Obniżenie wieku emerytalnego – jak wpłynęło na funkcjonowanie firm?

60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn – to wiek uprawniający do przejścia na emeryturę. Aby pobierać świadczenie, trzeba mieć również odpowiedni staż pracy.

W związku z reformą, która weszła w życie w październiku 2017 r., ZUS zadecydował o wypłaceniu emerytur dla 313 tys. osób, które nie ukończyły 67. roku życia. 85% pracodawców przyznało, że zmiana przepisów nie wpłynęła negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Tak wynika z badania Kantar Millward Brown wykonanego na zlecenie Work Service. 22% przedsiębiorców przyznało, że emeryci podejmowali współpracę z firmami, z którymi byli związani.  

W pewnych okolicznościach możliwe jest przejście na wcześniejszą emeryturę. Górnicy, pracownicy szpitalnych oddziałów intensywnej terapii czy osoby zatrudnione w przemyśle chemicznym – to przykładowe grupy pracowników, którzy mogą nabyć prawo do świadczenia przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Sprawdź, kto i na jakich zasadach może wcześniej zakończyć karierę zawodową:

Zawody uprawniające do wcześniejszej emerytury

   

Źródło:

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1116450,wedlug-badan-zmiany-emerytalne-nie-wplynely-zle-na-funkcjonowanie-firm.html