejszej liczby mieszkańców niż w Petersburgu.

Trzecie miejsce na podium zajęła Moskwa, gdzie dostępnych jest wiele miejsc pracy, ale wynajem jest jeszcze droższy niż we wcześniej opisanych miastach. Na mieszkanie trzeba przeznaczyć aż 54,5% średniej miesięcznej pensji.

Zarobki a zdolność kredytowa

Najlepsze miasta w Polsce – gdzie warto żyć i zarabiać?

Jeśli nie chcesz wyprowadzać się za granicę, ale rozważasz zmianę miejsca zamieszkania ze względu na pracę, z pewnością zainteresuje Cię ranking najlepszych miast do życia w Polsce. W opisywanym raporcie uwzględniono 5 największych miast naszego kraju.

Okazuje się, że najlepszym miastem do mieszkania pod względem liczby wakatów na miejscach pracy oraz cen wynajmu mieszkań jest Warszawa. Na tle kraju średnie zarobki są tu wysokie, ale jednocześnie życie nie należy do najtańszych. W stolicy jest około 27 tysięcy wolnych miejsc pracy, a za wynajem mieszkania trzeba tu zapłacić 57,6% średniej miesięcznej pensji. Co ciekawe, w rankingu ogólnoświatowym Warszawa wyprzedziła aż o 10 pozycji Londyn, który jeszcze niedawno wielu Polaków uznawało za idealne miejsce do życia i pracy.

Tuż za Warszawą w zestawieniu uplasował się Kraków. Tutaj na wynajem mieszkania trzeba przeznaczyć 42% miesięcznych zarobków. Podobna sytuacja jest w Londynie i Singapurze, gdzie jednak na mieszkańca przypada znacznie mniej ofert pracy. W stolicy Małopolski na chętnych czeka ponad 12 tysięcy wakatów.

W dalszej części rankingu znalazły się też inne polskie miasta: Wrocław (23. miejsce), Poznań (27. miejsce) oraz Łódź (36. miejsce).

| Ceny mieszkań 2020 – ile średnich pensji potrzeba, aby kupić własne lokum?

 

Wiesz już, gdzie szukać pracy, jeśli zależy Ci na dobrej dostępności miejsc zatrudnienia oraz stosunkowo niskiej cenie za wynajem mieszkania. Pamiętaj jednak, że przed podjęciem decyzji o przeprowadzce warto wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności – dokładny research to podstawa!

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

12.08.2021
Ścieżka kariery i zarobki w policji – jak wygląda kariera w tym zawodzie?

Predyspozycje, wykształcenie i umiejętności – to elementy składowe sukcesu policjanta. O Twoich losach w formacji może zadecydować także przebieg służby mundurowej oraz osiągnięcia i wyniki pracy. Zarobki w policji są z kolei ściśle związane z tym, jakie stanowisko aktualnie zajmujesz. Dowiedz się, jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie oraz ile można zarobić.