Od czego zależą zarobki aktorów w Polsce?

Gaże polskich aktorów są uzależnione m.in. od tego, czy dana osoba gra w filmie, serialu czy w teatrze. Liczy się również budżet przedsięwzięcia oraz pozycja zawodowa reżysera. Wysokość zarobków zależy także od dodatkowych działań zawodowych aktorów. Popularni artyści mogą czerpać zyski np. z kontraktów reklamowych.   

Aktor – wymagania

Aby zostać aktorem, który uzyskuje wysokie zarobki, nie trzeba być absolwentem szkoły teatralnej czy filmowej. Jednym z najsłynniejszych popularnych amatorów jest Jan Himilsbach, znany z filmu „Rejs”. Wyuczony zawód Himilsbacha to kamieniarz. W aktorstwie liczą się przede wszystkim: talent i predyspozycje. Warsztat również ma znaczenie. Oprócz talentu aktor powinien posiadać określone umiejętności i wiedzę – w tej profesji dążenie do rozwoju odgrywa ważną rolę. Duże znaczenie mają cechy charakteru, takie jak: wytrwałość, pracowitość oraz odporność na stres i krytykę – szczególnie taką, która nie jest konstruktywną informacją zwrotną.

Perspektywy zatrudnienia dla aktorów w Polsce

Ścieżka zawodowa może być związana z serialami, filmami czy spektaklami teatralnymi. Istnieją również inne możliwości zatrudnienia. Wśród nich jest np. podkładanie głosu w filmach animowanych lub nagrywanie audiobooków. Popularność zdobytą w szczytowym momencie kariery można wykorzystać na różne sposoby. Michał Żebrowski oraz Krystyna Janda zdecydowali się na założenie własnych teatrów. Cezary Pazura prowadzi vlog i czerpie zyski z reklam. Barbara Kurdej-Szatan, Tomasz Kot, Bogusław Linda czy Joanna Brodzik i Paweł Wilczak zawarli kontrakty reklamowe z operatorami telefonii komórkowej. Jacek Kawalec prowadził popularny w latach dziewięćdziesiątych program telewizyjny pt. „Randka w ciemno”. Sposobem na zarabianie pieniędzy jest również uczestnictwo w programach rozrywkowych. Aktorzy zostają też artystami kabaretowymi. Swoich sił na scenie próbowali m.in. Andrzej Grabowski oraz Magdalena Stużyńska-Brauer.   

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia aktora?

Pozycja aktora w branży nigdy nie jest stabilna. W tym zawodzie elastyczność, tzn. umiejętność dostosowania się do stale zmieniających się warunków, ma duże znaczenie. Wysokość zarobków aktora zależy nie tylko od jego talentu, warsztatu i doświadczenia. Liczy się również umiejętność selekcjonowania propozycji zawodowych. Gra w filmie, który jest nisko oceniany przez widzów, może sprawić, że reżyserzy stracą zainteresowanie konkretną osobą. Przyjęcie propozycji pracy na planie serialu obyczajowego lub komediowego gwarantuje pewną stabilność zatrudnienia, ale może przyczynić się do tego, że aktor przez długi czas nie będzie angażowany do przedsięwzięć filmowych. Aktorskie gaże zależą również od wielkości budżetu filmu lub serialu, a także od roli. Osoba grająca jedną z głównych postaci otrzymuje wyższe honorarium niż ktoś, kto na ekranie pojawia się epizodycznie.